$
משפט

הבעל לא גילה לאישתו שהשקיע בשוק ההון - והפסיד את חלקו בכספי הפנסיה שלה

בית משפט מחוזי קבע כי אף שההשקעות של הבעל נועדו להיטיב את מצב הכלכלי של המשפחה, העובדה כי פדה חלק מכספי הפנסיה שלו ללא הסכמת האישה - ראויה להילקח בחשבון בעת איזון הנכסים ביניהם כחלק מהליך גירושים

מה דינם של חובות אותם צבר בן זוג במהלך חיי הנישואים בשל מסחר בשוק ההון באפיקים ספקולטיביים בעלי סיכון ממשי? במקרה זה נקבע כי הבעל הפסיד את חלקו בכספי הפנסיה של אשתו, לאחר שלא גילה לה שפדה את כספי הפנסיה שלו בסך 650 אלף שקל כדי להשקיע בשוק ההון.

 

 

בית המשפט המחוזי מרכז, שדן בערעור שהגישו בני זוג בהליכי גירושים על פס"ד של בית המשפט למשפחה, קבע בשבוע שעבר כי למרות שההשקעות של הבעל נועדו להטיב את מצבה הכלכלי של המשפחה ונעשו בתום לב, הרי שהעובדה שפדה חלק מכספי הפנסיה שלו בסך כ-650 אלף שקל ללא ידיעת אשתו וללא הסכמה, ראויה להילקח בחשבון במסגרת איזון המשאבים ביניהם ולכן הפנסיה שצברה האישה תוחרג במסגרת איזון המשאבים ותיוותר בידיה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

האישה טענה באמצעות עו"ד רות דיין וולפנר, כי הבעל הימר על כספי המשפחה בשוק ההון באופן בלתי אחראי, משך את כספי הפנסיה שצבר במשך כמעט 30 שנות חיים משותפים לצורך הימורים בבורסה, ללא ידיעתה והסכמתה, ואף הגדיל את המשכנתא על הבית ונטל את כספי הלוואה לצורך השקעותיו בשוק ההון. במסגרת ההליך שהתנהל בפני בית משפט לענייני משפחה מונה מומחה מטעם בית משפט בתחום שוק ההון, על מנת שיבחן את אופי המסחר וסוג המסחר בו נקט הבעל במסגרת המסחר בשוק ההון. המומחה קבע בחוות דעתו כי התנהלותו הכלכלית של הבעל הייתה ספקולטיבית ובלתי אחראית וזאת בהתייחס לאופי המסחר ושיעורו.

 

בחוות הדעת נכתב בין השאר כי "אין ספק שפעילות של משק בית ממוצע, ש'מגלגל' בשנה עשרות מיליוני שקלים בבורסה בת"א, היא פעילות חריגה, לא סבירה ולא אחראית, בפרט לאור העובדה שאף אחד מבני הזוג לא מוגדר בשום רשות כ'סוחר' בשוק ההון, או 'מנהל השקעות' וגם אם היה מוגדר כך, מדובר עדיין בפעילות לא אחראית....".

 

בשנת 2017 פסק בית משפט לענייני משפחה כי הבעל פעל במהלך החיים המשותפים, כשטובת המשפחה לנגד עיניו. עסקינן ב"אדם חרוץ, שפעל במשך השנים מתוך מטרה להגדיל את ההון המשפחתי, שכן המשפחה הייתה נכנסת מפעם לפעם לגירעון, כאשר ההכנסות של שני בני הזוג, לא כיסו את מלוא הוצאות המשפחה", קבע. בית המשפט התרשם אף מהעובדה שהבעל לקח מספר קורסים בנושא, נכנס לפורומים באינטרנט ולמד אותו מתוך כוונה כנה לקדם את המשפחה ולא מתוך גחמה של מי שמהמר באופן כפייתי. לעומת זאת, בית משפט לענייני משפחה מצא כי אין להסיר אחריות מהבעל בכול הקשור להחלטתו לפדות את הזכויות הסוציאליות והפנסיוניות אותן צבר במהלך השנים על מנת להשקיע את הכספים שפדה בשוק ההון (אם כדי לכסות הפסדים ואם כדי לזכות ברווחים) מבלי שאישתו ידעה על כך.

 

בסופו של יום החליט בית המשפט להטיל על הבעל אחריות בגין התנהלותו ביחס לפדיון זכויותיו הפנסיוניות והכנסתן למסחר בשוק ההון, מבלי ליידע את אישתו ומבלי לקבל את הסכמתה לכך. בית המשפט מצא כי בנסיבות אלו ראוי שהזכויות הסוציאליות שצברה התובעת במהלך החיים המשותפים יוחרגו מתוך הנכסים ברי האיזון ויוותרו בבעלותה. לגבי יתר נכסי הצדדים לרבות הבית המשותף והמטלטלין נקבע כי אלו יאוזנו באופן שווה ע"פ מתווה איזון המשאבים הרגיל הקבוע בחוק.

 

 

עו"ד רות דיין וולפנר עו"ד רות דיין וולפנר

 

שני הצדדים ערערו לבית המשפט המחוזי מרכז – האישה על כך שבית המשפט למשפחה לא לקח בחשבון את כספי המשכנתא שהגדיל הבעל לצורך ההשקעות בבורסה, והבעל על הקביעה שכספי הפנסיה של האישה ייוותרו אצלה. המחוזי החליט לדחות את שני הערעורים והותיר את החלטת בית משפט לעניינה משפחה על כנה.

 

עורכי הדין אוהד הופמן ודניאל פרידנברג המתמחים בדיני משפחה וירושה ולא ייצגו בתיק מסבירים כי "חובות שנוצרו לטובת משק הבית – הם משותפים ולעומת זאת, חובות בעלי "אופי אישי" (צריכת זנות, סמים, הימורים וכד') – אינם משותפים. חובות שנצברו בידיעת הצד שכנגד שלא מחה בזמן אמת - יהיה קשה להחריגם מן האיזון ואילו חובות שנצברו בהשקעות ספקולנטיות לטובת המשפחה – הן בגדר ניסיון להמר על הכסף ואם יוכח שהפעולות נעשו מתוך ראיית טובת המשפחה – אזי אין מקום להחריגם מן האיזון".

 

עוה"ד הופמן ופרידנברג מוסיפים כי "המסר בפסק דינו של בית המשפט המחוזי הוא ברור: כל עוד פעולות כלכליות נעשות בשיתוף, כאשר טובת משק הבית היא השיקול העיקרי ובשיתוף פעולה ושקיפות עם בן או בת הזוג, אזי גם אם מדובר בפעולות חריגות – אלה יוכרו כפעולות משותפות, על כל המשתמע מכך וגם אם אלה יצרו חובות אדירים. ברם, כל פעולה שתבוצע "מאחורי הגב" או שלא בתום לב – תוחרג מן האיזון ותרבוץ לאחריותו של הצד המבצע בלבד".

x