$
רכב

בהשפעת הקורונה: צניחה של כ-76% במכירת מכוניות באירופה באפריל

באירופה נערכים לתוכנית חילוץ מקיפה: איחוד האירופי החל בדיונים מול יצרני הרכב הגדולים - אשר טוענים כי 2.4 מיליון מכוניות לא יוצרו בתקופת הקורונה

תומר הדר 09:1319.05.20

בחודש אפריל נרשמה צניחה של 76.3% במכירת מכוניות באירופה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כך לפי נתונים של איגוד הרכב האירופי.

 

 

 

במקביל באירופה דווקא קיימת היערכות לקראת תוכנית חילוץ מקיפה לענף הרכב, זאת בהתחשב במספר המשרות שהענף מייצר ובהיקף ההכנסות שהענף מכניס לכל מדינה.

 

ארגון הגג של יצרני הרכב באירופה הודיע כי האיחוד האירופי עוסק בגיבוש של תוכנית חילוץ מיוחדת לענף הרכב. ההודעה נמסרה בפגישה של בכירי יצרניות הרכב, אוליבר זיפסה יו"ר BMW, מייק מאנלי, נשיא FCA, החברה האם של פיאט וקרייזלר, איאן האואלס, נשיא הונדה אירופה, דידיה לרוי, יו"ר טויוטה אירופה ועוד.

 

 

מפעל פיאט באיטליה מפעל פיאט באיטליה צילום: רויטרס

 

במסגרת הדיונים נידונה תוכנית האיחוד האירופי להטמיע תקני זיהום אוויר מחמירים - שהיתה אמורה להיכנס לתוקף בשלהי השנה. תוגנית זו עלולה למוטט יצרני רכב, זאת לנוכח הפסקות הייצור הצפויות לקראת הטמעה של הטכנולוגיות.

 

בנוסף נידון תיאום ההצטיידויות ברכבים בציי רכב גדולים. המשמעות: יצרני הרכב יקבלו גם סיוע עקיף, הודות לתוכניות תמרוץ של האיחוד האירופי לציי הרכב שיגרמו להם להזמין מכוניות.

 

האיחוד האירופי רק החל בדיונים מול יצרני הרכב הגדולים - אשר טוענים כי 2.4 מיליון מכוניות נגרעו (כלומר לא יוצרו) בתקופת הקורונה, אך במידה ואכן יהיו הקצאות מיוחדות של מכוניות לציי רכב - ובמקביל גם הקלה בתכניות הפחתת הזיהום באירופה, ידרש גם שוק הרכב הישראלי לשינויים מתאימים.

 

יוזכר כי ברשות המיסים מתעקשים כי בעוד פחות מחודשיים יוצג מתווה חדש של המס הירוק- אותו מתווה מס שלפיו מחושב שיעור המס על כל המכוניות החדשות אשר משווקות בישראל. היה והשוק האירופי ידרוש במחצית השנה הקרובה מכוניות עקב תמריצים, וישראל במקביל תציג דווקא נוסחת מס מחמירה יותר שתדרוש מהיבואנים להצטייד במכוניות במהירות, מחירי המכוניות שישווקו בישראל בחודשים הקרובים יעלו - וההנחות להן הינו עדים במהלך השבועות האחרונים יעלמו ברגע שהאיחוד האירופי יודיע על חבילות תמרוץ ליבואני הרכב.

 

x