$
משפט

מנדלבליט: "מ"מ פרקליט המדינה אינו מתאים לתפקיד"; אלדד: בודק חומרים על היועמ"ש

היועמ"ש כתב את הדברים במכתב ששלח לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, בו הבהיר כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של אלדד; מנדלבליט: "למרבה הצער, עמדתי המקורית לפיה הוא איננו מתאים לתפקיד רק התחזקה". דן אלדד השיב אש וטען כי "עלתה תמונה מדאיגה" בכל הקשור לטיפול בעניינו של היועמ"ש

טובה צימוקי 18:4223.04.20

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר במכתב ששלח לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של מ"מ פרקליט המדינה, דן אלדד.

 

 

מנדלבליט כתב במכתבו כי לאור חתימת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, צפוי שר המשפטים להתחלף, ובבחינת הנתון אל מול מועד סיום תפקידו, ב-1 במאי, ובהתאם לכך שמונה בתקופת בחירות, קיימת המניעה המשפטית.

 

עוד כתב מנדלבליט כי "למרבה הצער, עמדתי המקורית שהוא איננו מתאים למלא תפקיד זה רק התחזקה לנוכח התנהלותו". וכן כי בתקופה שבה עבדו יחד, "התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו אשר לעמדתי אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד".

 

לעיון במכתב המלא לחצו כאן

מנדלבליט מנדלבליט צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

"תפקודו של עורך הדין אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה הוא לקוי מבחינה ערכית, ניהולית ומקצועית באופן הפוגע בתקינות עבודתה של פרקליטות המדינה. הותרת מינויו רק תלך ותגדיל את הפגיעה ותשבש את יכולת המערכת לתפקד", כתב מנדלבליט, "עמדתי היא כי קיימת מניעה משפטית מהארכת תקופת מילוי המקום של עורך הדין אחדד בתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה בעת הזו".

 

הודעתו של מנדלבליט פורסמה בתגובה לבקשתו של שר המשפטים אמיר אוחנה להאריך בעוד שלושה חודשים את כהונתו הזמנית של אלדד, שמינויו לתפקיד באופן זמני בתחילת פברואר נעשה בניגוד לעמדת מנדלבליט ועורר סערה. כהונתו הזמנית של אלדד אמורה לפקוע ב-1 במאי.

 

מנדלבליט מצין כי בתקופה שבה עבד לצדו, "אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה, בשים לב לחשיבות עצמאות התביעה הכללית ולמורכבות הקשר של ממלא מקום פרקליט מדינה עם הגורם הפוליטי אשר מחזיק בידיו את הכוח להאריך את תקופת מילוי המקום. למרות הנחיה זו, מסר לי עורך הדין אלדד דיווחים חלקיים, ולעיתים אף לא נכונים, כאשר נשאל מפורשות על נושאים שנדונו ביניהם". 

 

היועמ"ש הוסיף ופירט: "גם במישור הניהולי, עורך הדין אלדד כשל. למעשה, מאז כניסתו לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות שהיא חיונית בהנהלת הפרקליטות, כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה. ניתן לומר – בצער רב – כי הוא אינו מנהל את פרקליטות המדינה, דבר המקשה מאוד על תפקודה, והדבר הינו חמור שבעתיים לנוכח אתגרי התקופה בה אנו נמצאים".

 

"עו"ד אלדד איננו מכנס את הנהלת הפרקליטות"

 

"עורך הדין אלדד איננו מכנס את הנהלת הפרקליטות, וכמעט איננו משתף את חברי ההנהלה הרלוונטיים בטיפול בנושאים שבתחום אחריותם, ובחירתו בדבר קידום נושאים מסוימים שאינם דחופים היא תמוהה ואיננה תוצר של עבודת מטה וניהול סדור. הכישלון הניהולי המתואר כרוך בפגיעה משמעותית ביכולת התפקוד של המערכת וביעילותה. הוא בא לידי ביטוי מיוחד, כאמור, בתקופה הנוכחית בשעה שהמדינה כולה מתמודדת עם אתגרי משבר התפרצות נגיף הקורונה, וגם פרקליטות המדינה נדרשת להתמודד עם אתגרים ארגוניים ומקצועיים כבדי משקל".

 

את הפנייה לנציב שירות המדינה בבקשה להאריך את כהונתו של אלדד בעוד שלושה חודשים עשה שר המשפטים אוחנה מבלי ליידע את מנדלבליט, וגורמים במשרד המשפטים כינו זאת כ"מחטף של הרגע האחרון". גורם משפטי בכיר אמר כי "החלטת אוחנה לסנדל את שר המשפטים הבא ולהעמיד אותו בפני עובדה מוגמרת אינה ראויה. הוא רוצה לגמול לדן אלדד על כך שפתח בחקירה בנושא חברת 'המימד החמישי' של גנץ".

 

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה נגד המשך כהונתו של מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד: "מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה. לא פגשתי הרבה פרקליטים ישרים, הגונים, ערכיים ומקצועיים כמו דן אלדד. פרקליט שלא חשש להתווכח איתי כשמצא לנכון, אך שגם הכיר בחשיבות התיקון והבדיקה העצמית של מערכת המשפט ושל הפרקליטות".

x