$
דעות

יש מיליון מובטלים? שיבואו לעבוד בבניין

צריך להחזיר את הישראלים לעבוד כבנאים, ברזלנים, אינסטלטורים, מפקחי בנייה ועוד. ככל שיותר ישראלים ייכנסו לתחום גם תרד האבטלה וגם נהיה תלויים הרבה פחות במדינות שמייצאות את עובדיהן אלינו

בילי רובין-וייצמן 13:3919.05.20

משק מושבת, מעל מיליון מובטלים וענף בנייה אחד מקרטע. שלמרות שאישרו לו להמשיך לעבוד, מדובר באחוזי פעילות די נמוכים שלא מצליח לעמוד בביקושים האסטרונומיים לנדל"ן.

 

עד כה היו אינספור תוכניות לנסות ולאושש את שוק הנדל"ן, הביאו פועלים מכל העולם, ניסו לתמרץ ישראלים, ערכו קורסים מקצועיים ואז ביטלו אותם והמצב ממשיך להיות בעייתי.

הקורונה היא מצד אחד אירוע טראומתי למדינה ולעשרות אלפי אנשים, לעסקים קטנים וגדולים, אך מנגד מהווה הזדמנות פז לשנות קונספציות. הקורונה היא הזדמנות פז לערוך רפורמה אדירה בענף הבנייה.

 

בחודש מרץ האחרון פורסם כי המיזם להכשרת עובדים ישראלים לענף הבניין, שתפס תאוצה בשנתיים האחרונות, נעצר בעקבות החלטת משרד האוצר וזאת למרות בניגוד לדעתם של אנשי המקצוע במשרד העבודה והרווחה, מי שאחראים על ביצוע ההכשרות.

 

מיזם הכשרת העובדים הישראלים אושר בהמשך להחלטת ממשלה משנת 2013 ונחתם בספטמבר 2014 בין הממשלה לבין הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל, עמותה שמופעלת על ידי התאחדות בוני הארץ והסתדרות עובדי הבניין והעץ. המיזם כלל הקמת מערך להכשרת וקליטת 2,000 עובדים ישראלים חדשים לענף, כשהממשלה מקצה לו 87 מיליון שקל מתקציב המדינה והקרן הקצתה 3 מיליון שקל נוספים.

 

 

עובדי בנייה עובדי בנייה צילום: נועה קסלר

 

להחזיר את הקורסים 

 

לפי נתוני משרד העובדה והרווחה עולה כי בשנתיים האחרונות המיזם צבר תאוצה ונפתחו 9 קורסים להכשרת שילדאים, במסגרתם הוכשרו 225 עובדים ישראלים חדשים. במרץ 2018 המיזם הוארך לשנתיים נוספות, ותוקפו פג כאמור במרץ האחרון. למרות שבקופה נותרו 72 מיליון שקל שלא נוצלו באוצר החליטו לא להאריך ההסכם.

 

זאת ההזדמנות להחזיר את הקורסים הללו. צריך להחזיר את הישראלים לעבוד. כבנאים, ברזלנים, אינסטלטורים, מפקחי בנייה ועוד. יש מגוון תפקידים בתחומים שונים שיתאימו למגוון גילאים רחב. ככל שיותר ישראלים ייכנסו לתחום גם תרד האבטלה וגם נהיה תלויים הרבה פחות במדינות שמייצאות את עובדיהן אלינו.

 

לפיכך יש להקים גוף מקצועי בלתי תלוי שיוביל את המהלך הזה. שיהיה חף מפוליטיקות, ג'ובים ושאר דברים שעלולים להכשיל את המהלך. בהמשך, יש להחזיר את הקורסים המקצועיים במימונה של המדינה, לתת ללומדים שכר וכן לדאוג שיחזיקו מעמד במשך תקופה ע"י מתן תמריצים הגונים ומכובדים.

 

בנוסף, יש להציג את האופק הכלכלי בתחום, את האפשרות להתקדם ולהתפתח, לבנות קריירה, להראות שבחור צעיר שהחל דרכו כבנאי יגיע בהמשך להיות יזם או מנהל עבודה.

 

 המדינה, בשיתוף הגופים הקיימים צריכה לסייע לקבלנים לאמץ לחיקם את אנשי המקצוע שבתחילת דרכם. הרעיון הוא ליצור מספר גדול של ישראלים ברמה גבוהה ואיכותית שגם ישארו  לטווח ארוך, שייהנו מהטבות שונות. אין צורך לייבא עובדים מחו"ל כשבישראל יש מיליון מובטלים.

 

הכותבת היא יזמית נדל"ן

x