שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

מחשב לכל ילד? יח”צ לנתניהו

נתוני קרן טראמפ מגלים שבעולם נערכו מראש לאספקת מחשבים לתלמידים חלשים ללמידה מקוונת. בישראל נזכרו באיחור ויספקו רק 30 אלף מחשבים - רק לשישית מתוך 180 אלף המשפחות שאין להן מחשב

שחר אילן 08:0719.04.20

ביום חמישי בערב הוציא ראש הממשלה בנימין נתניהו הוראה לרכוש 30 אלף מחשבים למשפחות שאין להן מחשב בעלות של 50 מיליון שקל. המהלך הזה שהוא צעד בכיוון הנכון בא להתמודד עם העובדה של־180 אלף משפחות עם ילדים בישראל אין כלל מחשב. אלא שהוא יפתור את הבעיה של אחת מכל שש משפחות כאלו ויש הרבה משפחות שגם אין להן חיבור לרשת.

 

למידה מרחוק למידה מרחוק

 

מנכ"ל קרן טראמפ לעידוד מצוינות במתמטיקה אלי הורביץ אמר ל"כלכליסט" שבכל העולם יש חשש גדול מכך שהמעבר ללימודים מקוונים מרחוק עלול להחמיר את הפערים. השוואה שערכה קרן טראמפ מגלה שמדינות אחרות כבר מפעילות תוכניות להתגברות על הפערים. סינגפור ודרום קוריאה הקימו מערך השאלה של מחשבים. בדרום קוריאה גם משלמים את חשבונות הרשת למשפחות מעוטות יכולת. ישראל הקדימה את רוב המדינות העולם במעבר ללמידה מרחוק, והורביץ חושב שבשל כך לא היה זמן להיערך מראש להתמודדות עם הפערים.

 

אבל בפועל פרויקט "מחשב לכל ילד" של משרד רה"מ קיים כבר 25 שנה ולמרות זאת חילק עד כה 93 אלף מחשבים בלבד, כלומר פחות מ־4,000 בממוצע לשנה. רובם כמובן הפסיקו להיות שמישים מזמן. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ל־16% ממשקי הבית עם ילדים אין מחשב, כלומר ל־180 אלף משפחות, והבעיה חמורה במיוחד במגזר הערבי. 30 אלף מחשבים זה חשוב אבל מעט מדי ומאוד מאוחר מדי.

 

הפערים הדיגיטליים יוצרים הבדלים דרמטיים ביכולת להשתלב בשוק העבודה החדש. בימים האלה הם גם מונעים מהתלמידים במשפחות אלו להשתלב בלמידה המקוונת, כלומר מסכלים למעשה את חוק חינוך חובה. אחרי שהתברר כמה רחוקה החזרה ללימודים סדירים בבתי הספר, הממשלה צריכה לדאוג שלכל בית בישראל יהיו גם מחשב וגם חיבור מהיר לרשת. הבטחת משרד ראש הממשלה ל"כלכליסט" שינסו לדאוג למחשבים נוספים, רחוקה מלהספיק.

x