$
משפט

לפיד ויעלון תובעים את חוסן לישראל על זכויות יוצרים בשל השימוש בלוגו של כחול לבן

מפלגת יש עתיד ומפלגת תל"ם פנו לביהמ"ש המחוזי בת"א בתביעה נגד מפלגת חוסן ישראל בהנהגת בני גנץ בטענה כי היא עושה שימוש פסול בקניין הרוחני של כחול לבן: "מטעים את הציבור - השימוש כורך בין רשימת כחול לבן על ערכיה והבטחותיה לציבור, לבין מפלגת חוסן אשר החליטה להפר את הבטחות הבחירות של רשימת כחול לבן"

יאיר לפיד ובוגי יעלון נגד בני גנץ גם בבית המשפט: מפלגת יש עתיד בראשות לפיד ומפלגת תל"ם בהנהגת יעלון פנו היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב בתביעה נגד מפלגת חוסן ישראל בהנהגת בני גנץ בנושא שימוש בקניין רוחני ויצירות שהוזמנו על ידן בבחירות, כשרצו יחד תחת השם "כחול לבן".

 

לתביעה המלאה לחצו כאן 

 

 

 

באמצעות משרד עו"ד גזית בקל, מבקשות יש עתיד ותל"ם מבית המשפט, להצהיר כי יש עתיד ותל"ם הן בעלות במשותף של זכות היוצרים בכלל היצירות שהוזמנו על ידי יש עתיד, תל"ם וחוסן ישראל במסגרת מערכות הבחירות לכנסת ה-21, 22 וה-23 וכי השימוש שעושה מפלגת חוסן ביצירות ובקניין הרוחני הוא שימוש בלתי סביר הפוגע בשתי המפלגות. לפיכך, מתבקש בית המשפט להורות למפלגת חוסן לחדול לאלתר משימוש באותן יצירות.

 

 

 

סיעת כחול לבן התפלגה, כך ש-16 חברי כנסת מטעמה מהווים את סיעת יש עתיד-תל"ם ו-15 חברי כנסת נותרו בסיעת כחול לבן. זאת לאחר שעל פי התביעה גנץ, יו"ר מפלגת חוסן אשר עמד בראש רשימת כחול לבן, החליט להפר את ההסכם בין הצדדיים ולהקים ממשלת אחדות עם בנימין נתניהו.

 

 

 

בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון

 

יצוין כי בתביעה נטען כי "עמדת יש עתיד ותל"ם היא כי קבלת האפשרות לעשות שימוש בשם כחול לבן הושגה תוך הטעיה וזה בלתי סביר להכתיר את מפלגת חוסן בשם כחול לבן". אולם ההליך המשפטי הנוכחי לא נוגע לשם כחול לבן.

 

ההליך המשפטי הנוכחי עוסק על פי הנטען ביצירות שונות שהוזמנו על ידי יש עתיד מחברה למתן שירותי פרסום. אותה חברה, נטען, המשיכה לתת שירותים לכחול לבן שכוללים את העיצוב הןויזואלי "כחול לבן, גנץ לפיד". עוד נטען כי "העיצוב הוויזואלי הפך למזוהה מאוד עם רשימת כחול לבן. מאפייני הכיתוב: הגופן, משיכת המכחול ועוד שימשו את רשימת כחול לבן בשלוש מערכות בחירות והלוגו של כחול לבן הפך לנכס של ממש".

 

הלוגו של כחול לבן, נטען, משמש באופן מתמיד, במשך שלוש מערכות בחירות, במסר של שמירה בלתי מתפשרת על שלטון החוק המהותי, עמדה מוסרית עקרונית המתנגדת לכהונה תחת ראש ממשלה שהוא נאשם בשוחד, הגנה על מערכת בתי המשפט ועוד.

 

עוד נטען כי "כלל תוצרי העבודה שהוזמנו הינם בבעלות יש עתיד ולמצער בבעלות משותפת של שלוש המפלגות אשר חלקו ביניהן את הוצאות הבחירות לכנסת", נטען.

 

 

יאיר לפיד ובני גנץ בימים של אחדות יאיר לפיד ובני גנץ בימים של אחדות צילום: איי אף פי

 

בנוסף , טוענות יש עתיד ותל"ם כי על אף שהיצירות הן בבעלות משותפת של שלוש המפלגות, חוסן המשיכה לעשות בהן שימוש ומבלי שניתנה הסכמת יש עתיד ותלם.

 

לבסוף, נטען כי משנכרת הסכם פוליטי החותר תחת כול היסודות אשר עמדו בבסיס רשימת כחול לבן, והמתעלם בצורה מוחלטת מהבטחות הבחירות העיקריות של רשימת כחול לבן, הרי "שהשימוש בנכסים המשותפים של הרשימה הפך לבלתי סביר באופן קיצוני. הוא מטעה את הציבור בהיותו כורך בין רשימת כחול לבן על ערכיה והבטחותיה לציבור, לבין מפלגת חוסן אשר החליטה להפר את הבטחות הבחירות של רשימת כחול לבן".

 

חוסן ישראל בחרה שלא להגיב לכתבה. תגובתה טרם הוגשה לבית משפט.

x