$
משפט

בג"ץ הקפיא את הארכת כהונתו של מ"מ פרקליט המדינה

השופטים הוציאו צו ביניים נגד מינוי ממלא מקום לתפקיד פרקליט המדינה עד להחלטה חדשה. מחר תסתיים כהונתו של דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה. העותרים טענו כי יש לפסול את החלטת השר אמיר אוחנה להאריך את כהונת אלדד משום שהתקבלה בממשלת מעבר

יעל פרידסון, ynet 12:0430.04.20
ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד יסיים מחר (ו') את תפקידו והארכת מינויו הוקפאה הבוקר בבג"ץ. השופטים הוציאו צו ביניים נגד מינוי של ממלא מקום עד להחלטה חדשה.

 

ההחלטה התקבלה במסגרת עתירה של עשרה עורכי דין נגד החלטת שר המשפטים אמיר אוחנה להאריך את כהונתו של אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה, בטענה שאוחנה מונה בזמן ממשלת מעבר וקרוב לסיום תפקידו. 

 

מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד צילום: משרד המשפטים

 

סוגיית המשך כהונתו של אלדד חוללה באחרונה משבר חסר תקדים בצמרת המערכת המשפטית. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט פנה לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ וביקש שלא להאריך את כהונתו של אלדד: "למרבה הצער, עמדתי המקורית שהוא איננו מתאים למלא תפקיד זה רק התחזקה לנוכח התנהלותו". עוד כתב כי בתקופה שבה עבדו יחד, "התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו אשר לעמדתי אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד".

 

בתקופה שבה עבד לצדו, כתב מנדלבליט, "אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה, בשים לב לחשיבות עצמאות התביעה הכללית ולמורכבות הקשר של ממלא מקום פרקליט מדינה עם הגורם הפוליטי אשר מחזיק בידיו את הכוח להאריך את תקופת מילוי המקום. למרות הנחיה זו, מסר לי עורך הדין אלדד דיווחים חלקיים, ולעיתים אף לא נכונים, כאשר נשאל מפורשות על נושאים שנדונו ביניהם".

 

אלדד לא נותר חייב וטען כי ביקש לבדוק חומרים בעניינו של מנדלבליט (הקשורים לפרשת הרפז): "הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה. מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה". אלדד אף פנה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בבקשה שיחדש את הבדיקה בנוגע לחלקו של מנדלבליט בפרשת הרפז, אך בסביבת המבקר העריכו כי קלושים הסיכויים שבדיקה כזו תיפתח.

x