$
דעות

מעונות זה לא מחסנים

הממשלות מתייחסות אל המעונות כאל מחסנים לאפסון ילדים ולא כאל מסגרות חינוכיות. מי שירצה להחזיר אותם לפעולה, יצטרך באיחור של חודש להתמודד עם ההפסדים הקשים של הארגונים המפעילים והמפעילים הפרטיים

שחר אילן 08:1120.04.20

אתמול הודיע משרד העבודה והרווחה שהוא תומךבפתיחת מעונות היום והמשפחתונים. זו עמדה ראויה ונחוצה, אבל היא פורסמה כנה ימים אחרי שמשרד החינוך כבר הבהיר שהוא תומך בפתיחת גני הילדים. החשיבות של מעונות היום לחזרת המשרד לשגרה לא פחותה מזו של גני הילדים וכנראה גדולה יותר. המשבר מבליט כמה ההפרדה בין שתי המסגרות לא הגיונית.

 

על פי מחקרי ה־OECD, החשיבות של מעונות היום להתפתחות הילד וסיכוייו חשובה יותר משל כל מסגרת אחרת ובכל זאת הם ממשיכים להיות בנים חורגים של מערכת החינוך. זה קורה בגלל ששום ממשלה לא יישמה את התוכנית להעביר את המעונות למשרד החינוך. זה קורה כי ממשלות ממשיכות להתייחס אליהם כאל מחסנים לאפסון ילדים ולא כאל מסגרת חינוכית בעלת חשיבות מכרעת.

 

מעון יום מעון יום צילום: יריב כץ

 

זמן קצר לאחר ששר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הודיע על תמיכתו בפתיחת המעונות הבהירו הארגונים המפעילים את המעונות — נעמת, אמונה ועוד — כי בלי פיצוי על נזקי הקורונה זה לא יקרה. לטענתם, המעונות כבר גירעוניים והם לא יכולים לעמוד בהפסדים נוספים. שאלה גדולה עוד יותר היא מי יממן את ההפסדים של בעלי המעונות הפרטיים, שרבים מהם בקושי שורדים. בהפגנת העצמאים שנערכה אתמול ליד הכנסת אמרה חברת פורום גני הילדים הפרטיים קרן אוחנה איוס: "אנחנו גוססים, לא נחזור לשגרה ללא קבלת התנאים שלנו. אל תזרקו לנו פירורים כמו לדגים. אנחנו רוצים להביא אוכל הביתה״.

 

מי שרוצה להחזיר את המעונות לפעולה כדאי שיתחיל, גם אם באיחור ניכר, להתמודד עם שאלת הפיצוי למפעילים והחשש מקריסתם. חשוב לא פחות, שכל ממשלה שתקום תעביר את המעונות למשרד החינוך ותתחיל להתייחס אליהם כאל מוסד חינוכי. המעונות חיוניים להפעלת שוק העבודה ועוד יותר לאיכות שוק העבודה העתידי. כך צריך להתייחס אליהם.

x