משפט

שר המשפטים: היועמ"ש לא יכול להיות פרקליט המדינה, מיניתי אחראית; מנדלבליט: הצגה שגויה של הדברים

לאחר הודעת היועמ"ש כי ישמש מעתה כמ"מ פרקליט המדינה, כתב השר אוחנה: "אנחנו במדינת חוק, אני כופר בסמכותו לעשות זאת". לדברי אוחנה, הוא מינה את סיגל יעקבי לאחראית על כלל גופי משרד המשפטים; מנדלבליט מיהר להגיב: "אין מדובר בשום פנים ואופן במינוי לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, בהיעדר פרקליט מדינה הסמכויות חוזרות באופן אוטומטי ליועץ המשפטי לממשלה"

טובה צימוקי ושירות כלכליסט 21:1603.05.20

העימות בין שר המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה מחריף: לאחר הודעת היועץ אביחי מנדלבליט כי ימלא את תפקיד פרקליט המדינה בחצי השנה הקרובה, בעקבות הצו על תנאי שהביא להקפאת כהונת ממלא המקום דן אלדד - כתב שר המשפטים אמיר אוחנה לנציב שירות המדינה כי מנדלבליט "איננו יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה בהיעדר כל מקור חוקי לכך", ובחר למעשה מחליפה משלו.

במכתב שהעביר הערב (א') השר אוחנה לנציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, כפר אוחנה בסמכותו של היועץ למנות את עצמו לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה והוסיף כי לאור הנסיבות שנוצרו מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, סיגל יעקבי, תישא באחריות הניהולית לכלל גופי משרד המשפטים.

שר המשפטים אמיר אוחנה והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שר המשפטים אמיר אוחנה והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילומים: יואב דודקביץ, דנה קופל

 

"אני כופר בסמכותו הנטענת של היועץ המשפטי לממשלה, כפי שעולה במכתב ששלח היום להנהלת הפרקליטות, למנות את עצמו למ"מ פרקליט המדינה, ולשאת באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת פרקליטות המדינה", כתב אוחנה, שטען כי היועץ העביר את מכתב מבלי שנועץ ואף מבלי שיידע את אוחנה. 

 

לפי אוחנה, "היועץ איננו יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה, בהיעדר כל מקור חוקי לכך. אנחנו עדיין חיים במדינת חוק. ריכוז סמכויות כזה, שנטל לעצמו אדם שלא פועל מכוח חוק אינו עומד בהלימה עם אף עיקרון העומד בבסיס שיטתנו המשפטית. הוא אף מעיב על האפשרות של בירור האמת בדבר נושאים הקשורים במה שמכונה 'פרשת הרפז', שכעולה מדיווחים שונים בתקשורת החל בעת האחרונה". 

 

בסיום מכתבו התקיף כתב אוחנה כי "בנסיבות אלה, מי שתישא באחריות הניהולית לכלל גופי משרד המשפטים, והפרקליטות בתוכם - כולל לכל הנושאים התקציביים, נושאי כח האדם והנושאים הניהוליים השונים היא מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים - סיגל יעקובי".

 

מנדלבליט: לא מיניתי את עצמי

 

במכתב תשובה שהעביר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להרשקוביץ היום, הוא טוען כי אופן הצגת הדברים על ידי אוחנה הוא שגוי. לדבריו, אין זה נכון שהוא מינה את עצמו, אלא שסמכויותיו של מ"מ פרקליט המדינה חזרו אליו באופן אוטומטי, לאחר סיום כהונתו של דן אלדד, מצב ששרר גם בעבר.

 

"במכתב שנשלח היום בבוקר להנהלת פרקליטות המדינה הבהרתי כי לאור העובדה שהחל מיום 2.5.2020 משרת ממלא מקום פרקליט המדינה אינה מאוישת עוד, הרי שאני אשא באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת הפרקליטות", הבהיר מנדלבליט. "הניהול וההנחיה המקצועיים והארגוניים הדרושים בהתנהלותה היומיומית של פרקליטות המדינה יבוצעו בפועל על ידי המשנים לפרקליט המדינה, כל אחד בתחומי אחריותו".

