משפט

עוד בקשה לתביעה ייצוגית נגד סין: הפעם בסך 180 מיליארד שקל

הבקשה הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH; טוענת בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל לנזקים בשל מגיפת הקורונה ולרשלנות והסתרה מצד ממשלת סין; כמה ימים לפני כן הוגשה ייצוגית בסך 100 מיליארד שקל

עוד בקשה לתביעה ייצוגית הוגשה בישראל נגד סין בעקבות נזקי  מגיפת הקורונה.

 

 

 

הבקשה הנוכחית מוערכת בסך של 180 מיליארד שקל והיא הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי העמותה FREEDOM WATCH העוסקת בזכויות אדם. עוד נמנים על מבקשי הבקשה גם בעלים של עסק בתחום הנדל"ן שנפגע כלכלית, מסעדה בתל אביב שעסקיה נפגעו כתוצאה מהקורונה וכן אדם שחלה במחלה ולדבריו חייו ניצלו בנס. 

 

בדיקות לקורונה בדיקות לקורונה צילום: גטי אימג'ס

 

במסגרת הבקשה נטען כי מדובר בתובענה אזרחית נזיקית שמוגשת בשם המבקשים ובשם אזרחי ותושבי מדינת ישראל ובעלי עסקים במדינה שנפגעו בצורה קשה כתוצאה מנגיף הקורונה. המבקשים טוענים בין היתר באמצעות עוה"ד לארי קליינמן, רות מכנס, אריה סוכובולסקי ויעקב בדור כי "סין הסתירה והתרשלה מלדווח בזמן אמת לארגון הבריאות העולמי ולמדינות השונות בדבר התפרצות הנגיף והמגיפה שהוא חולל, הסתירו למשך זמן את עובדת שחרורו של הנגיף לאוויר העולם והפצתו. רק בחלוף זמן יקר נקטו הרשויות בסין בצעדים מחמירים של הסגר ובידוד".

 

יודגש כי נכון לשלב זה אין כל ממצא ודאי עובדתי כיצד פרץ הנגיף והאם מדובר ברשלנות של גורם כלשהו. לפני מספר ימים פורסם כי גם בארה"ב הוגשה בקשה לייצוגית על ידי Freedom Watch נגד הממשל הסיני בשל משבר הקורונה. במסגרת הבקשה הנוכחית מציין הארגון כי גם הגיש בקשה לייצוגית בבית הדין הבינלאומי בהאג בנוגע להתפרצות הקורונה. טרם הוגשה תגובת סין לבית המשפט.

 

קדמה לבקשה הזו, בקשה לייצוגית על סך 100 מילארד שקל שהוגשה נגד סין על ידי עמותת הרצליה למען תושביה. האחרונה טענה באמצעות ד"ר שמואל סעדיה ועו"ד עמית המפל כי הם מבקשים לייצג את כל אזרחי ישראל שנפגעו לטענתם מהתנהלותה הרשלנית לכאורה של סין בטיפול בקורונה.

 

x