$
רכב

בלעדי לכלכליסט

בגלל הקורונה: השרים החדשים יקבלו בינתיים רכבים שכורים

לנוכח קשיי אספקה של רכבים העונים על תנאי המכרז, בין היתר בגלל הקורונה, יצטרכו השרים החדשים שיבחרו השבוע לקבל רכבי גישור. זאת עד לקבלת רכב שיענה על תנאי המכרז החדש שצפוי לפרסם האוצר בעוד כחצי שנה; וגם: סוגיית הרכב של בני גנץ

תומר הדר ואודי עציון 18:1812.05.20

משרד האוצר צפוי לפרסם מכרז חדש להצטיידות ברכבי שרים בעוד חודשים ספורים, כך נודע ל"כלכליסט". בימים אלה מגובש במשרד מתווה חדש לרכבי שרים אשר מועדים להחליף את הרכבים הנוכחיים - מדגמי ניסאן מקסימה, סקודה סופרב ואחרים.

 

 

השבוע יושבעו שרים חדשים לכנסת וממידע שהגיע לידי כלכליסט עולה כי רכבים יועברו משרים אשר עוזבים את תפקידם לשרים ש"יירשו" את המכונית. במקרים בהם לא ימצאו רכבים מתאימים, תצטרך מדינת ישראל לשכור רכבים שישמשו את השרים החדשים, לפחות עד פרסום תוצאות מכרז הרכש החדש של רכבי השרים, אשר מיועד לצאת לדרכו בעוד כחצי שנה. בחירותיהם של השרים בישראל לא תמיד מקלות על ספקיות הרכב.

 

סיבה נוספת לכך שהשרים יקבלו רכבי גישור, כלומר רכבים שכורים, היא לנוכח קשיי אספקה של רכבים העונים על תנאי המכרז, בין היתר בגלל הקורונה.

 

ניסאן אלטימה ניסאן אלטימה צילום: ניסאן

 

בשנת 2016 פורסם מכרז לרכבי שרים שעל זוכותיו העיקריות סקודה סופרב, ניסאן מקסימה וניסאן אלטימה, נוסעים כיום חלק מן השרים המכהנים. זאת בעוד ששרים אחרים בוחרים לנסוע דווקא ברכבים שאינם נכללים ברשימת הרכבים הזוכים אך סופקו מסיבות שונות כגון ריבוי ילדים או צרכים בטחוניים, כפי שקרה למשל במקרה של שר האוצר המיועד ישראל כץ המתנייד ברכב שטח של טויוטה.

 

ממשרד האוצר נמסר כי: "השרים החדשים יקבלו רכבים בהתאם לקבוצות הרישוי במכרז הקיים.במקביל מינהל הרכב נערך לפרסום מכרז חדש. הבחירה של הרכב תתואם עם השרים החדשים ככל הניתן".

 

 

בנימין נתניהו ובני גנץ חתימה על ממשלת אחדות בנימין נתניהו ובני גנץ חתימה על ממשלת אחדות

 

רכב צמוד לבני גנץ

 

במקביל, בימים אלה נדרשים אנשי משרד ראש הממשלה לעסוק בסוגיה נוספת: רכב צמוד לבני גנץ. בניגוד לרכבי שרים "רגילים", רכבו של ראש ממשלת ישראל אינו נבחר מתוך רשימת רכבים לבחירה. מדובר ברכב בקבוצת הרישוי הבכירה ביותר - במקרה המדובר -אאודי A8 - אשר עובר תהליך ממושך של שיריון בחו"ל.

 

יודגש כי אאודי עצמה מייצרת מכוניות בעלות שיריון - ואולם השיריון המותקן במכונית ראש הממשלה עונה על דרישות בטחוניות ספציפיות של מדינת ישראל.

 

התקנת השיריון המבוצעת באירופה אורכת חודשים. אלא שעם העברת השרביט מנתניהו לגנץ עשוי להיווצר מצב בו נתניהו ימשיך להזדקק לרכב המשוריין ואילו גנץ, מתוקף היותו ראש הממשלה יזדקק גם הוא לאאודי משוריינת - רכב שעלותו מגיעה למעל שלושה מיליון שקל.

 

כיום מדינת ישראל מחזיקה במספר מכוניות אאודי 8A המשמשות מספר בעלי תפקידים, בין היתר במערכת הבטחונית. על פי המתווה המסתמן תבחר מדינת ישראל ככל הנראה באחת מן המכוניות הקיימות בצי - ותשלח את הרכב להתקנת שיריון.

 

משרד ראש הממשלה בחר שלא להגיב לדברים.

x