$
דעות

דעה

משבר האקלים צובע בירוק את שוק ההון

בעקבות נגיף הקורונה ומלחמת הנפט השקעות ירוקות יקבלו חיזוק משמעותי. כבר עתה ניתן לראות כי השקעות בנות קיימא מביאות לתשואות טובות יותר גם בימי משבר. רק ניהול עסקי שמושתת על מדידת ביצועים פיננסיים וחברתיים יכול להוביל לפתרון הבעיות הקיומיות ואולי למנוע את המשבר הפיננסי הבא שיהיה קשור למשבר האקלים

איתן סטיבה 13:3224.05.20

הירידה הדרמטית במחירי הנפט לא נובעת רק מירידת הביקוש על רקע משבר הקורונה, היא מושפעת ממשבר האקלים. מלחמת הנפט תימשך, משום שמדינות אופ"ק מבינות כי ביקוש השיא לנפט חלף כתוצאה מהמהפכה הירוקה, והן מנסות להילחם על הנתח העתידי שלהן בשוק.

 

 

זיהום הים מנפט בברזיל. ביקוש לאנרגיות ירוקות זיהום הים מנפט בברזיל. ביקוש לאנרגיות ירוקות צילום: AFP

קבוצת הבנקאות BNP פאריבה מעריכה, כי יהיה צורך לתמחר את הנפט בין 10-20 דולרים לחבית גם בטווח הארוך, כדי להישאר תחרותיים מול טכנולוגיות חדשות לאספקת אנרגיה. בעקבות נגיף הקורונה ומלחמת הנפט, השקעות ירוקות יקבלו חיזוק משמעותי. משבר האקלים ישנה שווקים נוספים שאינם ירוקים: תעשיית רכב מסורתית, ייצור חשמל, נדל"ן ועוד.

 

עלות פיתוח תשתיות תרד, במיוחד במדינות התלויות באנרגיה מיובאת. בתעשיית הרכב, המשקיעים מעבירים את כספם מחברות שנתפשות כמזהמות לחברות שנתפשות כ"ירוקות". עלויות ייצור הסוללות ימשיכו לרדת ויגדילו את שיעור החדירה של רכבים חשמליים לשוק.

 

עמדת הטענה לרכב חשמלי. חיפוש תעשייה פחות מזהמת עמדת הטענה לרכב חשמלי. חיפוש תעשייה פחות מזהמת צילום: שאטרסטוק

משקיעים רבים יותר יצפו מחברות להתחייב למדיניות בת קיימא. כבר עכשיו ניתן לראות את נסטלה, שהכריזה על השקעה של 2 מיליארד דולר במעבר לאריזות ניתנות למחזור; מיקרוסופט שהכריזה שתילחם בפליטת גזי החממה בתהליכי הייצור ומתחייבת להסיר את הפחמן שייצרה עד 2050 בעלות שמוערכת במיליארדי דולר; איקאה שתשקיע 220 מיליון אירו במעבר לייצור ירוק.

 

גם הלקוחות הצעירים דורשים מדיניות ירוקה: על-פי סקר שפורסם על ידי חברת התחזיות First Insight הנתונים מובהקים: 54% מדור ה-Z ו-50% מדור ה-Y מצהירים כי הם מוכנים להוציא 10% או יותר על מוצרים ירוקים לסביבה.

 

הביקושים להשקעות אימפקט גדלים: על-פי חברת המחקר מורנינג-סטאר, גם ברבעון הנוכחי הגיעו קרנות נאמנות ותעודות סל בשוק האמריקאי, שלהן דירוג ESG, לשיא חדש של גיוס כספים, עם 10.5 מיליארד דולר ברבעון – למרות ההאטה הכלכלית. לפי מידע שריכזה הברית הגלובלית להשקעות בנות־קיימא, 30.7 טריליון דולר הוחזקו בהשקעות בנות־קיימא או ירוקות ב–2018 — 34% יותר מב–2016.

 

מדד ירוק. קשר בין סביבה להשקעות מדד ירוק. קשר בין סביבה להשקעות

השקעות בנות קיימא מביאות לתשואות טובות יותר גם בימי משבר. על-פי מחקר של קרן פידליטי אינטרנשיונל, חברות עם דירוג ESG גבוה במדד S&P 500 ירדו בכמעט 10% פחות מאלו שלהן דירוג נמוך במהלך משבר הקורונה. במדד FTSE100 המגמה דומה: מדד FTSE100 ESG Leaders ירד בכ-7% פחות ממקבילו.

 

הנתונים העולמיים של UBS, שמכסים את התקופה שבין 20 בפברואר ל-30 במרץ השנה, חשפו כי ככל שהמדד ירוק יותר, כך הביצועים היחסיים טובים יותר. דוגמא נוספת היא מדד MSCI WORLD שמאגד מניות מכל העולם - הגרסה הכללית שלו הניבה מתחילת השנה תשואה שלילית של 15%, ואילו החברתית הניבה תשואה שלילית של 10% באותה תקופה.

 

אם זה מה שנגיף אחד עשה לאנושות, ניתן לתאר מה יהיו תוצאות של משבר אקלים שיילך ויתעצם אם לא נעצור אותו בזמן. מחקר שהתפרסם החודש בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences, קבע כי בחצי השני של המאה ה-21 עד שליש מאוכלוסיית העולם תחיה באזורים שנחשבים חמים מדי לבני אדם. משבר האקלים מגביר תחלואה זיהומית, שיווי המשקל בטבע מתערער ומעלה את הסיכוי לתחלואה ולעוד "משברי קורונה".

 

החודש חתמו 33 ראשי הערים המרכזיות בעולם על הצהרה שקובעת, כי צעדי ההתאוששות ממשבר הקורונה חייבים לשפר את חוסנן של ערים מפני איומים כמו משבר האקלים, וקבעו כי פעילות אקלימית יכולה לסייע להאיץ את ההתאוששות הכלכלית ולהגדיל את השוויון החברתי.

 

משבר הקורונה הוא צלצול השכמה לראשי חברות: רק ניהול עסקי, שמושתת על מדידת ביצועים פיננסיים וחברתיים, יכול להוביל אותנו לפתרון הבעיות הקיומיות ואולי למנוע את המשבר הפיננסי הבא: משבר האקלים.

 

הכותב הוא מייסד קרן האימפקט ויטל קפיטל

x