$
רכב

משבר הקורונה

חברות הטסטים לחצו ומשרד התחבורה נכנע

חברות הטסטים הפרטיות דרשו לאפשר להן לחזור לעבודה, כדי לצמצם נזקים כלכליים ואיימו: אם הבקשה לא תאושר הטסטים ייפסקו. משרד התחבורה נכנע, אבל משרד הבריאות לא אישר. התוצאה: בלבול מוחלט

אודי עציון 08:1422.04.20

ביום ראשון בישר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' כי אישר את החזרת לימודי ומבחני הנהיגה, שהופסקו בחודש שעבר בשל מגיפת הקורונה. בעקבות זאת חזרו לימודי הנהיגה כבר אתמול, אולם חלק מהמורים שחזרו ללמד הפסיקו לתת שיעורים לאחר שמשרד הבריאות קבע כי מדובר בסיכון ממשי לחיי אדם.

 

לכלכליסט נודע שכבר לפני יותר משבוע, ב־13 באפריל, ידעו במילגם וטלדור, שתי החברות הפרטיות שמפעילות את מערך הטסטים כי אלה ישובו בתחילת מאי, לאחר שהתבשרו על כך ממשרד התחבורה. טלדור ומילגם זכו במכרז הטסטים של משרד התחבורה בספטמבר 2017.

 

החברות, שהוציאו את 180 הבוחנים שלהן ואת רוב עובדיהן לחל"ת עם עצירת המבחנים, בישרו להם על שובם הקרוב לעבודה. "אני שמחה לבשר לכם כי על פי החלטת משרד התחבורה נכון למועד זה ובכפוף להתפתחויות והוראות משרד הבריאות, החזרה לבחינות מעשיות תהיה ב-03/05/20. כאשר החל משבוע הבא נתחיל באופן מדורג בהערכות להשמשת אתרי הבחינות חזרה לפעילות מלאה", כתבה לבוחנים בכירה באחת החברות, יותר משבוע לפני שהמידע הזה היה זמין לציבור.

  

 צילום: ערן גרנות

 

אפילו שהוציאו את רוב עובדיהן לחל"ת על חשבון המדינה, השבתת המבחנים עלתה לכל החברות מיליוני שקלים, שהן נאלצו לשלם לבעלי הנכסים מהם הם שוכרים עשרות משרדים ומגרשי חנייה המשמשים ליציאה למבני הנהיגה המעשיים, כמו גם על רכבי הליסינג של עובדיהן, ועל השימוש במערכת ברוש המשמשת לביצוע המבחנים. זאת הסיבה שמילגם וטלדור הפעילו לחצים על משרד התחבורה להקדים את חזרת המבחנים, והזהירו כי לא יוכלו לספוג יותר מכמה שבועות של השבתה לפני שיפסיקו לפעול וישאירו את המשרד ללא אפשרות לביצוע המבחנים.

 

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צילום: אבי מועלם

 

לחצים נוספים על המשרד הגיעו מארגוני חברות ההובלה ומחברות התחבורה הציבורית, הנאבקות במחסור בנהגים. ענף ההובלה וההיסעים אמנם הוריד הילוך במשבר, אך החברות הזהירו כי המחסור יורגש עוד יותר נוכח הכוונה להפחית את מספר הנוסעים בכל אוטובוס וכי הן זקוקות לנהגים חדשים. אמנם ביצוע מבחני הנהיגה לנהגי משאיות ואוטובוסים לא נפסק לחלוטין, ואנשי משרד התחבורה עצמם ביצעו את המבחנים בתקופה שבה הושבתו מילגם וטלדור.

 

בענף לימודי הנהיגה שוררת כעת אי ודאות גדולה לגבי החזרה לעבודה, וגם מורים שחזרו ללמד החליטו אתמול להפסיק. זאת לאחר ששלשום הודיע משרד הבריאות כי מדובר ב"סיכון ממשי לחיי אדם" וכי הוא דורש לעצור את הפעילות. מורים לנהיגה והורים לתלמידים שהתקשרו בימים האחרונים למוקדי המידע של משרד הבריאות ופיקוד העורף נענו כי אין אישור לחזור ללמד נהיגה. ראש אגף הרישוי במשרד התחבורה, אפי רוזן, כתב לעומת זאת למורי הנהיגה כי אין איסור כזה, וכי כל עוד שומרים המורים על ההנחיות לחבוש מסכות פנים וכפפות, לנסוע עם חלונות אחוריים פתוחים ולחטא את ההגה באלכוג'ל בין התלמידים, הם רשאים לעבוד.

 

אבל רבים מ־4,100 מורי הנהיגה הם בני 60 ומעלה, ונמצאים בקבוצת הסיכון לפגיעה מקורונה. "אני רואה את אזהרות משרד הבריאות ופשוט חושש לחיי אם אלמד", אמר לממון מורה ותיק מירושלים. "מצד שני אני צריך להתפרנס, וחושש שאם שהמורים הצעירים יותר יקחו את העבודה".

 

"עמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות היא כי התרת פעילות לימוד נהיגה ברכב מהווה סיכון ממשי לבריאות הציבור בעת הזאת. פעילות כאמור לא הותרה במסגרת התיקון האחרון של הצווים והתקנות", נכתב בחוות הדעת שהעביר המשרד ליועמ"ש, בחתימת עו"ד מיכל גולדברג.

 

לעומת זאת בחוות הדעת של משרד התחבורה, שעליה חתומים ראש אגף הרישוי אפי רוזן וסגנית היועצת המשפטית של המשרד עו"ד תמי פרידמן, נקבע כי "הוראת הנהיגה עולה בקנה אחד עם החלטות הממשלה כפעילות מותרת, ובלבד שיינקטו האמצעים למניעת הדבקה".

 

המשנה ליועמ"ש רז נזרי קבע אתמול בערב שאין מניעה חוקית לקיים שיעורים ומבחנים וקרא לשני המשרדים לגבש יחד תקנות שיבטיחו את בריאות המורים, הבוחנים והתלמידים.

 

x