$
משפט

רון חולדאי תובע את מירי רגב: "הפיצה פייק ניוז והסתה פרועה"

ראש עיריית ת"א הגיש תביעת דיבה בסך חצי מיליון שקל נגד שרת התחבורה הנכנסת, בשל פרסומים שקריים, לטענתו, שהופצו על ידה בכלי התקשורת. הכוונה לטענותיה של רגב במהלך קמפיין הבחירות האחרון, לפיהן אסר חולדאי על הנחת תפילין ברחובות ת"א. "יש לשים סוף לתרבות השקר המזהמת את השיח הציבורי"

עמיר קורץ 13:5418.05.20

במקביל לטקס כניסתה של ח"כ מירי רגב לתפקיד שרת התחבורה היום (ב'), היא נאלצת להתמודד עם תביעת דיבה שהגיש נגדה ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לבית משפט השלום בתל אביב. זאת, בעקבות אמירות פומביות של רגב במהלך קמפיין הבחירות, לפיהן הוא אסר על הנחת תפילין ברחובות העיר.

 

באמצעות עורכי הדין טל שפירא ומירב בר-זיק, דורש חולדאי כי רגב תפצה אותו בחצי מיליון שקל בשל פרסומים שקריים, לטענתו, שהופצו על ידה בכלי התקשורת. חולדאי הודיע כי את סכום הכסף שייפסק לזכותו, במידה וייפסק, הוא יתרום, לאחר ניכוי הוצאות משפט, לישיבה החילונית בינ"ה בתל-אביב.  

מירי רגב ורון חולדאי בימים יפים יותר מירי רגב ורון חולדאי בימים יפים יותר צילום: שאול גולן

 

חולדאי טוען בכתב התביעה כי רגב נוקטת כלפיו ב"מסע השמצות מכוון ומתוזמן", אשר הגיע לשיאו בפברואר האחרון ערב הבחירות. הוא מצרף לתביעתו סרטון מכנס שערך הליכוד בעכו ב-19 בפברואר, שבו אמרה רגב: "אתם יודעים שראש עיריית תל אביב הודיע שהוא לא יאשר הנחת תפילין ברחוב. תקשיבו, תקשיבו, זה פשוט הזוי". לדבריו, הסרטון שעלה לעמוד הפייסבוק של רגב זכה ל-158 שיתופים, 1,300 לייקים ו-504 תגובות.

 

לטענת עורכי דינו של חולדאי, רגב "הכפישה את שמו בפני אולם מלא בפעילי ליכוד, תוך שהיא מייחסת לו אמירות ומעשים שלא היו ולא נבראו, והכל במטרה לעשות הון פוליטי על גבו". בנוסף, רגב "לא הסתפקה בכך, והוסיפה לפרסם את אותן אמירות פוגעניות ומכפישות פעם אחר פעם".

 

מלבד הסרטון מציין חולדאי בתביעה פוסט נוסף שפרסמה רגב למחרת היום, בו חזרה על הדברים בבוטות, ובין השאר כתבה, "רון חולדאי מונע מיהודים להניח תפילין, כאן בישראל, ברחובות תל אביב. הבחירות האלה הן בינינו לבין ישראלים שמנותקים מהקשר העמוק של מסורת ישראל ומנסים למחוק את היהודי שבתוכנו. חייבים לצאת להצביע לליכוד, ויחד נשמור על המדינה היהודית ונשים סוף למעשים אנטי דמוקרטיים". הפוסט, לדבריו, זכה ל-335 שיתופים, 4,000 לייקים ו-1,100 תגובות. בתביעה מציין חולדאי פרסומים נוספים של רגב, הן בעמוד הפייסבוק שלה והן בראיונות בטלוויזיה בהם חזרה על אותם מסרים.

 

חולדאי מדגיש בתביעתו כי הדברים שייחסה לו רגב, "אינם אמת. הדברים נאמרו ללא שמץ יסוד או תשתית עובדתית והם מהווים עלילה והצאת דיבה חמורה מאין כמוה". זאת לאור כך שהוא שם לו למטרה כראש עיר לקדם את חופש הביטוי ולאפשר לכל אחד להביע את דעתו להפיץ את רעיונותיו ואמונתו במרחב הציבורי, "ויעידו על כך הדוכנים הרבים הפזורים ברחבי העיר, ובהם דוכנים להנחת תפילין".

 

לדברי חולדאי, ההסתייגות היחידה שנקבעה באופן גורף לפני שנים רבות ביחס לכל דוכן באשר הוא היא כי אסור למקמם בטווח של 100 מטר ממוסדות חינוכיים, "וזאת על מנת לאפשר לילדי העיר מרחב בטוח ונקי מהשפעות בכניסתם לבית הספר וביציאתם משם".

 

לפיכך, טוען חולדאי, "לא ניתן להתעלם מהעובדה שדברי הבלע והדיבה נאמרו על ידי הנתבעת בכוונת מכוון לעורר סנסציה מול קהל משולהב במהלך תקופת הבחירות, תוך מצג עובדתי שגוי מיסודו, אשר נועד לשים את התובע כמטרה לשנאה ולבוז, תוך פגיעה בכוונה תחילה בשמו הטוב ובמוניטין הרב שצבר".

 

חולדאי מדגיש בתביעה כי זו אינה עוסקת בדעותיה של רגב ביחס אליו, אף שלדבריו, "גם אותן ניתן היה וראוי היה להציג בדרך ארץ תוך הימנעות משימוש בביטויים מבזים ומתלהמים", אלא באמירותיה הקשות של רגב, שכללו, "מצג עובדתי כוזב ומסולף מיסודו, כאילו התובע מונע הנחת תפילין ברחבי העיר תל אביב-יפו (דבר שלא היה ולא נברא), וזאת בידיעה שהדברים שנאמרו אינם אמת (או למצער ללא בדיקה מינימלית כמצופה מנציגת ציבור) – והכל במטרה לשים את התובע כמטרה לשנאה ולבוז".

 

חולדאי פנה אל רגב במכתב דרישה שתחדל מאמירותיה אלה ותפרסם הודעת הבהרה והתנצלות, תוך שהוא הבהיר לה כי מדובר בדברי בלע ופרסום שקרי, אולם רגב, נטען בתביעה, "לא חדלה ממעשיה וחלף כך המשיכה להפיץ מסרים שקריים, מופרכים ומטעים באותו עניין במדיות שונות". לטענת חולדאי, רגב אף הגדילה לעשות כאשר עודדה את קהל מעריציה לפרסם תמונות בהן הם מניחים תפילין ברחבי העיר ולתייג את עצמם בהאשטאג #אל_תראי-מירי.

 

חולדאי טוען כי העובדה כי הפרסום נעשה ערב הבחירות מראה כי אצל רגב, "המטרה מקדשת את כל האמצעים, ובעבור 'זמן מסך' נוסף היא אינה בוחלת, במודע, בהפצת 'פייק ניוז' והסתה פרועה, תוך התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות העלולות להיות לדבריה, כמי שממלאת תפקיד של שרה בממשלת ישראל, על כל המשתמע מכך".

 

חולדאי מבקש את התערבות בית המשפט, "ולו על מנת להעביר מסר חד וברור לנתבעת ולנבחרי ציבור אחרים כי יש לשים סוף לתרבות השקר המזהמת את השיח הציבורי".

x