$
משפט

פרסום ראשון

אזרחי ישראל נגד סין: בקשה לאישור ייצוגית בסך מאה מיליארד שקל הוגשה בגין נזקי הקורונה

במסגרת הבקשה של עמותת הרצליה למען תושביה, נטען כי ממשלת סין נקטה ברשלנות ובאדישות לשלום הציבור; "יש צורך שמדינת ישראל תפעל באומץ ותישיר מבט אל מול סין בדרכים משפטיות ודיפלומטיות על מנת שזו תישא באחריותה"

בית המשפט המחוזי בת"א יאלץ להכריע האם לאשר בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד סין בגין התפרצות מגפת הקורונה בסך 100 מיליארד שקל – כך עולה מבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה היום (ג') לבית המשפט. הבקשה הוגשה על ידי עמותת הרצליה למען תושביה הטוענת באמצעות ד"ר שמואל סעדיה ועו"ד עמית המפל כי הם מבקשים לייצג את כל אזרחי ישראל שנפגעו לטענתם מהתנהלותה הרשלנית של סין.

 

 

 

במסגרת הבקשה נטען כי "מדינת ישראל נמצאת באחד המשברים הקשים בתולדותיה. ענפי התיירות, התעופה, המסעדנות, הפנאי קרסו קריסה קשה. מערכות חינוך משותקות. כמיליון עובדים שכירים במשק מצאו עצמם מפוטרים או מוצאים לחל"ת. מאות אלפי עצמאים במגזר הפרטי מוצאים עצמם בקריסה ללא שום הכנסות. כל אזרח במדינה, שכיר או עצמאי, עובד ציבור או עובד במגזר הפרטי, הורים ובעלי משפחה אשר מצאו עצמם ללא מסגרות חינוך אשר הושבתו. הנזק המוערך לצורך התובענה הייצוגית מוערך בכמאה מיליארד שקל", נטען.

 

פקחים ב סופר שופרסל באשדוד לטובת שמירת מרווח בין עגלות הקונים פקחים ב סופר שופרסל באשדוד לטובת שמירת מרווח בין עגלות הקונים צילום: גדי קבלו

 

במסגרת הבקשה טוענת העמותה כי לפי דעה אחת מקורו של נגיף הקורונה בשוק בשר בו נמכר בשר מחיות שונות ללא פיקוח תבאורתי הולם וזאת ברשלנות כביכול של ממשלת סין ואדישות לשלום הציבור. "במסגרת דעה זו מקורו של הנגיף הינו בממכר של עטלפים למכירה ולאכילה". עוד נטען כי לפי דעה נוספת "מקורו של הנגיף במכון ביולוגי בעיר ווהאן - מכון ווהאן לוירולוגיה ומשם לפי הנטען יצא הנגיף וכל זאת שמדיניות נכונה של סין יכלה למנוע את הזליגה כביכול".

 

עוד נטען כי אחריותה של סין לנגיף קמה ומתגבשת בין אם ברשלנות ואדישות לתוצאות רשלנותה. יודגש כי נכון לשלב זה אין כל ממצא עובדתי כיצד פרץ הנגיף והאם מדובר ברשלנות של גורם כלשהו. לפני מספר ימים פורסם כי גם בארה"ב הוגשה בקשה לייצוגית על ידי ארגון אמריקאי בשם Freedom Watch נגד הממשל הסיני בשל משבר הקורונה.

 

סעדיה שהגיש את הבקשה מסר בתגובה: "יש צורך שמדינת ישראל תפעל באומץ ותישיר מבט אל מול סין בדרכים משפטיות ודיפלומטיות על מנת שזו תישא באחריותה". טרם הוגשה תגובת הרפובליקה הסינית לבית משפט בישראל .

x