$
משפט

בית המשפט למשפחה: משמורת משותפת על תינוק בן פחות משנתיים

למרות 'חזקת הגיל הרך' שקובעת כי ילדים מתחת לגיל 6 יחיו עם אמם, קבע השופט ארז שני כי במקרה של פעוט בן 20 חודשים, טובתו היא ששני הוריו יגדלו אותו

ענת רואה 15:0820.05.20

שופט בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב ארז שני הורה בפסק דין ארוך ומפורט שתינוק בן פחות משנתיים יהיה במשמורת משותפת של אמו ושל אביו הגרושים. פסק הדין דחה את תביעת האם לקבל משמורת יחידנית בהתבסס על 'חזקת הגיל הרך', לפיה בהעדר נסיבות מיוחדות, ילדים הצעירים מגיל 6 יהיו עם אמם.

 

 

השופט שני כתב בהחלטתו כי אומנם חזקת הגיל הרך עודנה חלק מהדין הישראלי, אולם הוא העניק פרשנות מרחיבה ל"נסיבות המיוחדות" המאפשרות לסטות מהחזקה.

עו"ד יוסי הרשקוביץ עו"ד יוסי הרשקוביץ צילום: יח"צ

 

לפי הפירוט בפסק הדין, בני הזוג היו נשואים לתקופה קצרה יחסית וכבר כשהתינוק היה בן 6 חודשים, עזבה האם את דירת המגורים המשותפת בגוש דן ועברה להתגורר בבית הוריה המצוי מעבר לקו הירוק. בהחלטה קודמת שמסר השופט שני הורה לאם לשוב להתגורר בתחומי גוש דן בכל מקום בו תבחר לעשות כן והאם הודיעה כי מתגוררת אצל סבתה אך בפועל נכתב כי לא עשתה כן ולא צייתה להחלטה.

 

תסקיר שעשתה עובדת סוציאלית מטעם משרד הרווחה המליץ על מפגשים בין האב לקטין פעמיים בשבוע אחה"צ וביהמ"ש נדרש להחליט בשאלת המשמורת.

האב המיוצג בידי עו"ד יוסי הרשקוביץ ועו"ד סימה דור טען שיש להורות על משמורת משותפת, למרות גילו הצעיר של הילד וחזקת הגיל הרך. הוא טען כי האם מחבלת בקשר בינו לבין בנו. האם שיוצגה בידי עו"ד נורית מנחם התנגדה וטענה כי אין לאב פניות ממשית למשמורת משותפת והוא כלל לא מסוגל לקיימה והעלתה טענות רבות נוספות.

 

השופט שני כתב כי חזקת הגיל הרך אינה שיקול יחיד למניעת דיון ענייני ואינה בבחינת 'כלל בל יעבור' אלא היא רק אחד השיקולים החשובים הנשקלים ולא השיקול הבלעדי.

 

"אין מדובר בתינוק היונק, ומכאן כי אין כל יתרון לאם או לאב"

 

לדברי השופט הוא בדעה כי אם אכן היה צורך רק ב"סיבות מיוחדות" לסתור את חזקת הגיל הרך וב'ראיות כבדות משקל' הרי שב-99% מסכסוכי המשמורת חזקת הגיל הרך לא תהא ברת סתירה או ערעור, אלא אם כן ימצא כי מדובר באם אשר אינה כשירה להחזיק ולטפל בילדיה.

 

השופט קבע כי מצא שיש לקבל את תביעת האב למשמורת משותפת על הקטין, בידי שני ההורים שניהם.

 

הוא ציין כי להורים שניהם מסוגלות הורית טובה דומה. "אין מדובר בתינוק היונק, ומכאן כי אין כל יתרון לאם או לאב באשר לדאגה לצרכיו התפתחותיים של הקטין". הוא קבע שהאב מחובר לצרכי הקטין הקשור ומחובר לאביו וכך גם באשר לקשר עם האם. על מנת שהקטין יתפוס את שני הבתים בהם הוא שוהה כבתים מרכזיים, יש לקבוע זמני שהות דומים או זהים בשני הבתים.

 

לפיכך הורה שהמשמורת תהיה משותפת, פקידת סעד תקבל סמכויות לקבוע את זמני השהות וההורים הופנו להדרכה הורית. האם חויבה בתשלום הוצאות בסך 10,000 שקל.

x