$
רכב

רוכבים על אופניים או קורקינט? בקרוב יהיה לכם רמזור אדום-צהוב-ירוק

משרד התחבורה מתכנן להקים בשנה הבאה רמזורים מיוחדים בשבילי האופניים שמגיעים אל מעבר חציה בצומת שבה מותקן רמזור למכוניות

תומר הדר ואודי עציון 10:5705.05.20

רוכבים על אופניים או קורקינט? בקרוב מכלול החוקים והתקנות שלפיהם מותר לכם לרכב בערים עומד להשתנות באופן ניכר. כך עולה מטיוטה שפרסם משרד התחבורה אשר נוגעת לתכנון של נתיבי אופניים. שלב הביצוע מתוכנן לשנה הבאה.

 

ההיבט החשוב ביותר העולה מן הטיוטה הוא הכוונה להטמיע לראשונה רמזורים תלת שלביים המיועדים לאופניים. מדובר ברמזורים במתכונת המוכרת של "אדום- צהוב-ירוק" שבהם מופיע זוג אופניים במקום מכונית.

 

 

רמזור בלונדון רמזור בלונדון צילום: שאטרסטוק

 

רמזורים אלה יותקנו בשבילי אופניים שמגיעים אל מעבר חציה שנמצא בצומת שבה מותקן רמזור למכוניות. כאשר המכוניות יעצרו - גם רוכבי האופניים יעצרו בהתאם לרמזור התלת שלבי. הרמזורים יותקנו על זרועות מיוחדות בגובה של 3 עד 3.5 מטרים.

 

בנוסף, מגדירה הטיוטה מרחקים בין רוכבי אופניים להולכי רגל. לדוגמה, במפגש בין שביל אופניים ושביל הולכי רגל ישוקע שביל האופניים לעומק של 10 ס"מ בקרקע. במקומות אחרים, למשל מעגלי תנועה גדולים, יוקצה קטע כביש ברוחב של כ-2 מטרים לשימושם הבלעדי של רוכבי האופניים והקורקינטים.

 

יצוין כי משרד התחבורה נוהג לפרסם באופן תקופתי את הטיוטות הנוגעות לתכנון רחובות, אך בטיוטה זו מושם דגש רב על השימוש באופניים.

 

 

x