$
משפט נתניהו

משפט נתניהו

חליפת ההגנה של נתניהו: קואליציה מקיר לקיר ושליחת חצים מורעלים

תקוותו של נתניהו היא שבניגוד לאולמרט, שנגזר עליו מאסר, השופטים יחששו לשלוח לכלא ראש ממשלה מכהן, שנבחר 3 פעמים בתוך שנה ונהנה מגיבוי פוליטי רחב. כמו כן, בהיעדר אופוזיציה משמעותית, יקל עליו להגביר את ההסתה נגד מערכת החוק

צבי זרחיה 06:5624.05.20

בנימין נתניהו יתייצב היום בצהריים לפתיחת משפטו במחוזי בירושלים. לאחר שלא צלח במהלכים לעיכוב משפטו, שבעטיים הוא גרר את המדינה לשלוש מערכות בחירות בשנה - כדי להשיג רוב לחקיקת החוק "הצרפתי", המונע חקירות פליליות והגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, ולחוקק את חוק "פסקת התגברות", שיסרס את פסיקות בג"ץ באמצעות חקיקה מחדש של חוק שנפסל על ידי בג"ץ - בחר נתניהו לנהל את המשפט מכיסא ראש הממשלה, ולא סתם ממשלה אלא ממשלת חירום לאומית.

 

משפט נתניהו - התיקים, האישומים, העדים, התמלילים והשופטים

 

המשפט של נתניהו הוא הפעם הראשונה בתולדות ישראל שראש ממשלה יושב על כיסא הנאשמים בבית המשפט. נתניהו היטיב להבין שאם נגזר עליו כתב אישום חמור, אזי עדיף לו להגיע לבית המשפט כראש הממשלה על כל המשתמע מכך.

 

אהוד אולמרט נאלץ להתפטר בספטמבר 2008 מראשות הממשלה, לאחר שבעקבות המלצת המשטרה להגיש נגדו כתב אישום בפרשת מעטפות הכסף וראשונטורס איים יו"ר העבודה אהוד ברק להגיש חוק לפיזור הכנסת. יצחק רבין התפטר מתפקידו כראש ממשלה ב־1977 לאחר חשיפת חשבון הדולרים בארצות הברית, שאותו שניהלה רעייתו לאה רבין, בניגוד להוראות חוק הפיקוח על מטבע זר.

 

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: ערוץ הכנסת

 

 

מנגד, נתניהו לא התפטר אף שהכריז ב־2008 בשל חקירות אולמרט כי "מדובר בראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינה". נתניהו ראה מה קרה לאולמרט והבין שמבחינה ציבורית עדיף לו להגיע למשפט מכיסא ראש הממשלה.

 

הכשר כשר למהדרין

 

בליכוד מקווים כי בניגוד לאולמרט שמשפטו התנהל בהיותו אזרח פרטי ואותו שלחו השופטים לכלא, ידם של השופטים תרעד להכניס מאחורי סורג ובריח ראש ממשלה מכהן, עם גיבוי פוליטי רחב.

 

ראש הממשלה ינהל את משפטו כשמאחוריו כוח פוליטי גדול של 73 חברי כנסת מימין ומשמאל, כולל השרה לקידום קהילתי אורלי לוי אבקסיס, שלמענה הוקם המשרד המיותר הזה, והשר לירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים רפי פרץ, שעזב את רשימתו ותפס כיסא בממשלת נתניהו.

 

נתניהו מגיע בעצם למשפט עם תמיכה של 2.2 מיליון בוחרי ימין, שחרף כתב האישום החמור הצביעו בעד הליכוד, ש"ס, יהדות התורה שבקואליציה וימינה שבאופוזיציה, ויכריז שהעם בחר בו בפעם השלישית בתוך שנה לראשות הממשלה, חרף החשדות נגדו וש"שלטון מחליפים בקלפי". הוא גם ינפנף ברוב הגדול שיש לו בכנסת באמצעות הקואליציה הגדולה. בליכוד מקווים שהשופטים רבקה פרידמן־פלדמן, משה בר־עם ועודד שחם לא יוכלו להתעלם מכך, ומהעובדה שהנאשם הוא ראש ממשלה מכהן.

 

מימין: מנדלבליט וגנץ. היועמ"ש יותקף וראש הממשלה החלופי יסונדל מימין: מנדלבליט וגנץ. היועמ"ש יותקף וראש הממשלה החלופי יסונדל צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

 

 

הסיבה העיקרית שבגינה הסכים נתניהו לרוטציה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ היא קבלת גושפנקה רשמית מיריבו הפוליטי הבולט "להיכנס תחת האלונקה" של נתניהו (בניגוד להבטחת הבחירות שלו), אף שהוגש נגדו כתב אישום חמור בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. ערב פתיחת המשפט העניק גנץ לנתניהו, בתמורה לג'ובים מפנקים וחלקם לא נחוצים, הכשר "כשר למהדרין" של 15 חברי הכנסת של כחול לבן, שהוקמה תוך הנפת הדגל "רק לא ביבי".

 

בנוסף הגיש גנץ לנתניהו על "מגש הג'ובים" את מפלגת העבודה המפוצלת: היו"ר עמיר פרץ, שגילח את שפמו וקרא לציבור "קראו את שפתיי", תוך התחייבות, שהופרה כעת, שלא לכהן תחת נתניהו, וח"כ איציק שמולי, שטרפד במאי 2019 את הצטרפות מפלגתו לממשלת נתניהו.

 

מי ירסן את ההסתה

 

בעוד נתניהו ועורכי דינו ינהלו את המאבק המשפטי, מחוץ לבית המשפט המחוזי יעצים הקרב הציבורי וההסתה תגבר. שר הסייבר דודי אמסלם טען ביום חמישי כי "אין מחלוקת שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הוא לכאורה עבריין". הדברים הללו הם רק יריית הפתיחה: שרים, ח"כים מהליכוד וצייצנים ברשתות החברתיות יקצינו את ההתקפה על מנדלבליט כדי להבאיש את ריחו של מי שהגיש את כתב האישום ואף להביא לסיום כהונתו.

 

כחול לבן תתקשה להגן על מערכת אכיפת החוק מפני התקפות כל עוד היא יושבת בממשלת נתניהו. שר המשפטים החדש אבי ניסנקורן צייץ: "מתקפות נטולות רסן הן חציית קו אדום". דומה שאמסלם כבר חצה את הקו האדום. קיים חשש שההתקפות לא ייעצרו במנדלבליט, אלא יגיעו למערכת המשפט.

 

עתיד ממשלת החירום תלוי בהתנהלות משפטו של נתניהו. בינתיים מעדיף נתניהו להתייצב למשפט כראש הממשלה, אבל אם תיווצר לו הזדמנות נאותה לפזרה ולחשוב שיוכל לחוקק את חוק פסקת ההתגברות, ייתכן שיעדיף זאת. אופציה אחרת היא שנתניהו יציב את עצמו כמועמד בבחירות לנשיאות ביוני 2021. ח"כים רבים, ובהם מהאופוזיציה, עשויים להקפיץ אותו למעלה כדי להיפטר ממנו בממשלה ובכנסת. במקרה כזה משפטו של נתניהו עלול להיות מוקפא לשנים ארוכות, ואחר כך כבר לא יקודם כי הנאשם יגיע לגיל 79.

x