$
רכב

משבר הקורונה

חברות הרכב עברו לייצר ציוד רפואי במקום מכוניות

מרצדס בנץ, ג'נרל מוטורס ואחרות סגרו את פסי ייצור הרכב, והחליפו אותם בייצור מאווררים וחלקים למכונות הנשמה - לא תמיד מיוזמתן

תומר הדר 07:4930.03.20

מרצדס בנץ הגרמנית מייצרת בימים כתיקונם בעיקר מכוניות, אך כעת מפעלי מרצדס ברוב העולם המערבי מושבתים לחלוטין. עם זאת, מרצדס בנץ עדיין מייצרת. הלהיט החדש של מרצדס הוא חלקים למכונות הנשמה. לדברי יורג בורצר, חבר בדירקטוריון דיימלר, החברה־האם של מרצדס: "הצוותים ההנדסיים שלנו והשנים שצברנו בייצור של חלקים בטכנולוגיות הדפסה תלת־ממדיות מאפשרים לנו כיום לייצר ציוד רפואי. הסקטור הרפואי צריך רק לדעת לפנות אלינו".

 

פועלים במפעל של מרצדס בנץ. "הסקטור הרפואי יכול לפנות אלינו" פועלים במפעל של מרצדס בנץ. "הסקטור הרפואי יכול לפנות אלינו" צילום: בלומברג

 

ג'נרל מוטורס, שממפעליה יוצאות בימים כתיקונם מכוניות קאדילק ושברולט, מתמקדת אף היא במוצר חדש: מאווררים. החל מיום שישי, בהוראת הנשיא דונלד טראמפ, ג'נרל מוטורס מייצרת מאווררים המיועדים בין היתר לשימוש בבתי חולים, במטרה לשמור על אוורור החדרים ועל תנועת האוויר בהם. המתחרה פורד עברה לייצר מסכות פנים אישיות שבחלקן האחורי מותקן מפוח, גם הן מיועדות לצוותים רפואיים.

 

במקרה של ג'נרל מוטורס, החברה לא התגייסה למטרה מיוזמתה החופשית, אלא מדובר בעבודות כפייה: טראמפ גער בחברה על מה שהוא כינה התמהמהות, והוציא צו נשיאותי מיוחד שמכריח אותה לייצר את המאווררים. הצו המדובר יכול להכפיף את יצרניות הרכב - ולמעשה כל חברה שפעילה בארה"ב - לייצר את מה שנשיא ארה"ב מבקש לייצר. הצו עצמו הוא צו עתיק יומין מתקופת מלחמת העולם השנייה, והוא יושם לראשונה במהלך מלחמת קוריאה.

 

הפער הכרונולוגי חשוב: בשנת 1942 הודיע משרד המלחמה האמריקאי על הפסקה מוחלטת של ייצור מכוניות חדשות לטובת המאמץ המלחמתי. כיוון שתעשיית ייצור המכוניות הודממה, יצרניות הרכב האמריקאיות נרתמו בחפץ לב לטובת המאמץ המלחמתי, ועברו במהרה לייצור שריון, פגזים ומנועי מטוסים. במקביל הן הקפידו על ייצור עבור השוק האזרחי - וכך, בין 1942 ל־1945 ייצרו יצרניות הרכב האמריקאיות אופניים, מכונות תפירה וגם מסכות גז.

 

לעומת זאת, ב־1950 מלחמת קוריאה תפסה את יצרניות הרכב האמריקאיות בתקופת פריחה, ולכן נדרש שכנוע מיוחד, יש שיאמרו בכוח, כדי שיעברו לייצר פגזים וטנקים.

אשר למוצר עצמו, המאווררים, ייצורם נחשב פשוט, שכן ממילא רוב המכוניות המודרניות מצוידות במערכות אוורור, ואלו כוללות מאווררים חשמליים.

 

בקרב יצרניות הרכב הסיניות, שנרתמו למשימה הלאומית כבר לפני למעלה מחודש, מסכות קורונה הפכו למוצר שנמכר הרבה יותר ממכוניות.

x