$
דעות

הבריאות אינה פרס ניחומים

נתניהו שוקל להעניק את הבריאות כפיצוי לנפתלי בנט, ובכך לפתותו להצטרף לקואליציה. נתניהו לא שש במיוחד לצ'פר את בנט, אולם הוא לא מעוניין שימינה תישאר מחוץ לקואליציה, עבור היום שבו תסתיים השותפות עם כחול לבן

צבי זרחיה 08:1027.04.20
הודעתו בסוף השבוע של שר הבריאות יעקב ליצמן שהוא מוותר על התיק ומבקש להתמנות כשר השיכון החזירה את התיק החשוב הזה למקח והממכר הפוליטיים. ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן, ששמו הוזכר באחרונה כי שמוכן לקבל את התפקיד במקום תיק החוץ, הודיע בעדינות שאינו מעוניין בו. מאחר שאשכנזי מיועד ממילא להתמנות בעוד שנה וחצי כשר הביטחון, עד שהיה לומד את המשרד כבר היה אורז את התיק. לפיכך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להעניקו כפיצוי לשר הביטחון נפתלי בנט, ובכך לפתותו להצטרף לקואליציה. נתניהו לא שש במיוחד לצ'פר את בנט, אולם הוא לא מעוניין שימינה תישאר מחוץ לקואליציה כי הוא רוצה לשמר את גוש הימין ליום שבו תסתיים השותפות עם כחול לבן.

 

 

 

 

נפתלי בנט נפתלי בנט צילום: נמרוד גליקמן

 

נתניהו, שכיהן בעצמו כשר הבריאות לסירוגין עם ליצמן מ־2009, בוודאי מבין שתיק הבריאות לא צריך להינתן כפיצוי לשותף פוליטי, במיוחד בעת זו. שר הבריאות החדש צריך להיות מינוי מקצועי, רופא, שמכיר את מערכת הבריאות ואת תחלואיה ויכול לצלול במהירות לעומק התפקיד. המאבק בקורונה לא הולך להסתיים, אלא רק להיות מורכב וקשה יותר. החזרת המשק לשגרה תגרום לעלייה במספר החולים והמונשמים, וזה ככל הנראה יהיה רק גל נוסף אחד מתוך רבים.

 

על שר הבריאות החדש לעמוד בראש הצוות המקצועי של משרד הבריאות ולהתוות מדיניות נכונה ואחראית להתמודדות עם הקורונה, למשל עם התפרצות צפויה של המגפה בחורף. במקביל, השר יידרש להיות חזק מספיק כדי לפתח את מערכת הבריאות כולה. חרף הגירעון התקציבי הגבוה והמחסור במקורות, הוא יצטרך להיאבק מול משרד האוצר להגדלת התקציבים למערכת הבריאות במיליארדי שקלים. השר החדש נכנס עם ראש בריא למיטה חולה. לכן, עליו להיות חזק ומקצועי, ולא פוליטיקאי שמקבל את התפקיד כפרס ניחומים. ממשלת החירום של נתניהו וגנץ צריכה לקרוא לדגל לרופא בכיר שיציל את מערכת הבריאות.

x