$
דעות

דעה

אל תחלקו כסף לכולם, תנו דמי אבטלה לעצמאים - אבל לאלה שהכנסתם התאפסה

קשה לנתח עד כמה הכנסתם של עוסקים עצמאיים נפגעה ממשבר הקורונה, ולכן טכנית מענק אוניברסלי הוא הפתרון; אלא שנכון הרבה יותר היה לנתב את תקציב המענק לטובת דמי אבטלה לעסקים שהכנסתם נטו נחתכה בחדות

רחלי בינדמן 15:4802.04.20

הטענה לפיה יש לבצע מבחני הכנסה ופגיעה בהכנסה לצורך תנאי הסף למענק הילדים והזקנה בעייתית מאוד. קשה עד מאוד לנתח, בטח בקרב עוסקים עצמאיים, עד כמה הכנסתם נפגעה בעקבות המשבר ולכן טכנית מענק אוניברסלי הוא הפתרון.

 

אלא שנכון הרבה יותר היה לנתב את תקציב המענק הזה לטובת דמי אבטלה לעסקים שהכנסתם נטו (אחרי הוצאות שכירות וכו') נחתכה בחדות (נניח הנמוך מבין 50% לשכר של אלפי שקלים בודדים).

 

עצמאים רבים מאבדים בימים אלו לקוחות אך ממשיכים לעבוד, חלקם אפילו לא נפגעו. האם מוצדק להעניק להם מענק על בסיס תקרת הכנסה של 150 אלף שקל ב-2018 גם אם כלל לא ניזוקו.

 

עמדת ביטוח לאומי ברמת גן עמדת ביטוח לאומי ברמת גן צילום: יריב כץ

 

 

כעת נעבור לעצמאים שהכנסתם נטו נחתכה ב-20% ו-30%. האם הם זכאים? במה הם שונים משכיר שהמשכורת שלו קוצצה ב-20% בעקבות המשבר שלא זכאי לפיצוי?

 

לבסוף, עצמאים כמו בעלי מסעדות, בתי קפה, צלמים, שחקנים, וכל מי שהכנסתם נטו נחתכה וירדה לאלפי שקלים בודדים בחודש צריכים לקבל דמי אבטלה, דינם כדין שכירים שהוצאו לחופשה ללא תשלום.

 

ונקודה אחרונה. שכירים רבים עובדים מהבית. להבדיל מעצמאים שמנכים ממס ההכנסה שלהם הוצאות ארנונה וחשמל ועוד, שכירים לא יכולים לעשות זאת, גם זה עיוות לרעת השכירים שמשום מה מעדיפים להתעלם ממנו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x