$
משפט

משבר הקורונה

לשכת עוה”ד תקצה מיליון שקל לסיוע לעורכי דין נזקקים

הסיוע מיועד לעורכי דין שהם ניצולי שואה, חד־הוריים, מטופלים ומוכרים על ידי רשויות הרווחה; יכולתם להשתכר נפגעה בשל נכות או מחלה והם סובלים מבעיה רפואית או נפשית מאובחנת

ענת רואה 08:4722.04.20

לשכת עורכי הדין דחתה את ההצעה להחזיר דמי חבר עקב משבר הקורונה, והחליטה להקצות מיליון שקל לעורכי דין נזקקים. ראש הלשכה אבי חימי הודיע כי יפורסמו קריטריונים לזכאות לסיוע, ובראש הוועדה המיוחדת שתאשר מי זכאי יעמוד עו”ד משה טייב.

 

במסמך שמציג את היוזמה, ואשר הגיע לידי “כלכליסט”, נמסר כי הסיוע מיועד לעורכי דין שהם ניצולי שואה, חד־הוריים, מטופלים ומוכרים על ידי רשויות הרווחה; ומי שיכולתם להשתכר נפגעה בשל נכות או מחלה והם סובלים מבעיה רפואית או נפשית מאובחנת. אותם נזקקים יקבלו מענק חד־פעמי בסכום מקסימלי של 5,000 שקל. זאת, בכפוף למילוי טופס מיוחד ושורת מסמכים תומכים, ובהם דו"ח סוציאלי מלא "הכולל התייחסות למצב הנזקקות הכלכלית", מסמכים רפואיים שמעידים על מצב רפואי או נפשי, טופס ויתור על סודיות רפואית, תלושי שכר עדכניים, תדפיס תנועות עו”ש, רישיונות רכב, אישור תשלום קצבאות ועוד מסמכים שונים. הקריטריונים שהוצגו במסמך הם בין היתר חוסר יכולת של ממש לעמוד ברכישת מוצרי בסיס ועמידה בפני פינוי מבית המגורים בשל קושי כלכלי, וכן שלמבקש אין נכסים פיננסיים שאותם ניתן למשכן או למכור, למשל דירה או רכב.

 

 

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין
עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין צילום: יאיר שגיא

 

בישיבת המועצה הארצית נשמעה ביקורת שלפיה ההליך משפיל וספק אם יימצאו מי שעומדים בקריטריונים הללו, המשקפים סעד של ממש.

 

עורכי הדין נועם לאור וערן בן ארי התנגדו ליוזמה במתכונתה המוצעת. לטענתם, ספק אם חוקית ניתן בכלל להחליט לחלק כסף לחבריה, אך מאחר שלדעתם התקציב מנופח וספק אם הוא עומד בדרישות החוק, אין להם התנגדות להחזרת כספים לציבור עורכי הדין. השניים ביקשו שהסיוע יגיע באמצעות תווי קנייה ברשתות המזון ולא בהעברת כסף מזומן.

 

לאור ובן ארי הציעו מוקדם יותר להחזיר לכל עורכי הדין מחצית מדמי החבר של 2020, שמסתכמים בכ־60 מיליון שקל, שכן הלשכה אינה מעניקה כעת חלק ניכר מהשירותים.

x