$
דעות

תסריט היציאה ממשבר הקורונה

רק חיסון עדרי יביאנו אל המטרה של יציאה ממשבר הקורונה, לעבר חיים רגילים על כל המשתמע מכך. אולם, נדרשות מאות אלפי בדיקות סרולוגיות, וכל עוד הממשלה לא הזמינה בדיקות כאלו, אנחנו נדמים לסומים באפלה

ד"ר אילון גנור 17:3607.04.20

מזה מספר שבועות אני עוקב אחר מגיפת הקורונה ויותר מכך אחר הטיפול בה, וחש תסכול עמוק על אופן הטיפול במשבר במדינה.

 

אנחנו נמצאים כבר בשבוע חמישי או שישי בתוך האירוע והאמצעים נגד התפשטות הנגיף שנוקטת המדינה הולכים ומחמירים, משמע אנו מעמיקים באופן מודע את המשבר הכלכלי אליו נכנסנו.

קורונה: תור לשופרסל קורונה: תור לשופרסל צילום: דוד הכהן

 

אחוזי האבטלה מזנקים במהירות והגירעון התקציבי, וכן התפוקה הלאומית וכל מדד כלכלי אחר. בשעה זו הייתי מצפה מהממשלה ומשרד הבריאות להיות עם אסטרטגיית יציאה ברורה ושקופה לציבור המבוהל, המספקת לוח זמנים ברור ליציאה הדרגתית ממשבר הקורונה. אולם, לצערי הממשלה ושלוחותיה לא סיפקו תוכנית כזו.

 

בדיוני ועדת הקורונה של הכנסת בראשות עופר שלח, בה השתתפתי אתמול, נשאל על כך נציג משרד הבריאות פרופ איתמר גרוטו. הוא לא ענה תשובה קונקרטית לגבי תוכנית יציאה מהמשבר, אלא הסביר באופן מעורפל ש"עובדים על כך" וכי יש לנושא אספקטים רבים.

 

לעניות דעתי, הנושא הוא למעשה ויחסית פשוט ואסביר, כפי שהעדתי בוועדת הקורונה אתמול, ה-5 לאפריל.

 

יש אך ורק שתי דרכים ידועות באפידמיולוגיה ליציאה ממגפה נגיפית:

 

1. חיסול הנגיף (extinction 1)

 

2. חיסון עדרי (Herd immunity 2)

 

היות ועל פי דעת כל המומחים בעולם נגיף זה לא ניתן לחיסול נשארה רק האופציה השניה. על כן משתמע בבהירות שרק חיסון עדרי יביאנו אל המטרה של יציאה מהמשבר וחזרה לחיי קהילה נורמליים של עבודה וכל המשתמע מכך, תחבורה ציבורית, חיי קהילה, תרבות וכו.

 

וכן, אם הבנו שהחיסון העדרי נמצא באחוזים סבירים (של 30% ויש שיאמרו יותר כ-50%) יחזיר אותנו לחיי קהילה רגילים, ונניח ונעשה זאת, השאלה היחידה המתבקשת היא כיצד נדע שנגיע ליעדנו?

 

גם כאן התשובה מאוד פשוטה: רק בדיקות סרולוגיות יחסית מקיפות של מקטעי אוכלוסיה רנדומליים, בעיקר באזורי אוכלוסיה הידועים כאזורים שנפגעו כגון בני ברק ואחרים, ושל אנשים ללא סימני מחלה, משמע איסימפטומטים (ללא תסמיני מחלה) יתנו לנו תשובה חותכת האם הגענו ליעדנו או לא.

 

ללא בדיקות סרולוגיות מקיפות (בדיקות נוגדנים) אנו נדמים לסומא באפלה, אף גורם לא יוכל להחליט על יציאה מהסגר ועל התחלת חזרה לחיים נורמליים ללא מידע מודיעני זה. נדרשות מאות אלפי בדיקות!

 

כל עוד הממשלה לא הזמינה מאות אלפי בדיקות כאלה למלאי, משמע אין התכוננות לשום תרחיש יציאה אלא אם ראש הממשלה או שלוחיו יעשו החלטות שלא  מבוססות על מידע, אלא על תחושות בטן!

 

לאלו שימצאו חיוביים לבדיקה סרולוגית יש לבצע גם בדיקת פי.סי.אר כדי לוודא האם נושאים הם עדיין את הוירוס בגופם משמע מדבקים עדיין.

 

חשוב להבין - מגיפה נגיפית היא תופעה מוכרת וידועה בהיסטוריה הרחוקה והקרובה של העולם. בכל מגיפה, מרבית הציבור אם לא כולו, מודבק באופן אסימפטומטי ומערכת החיסון תפתח נוגדנים ועמידות ובעקבות כך יתפתח חיסון העדר.

 

על פקידי הממשלה להחליף דיסקט ולעבור לעבוד באופן דומה לחברות סטארט אפ אגריסיביות או סיירת מטכ"ל שאינם מוכנים לקבל תשובה שלילית אלא נצמדים למשימה של השגת הבדיקות בכל מחיר כמעט.

 

ומילה אחרונה. אינני ממליץ על הבדיקות הביתיות אלא על בדיקות המיועדות למעבדות יוירולוגיות. ולא מהסיבה שאינני סומך על הציבור הפרטני ביכולת הפרשנות לתוצאת הבדיקה, אלא גם צפויה בעית בתזרים המידע מהאזרחים הבודדים, למרכז בקרה ממשלתי בו צריכות להאסף התוצאות. כי הרי מרכז כזה הוא שיאבחן האם הגענו לחיסון עדרי המיוחל.

 

 

הכותב הוא הוא יזם, צלם אמנותי ורופא ישראלי, הידוע כאחד מחלוצי הVoIP בעולם. הוא כיהן כיו"ר ומנכ"ל חברת ווקלטק שנסחרה בנאסד"ק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x