 

מנדלבליט הדגיש כי "מדובר בפתרון ביניים שיושם כבר בעבר - בפרק הזמן שארך כחודש וחצי בין סיום כהונתו של פרקליט המדינה הקודם, עו"ד שי ניצן, לבין מינויו של עו"ד דן אלדד לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה". לטענת מנדלבליט, "פתרון ביניים זה נובע מכך שסמכויותיו של פרקליט המדינה, להוציא מספר מצומצם נשאבות מסמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה אשר אצל אותן אליו, ולכן בהעדרו של פרקליט מדינה קבוע או ממלא מקום לפרקליט המדינה - חוזרות סמכויות אלו באופן אוטומטי לידי היועץ המשפטי לממשלה".

 

מנדלבליט מדגיש במכתבו כי "אין מדובר בשום פנים ואופן במינוי לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, והצגת הדברים בצורה כזו היא שגויה"

 

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הודיע כאמור בצהריים כי הוא מחליף את ממלא מקום פרקליט המדינה אלדד, שכהונתו הסתיימה.

 

במכתב להנהלת הפרקליטות כתב מנדלבליט כי הוא "יישא באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת פרקליטות המדינה, כאשר הניהול וההנחיה המקצועיים והארגוניים יבוצעו בפועל על-ידי המשנים לפרקליט המדינה, כל אחד בתחום אחריותו. הכרעותיהם של המשנים לפרקליט המדינה יהיו מחייבות, ובמקרי מחלוקת הדברים יובאו להכרעתי".

 

מנדלבליט הוסיף כי "המשנים לפרקליט המדינה יביאו בפניי גם נושאים רגישים אחרים כפי שימצאו לנכון, ונושאים אחרים בהתאם להנחייתי". הוא ציין כי "סיכום זה הינו בתיאום עם המשנים לפרקליט המדינה, ובהתאם להערכת מצב שקיימתי עימם בנושא".

 

קורות רמי דרג המעורים בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן אמרו אתמול כי אף שההסכם הקואליציוני טרם אושרר, על פי הסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ - כל ממלאי המקום בתפקידים הבכירים בממשלה ימשיכו בתפקידם למשך חצי השנה הקרובה. כמו כן, מכיוון שאלדד "פרש" מהמרוץ, לא ימונה על-ידי שר המשפטים אמיר אוחנה - או מחליפו הצפוי אבי ניסנקורן - ממלא מקום אחר.

 

ביום חמישי שעבר הוציא שופט בית המשפט העליון מני מזוז צו על תנאי שהקפיא למעשה את המשך כהונתו של אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה. כמו כן, בשבוע שעבר התקיימו בין אלדד לבין מנדלבליט מגעים באמצעות שופט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין במטרה להגיע לפשרה ולפיה אלדד לא ייענה לבקשת שר המשפטים להמשיך במילוי המקום, וימשיך בתפקידו הקודם.

 

הבקשה של אוחנה לפסול את מזוז

 

ביום שישי הגיש השר אוחנה לבית המשפט העליון בקשה לפסול את השופט מני מזוז, שהוציא את צו המניעה. אוחנה ביקש לבטל את צו המניעה וקבע בהתייחסו לשופט מזוז: "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי".

 

אלדד החליט שלא להסכים לפניית השר אוחנה אלא להמשיך בתפקידו הקודם כמנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שאותו מילא במקביל לכהונתו כממלא מקום פרקליט המדינה.

  

בהתאם להוצאת הצו, אלדד סיים שלשום בחצות את תפקידו. מזוז, בעבר היועץ המשפטי לממשלה, היה גם זה שהקפיא את המינוי הקודם של השר אוחנה שבחר את עו"ד אורלי בן ארי לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה.

x