$
דעות

ה"איראן" של משרד הבריאות

המשרד תמך בעבר במיליוני שקלים בפרויקט חדר המיון הקדמי של עמותת "רפואה וישועה" של חסידות גור. ההשקעה ירדה לטמיון ו"הפיל הלבן" הזה נמכר לידיים פרטיות. במקום לקחת אחריות או אפילו להגיב לגופו של עניין, במשרד בחרו בדרך הקלה ואמרו קורונה

תומר גנון 08:1830.04.20

בשנים האחרונות, כשהממשלה אותגרה בשאלות על התנהלות בעייתית בנושאים חברתיים וכלכליים, שלפו לא פעם שריה את מילת הקסם "איראן". תשובה מתחמקת שרמזה שיש דברים גדולים בהרבה מהסוגיה שעל הפרק. במשרד הבריאות, כך נראה, מצאו את המקבילה שלהם ל"איראן": משבר הקורונה.

 

לא צריך להקל ראש במאמצים שמשקיע המשרד בטיפול במשבר, אבל הקורונה איתנו חודש וחצי, המשרד כאן מקום המדינה - ומחדלים שאינם קשורים במגפה היו בו ויישארו גם אחרי. הנה דוגמה טרייה. המשרד תמך בעבר במיליוני שקלים בפרויקט חדר המיון הקדמי של עמותת "רפואה וישועה" של חסידות גור. ההשקעה ירדה לטמיון ו"הפיל הלבן" הזה נמכר לידיים פרטיות. במשרד בטח לא יכולים להישאר אדישים מול מה שנראה כסיבוב על חשבון הקופה הציבורית.

 

כך הגיבו במשרד לעניין: "הטיפול בנושא הוקפא בגלל משבר הקורונה ויחודש לאחר מכן", נמסר השבוע בתגובה לשאלה אם הכספים הושבו ואם נפתחו הליכים משפטיים נגד העמותה. בתשובה לשאלת המשך, אם בכלל נעשה משהו עד היום כדי להשיב את הכספים, נמסר: "איננו יכולים להתייחס להליכים משפטיים אפשריים עתידיים".

 

 

שר הבריאות יעקב ליצמן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: אוהד צויגנברג

 

הדרישה מהמשרד לשקף לציבור כיצד פעל מול העמותה מקבלת חשיבות כפולה לאור העובדה שהשר יעקב ליצמן הוא חסיד גור. ליצמן, לפי הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם, התחייב לא להתערב בגביית הכספים ש"רפואה וישועה" חייבת למשרד. בהסדר ניגוד העניינים נכתב כי בקשר לעמותת רפואה וישועה "ציינת (ליצמן) כי אין לך קשר אישי או קשרים אישיים עם העמותה ומנהליה. ציינת כי העמותה מנוהלת על ידי עמותת חסידי גור, וכי אתה רואה בפעילותה שליחות חשובה, ועם זאת ציינת כי אינך מתערב בגביית הכספים שהעמותה חייבת".

 

במקום לקחת אחריות או אפילו להגיב לגופו של עניין, במשרד בחרו בדרך הקלה ואמרו קורונה.

x