$
משפט

רשם הפטנטים בישראל ביטל את זכויות הקניין על הקובייה ההונגרית

חברת אקסטרים טויס ביקשה לבטל את הזכויות של SEVEN TOWNS הבריטית, שרשמה את צורת הקובייה כסימן מסחרי תלת מימדי; הרשם קבע כי רישום צורת הקובייה באופן זה אינו כשר, מאחר שהוא עשוי להביא למונופולין שאינו מוגבל בזמן - "הצורה היא בסיסית ופשוטה וצריכה להישאר פתוחה לשימוש הציבור"

גולן חזני 13:0213.05.20
החלטה דרמטית של רשם סימני המסחר, הפטנטים והמדגמים בישראל ביטלה את זכויות הקניין על הקובייה ההונגרית. הרשם אופיר אלון קבע כי צורתו של המשחק המוכר והצבעוני אינה מספיקה כדי להעניק לו הגנה מפני גרסאות קופיקאט.

 

 

 

חברת SEVEN TOWNS הבריטית, המפקחת על זכויות הקניין הרוחני של הקובייה ההונגרית, רשמה את הצורה כסימן מסחרי תלת מימדי בשנת 2012 אבל הפסידה בקרב המשפטי על סימני המסחר, לאחר שאלון קבע כי רישום הסימנים המסחריים התלת מימדיים המייצגים את צורת הקובייה ההונגרית אינו כשר. את הבקשה לביטול הגישה חברת אקסטרים טויס באמצעות עורכי הדין ערן פרזנטי וצילי אולשן-שריב ממשרד מ. פירון.

 

קובייה הונגרית קובייה הונגרית

 

אקסטרים טויס ערערה על ההגנה על הסימנים המסחריים התלת מימדיים וטענה, בין היתר, כי יש להגן על צורת הקובייה באמצעות פטנט או מדגם ולא על ידי סימן מסחרי.

 

רשם סימני המסחר קבע בין היתר כי "ענייננו בסימן מסחר שהוא צורת המוצר עצמו. רישום סימן מסחר תלת מימדי על צורת המוצר עצמו עלול להביא למונופולין שאיננו מוגבל בזמן. בענייננו, סבור אני כי יש לקבוע כי צורת הקובייה ההונגרית איננה זכאית להגנה... צורת הסימן, קובייה, היא צורה בסיסית ופשוטה ביותר שצריכה להישאר פתוחה לשימוש הציבור".

 

פטנט הוא זכות משפטית הניתנת על ידי המדינה לבעל המצאה ל-20 שנה. הזכות העיקרית מאפשרת לבעל פטנט למנוע מאחרים לעשות שימוש בהמצאה. סימן מסחרי הוא סימן בו משתמשים לסימול מוצרים. במקרה הזה, היות שהפטנטים שהיו על המשחק פגו, החברה הבריטית ניסתה לרשום סימני מסחר על העיצוב התלת ממדי של הקובייה וכך להמשיך את המונופול.

 

להחלטת הרשם השלכות משמעותיות על יצרני המשחק, שעלולים להתמודד עם תחרות של גרסאות זולות יותר.

x