דעות

נתניהו משחק בנגיף לצרכיו

נתניהו עושה שימוש ציני בוטה בקורונה לצרכיו הפוליטיים: הוא משדר בהילות בנאומיו לציבור, אך מעכב את הקמת ממשלת החירום. המלחמה במערכת המשפט חשובה בעיניו יותר מממשלה שתתמודד עם הנגיף

צבי זרחיה 08:5713.04.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתמש במשבר הקורונה כדי לקרוא ליו"ר כחול לבן בני גנץ להקים ממשלת חירום. אבל, בשבוע שעבר ברגע האחרון, זמן קצר לפני החתימה על ההסכם הקואליציוני, התברר שגם הקורונה לא מצליחה להכניע את תאוות נתניהו לפגוע במערכת המשפט.

 

 

נתניהו מנע את טקס החתימה לאחר שהעלה דרישות, בהן לקבוע את סדר יומה של הוועדה לבחירת שופטים. היענות לדרישתו זו, לא זו בלבד שהיתה מבזה את גנץ, אלא היתה גורמת לכך שלא יהיה ניתן למנות שופטים בלא הסכמתו, והיתה מונעת את מינויו של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן כשופט בבית המשפט העליון. דרישה נוספת של הליכוד היא קבלת התחייבות של כחול לבן שלפיה הכנסת תתפזר לבחירות רביעיות אם בג”ץ יכריע כעת נגד אפשרות הטלת המנדט על נתניהו.

 

בנימין נתניהו ובני גנץ בנימין נתניהו ובני גנץ צילום: רויטרס

 

 

אילו נתניהו היה באמת מעוניין בממשלת חירום הוא היה מודיע אמש לנשיא ראובן ריבלין שניתן להתגבר על הקשיים ולחתום מיידית על ההסכם. אלא, שנתניהו העביר מסר שאין הסכם קרוב, כנראה מתוך תקווה שהמנדט יעבור הלילה אליו, ולאחר שאורלי לוי אבקסיס הביעה את תמיכתה בו, הוא ינסה לגייס עוד 2 עריקים, למשל הח”כים צבי האוזר ויועז הנדל, כדי להקים ממשלה צרה של 61 ח"כים בלי גנץ ובלי רוטציה.

 

ריבלין סירב להיות חלק במשחק הפוליטי בין נתניהו וגנץ והודיע שלא יאריך את המנדט לגנץ, שבתקופה הנוספת היה יכול לקדם את החוק שיימנע מנתניהו, כמי שיש כנגדו כתב אישום, לקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

 

נתניהו עושה שימוש ציני בוטה בקורונה לצרכיו הפוליטיים: מצד אחד הוא משדר בהילות בהופעותיו לציבור ומעצים צעדים כמו הטלת סגר, בשעה שבנו אבנר השתתף עימו בליל הסדר אף שהוא נמצא בבידוד. מצד שני הוא מעכב את הקמתה של ממשלת החירום. דומה שהמלחמה במערכת המשפט חשובה בעיניו של נתניהו מהקמת ממשלת חירום שתילחם בקורונה, ועל כך יש להוקיע אותו.

x