$
משפט

פרשנות

בליכוד צריכים להכריע אם הם מפלגה או כנופיה

אחד ההבדלים בין מפלגה לכנופיה הוא היחס להכרעות הדמוקרטיות גם כשהן נגדך. בימים האחרונים היחס של הליכוד לבית המשפט העליון הוא כמו של כנופיה: איומים, הסתה, ואי־ציות. וזאת רק כי בג”ץ מילא את חובתו להבהיר את המצב החוקתי בשעה של עמימות וקורונה

משה גורלי 07:1625.03.20

הליכוד הגיע לצומת הכרעה היסטורית: האם להיות מפלגה או כנופיה. אל נקודת ההכרעה הזו מוביל המנהיג, בנימין נתניהו. זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין כבר סולקו מהתנועה. הראשון טבע את השוויון בין "בֶּן-עֲרָב, בֶּן-נָצֶרֶת וּבְנִי" והשני את "יש שופטים בירושלים".

 

במובן הערכי, השמות האלה לא אומרים דבר ליאיר נתניהו, לרונית הביביסטית ולכל אלו שאיחלו לאמנון אברמוביץ' להישרף שוב למוות. אבל השמות האלה אומרים משהו לגדעון סער, ליואב קיש, ליובל שטייניץ. השמות האלה היו מורי הדרך של בני בגין, לימור לבנת ודן מרידור, שהתרחקו גם הם מהתנועה.

 

 

 

אחד ההבדלים בין מפלגה לכנופיה היא היחס לכללי ההכרעה הדמוקרטיים גם כשהם נגדך. בימים האחרונים, היחס לבית המשפט העליון הוא יחס של כנופיה. איומים, הסתה, קריאה לסרבנות ואי ציות. אתמול שמענו את הדיבורים, היום נראה אם גם יהיו מעשים. שר המשפטים אמיר אוחנה, בראיון הראשון עם כניסתו לתפקיד, הודיע שאין חובה לכבד פסקי דין של בית המשפט. שלשום, הוא גם קרא ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להשיב בשלילה להצעת בג"ץ להתפנות מכסאו. היום, נראה למי אדלשטיין יציית – לבית המשפט או לשר המשפטים. בחירה שהיא חלום בלהות במדינה דמוקרטית.

 

 

מימין אסתר חיות ויולי אדלשטיין מימין אסתר חיות ויולי אדלשטיין צילומים: אלכס קולומויסקי

 

 

להרמת היד על בית המשפט הצטרפו גם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ושר התיירות יריב לוין. לשון הארס המשתלחת שלו נשלחה ישירות לגופה של נשיאת העליון אסתר חיות. לוין הוא מהתועמלנים המסוכנים של הכנופיה, להבדיל מרעשנים כמירי רגב. ראש ממשלת המעבר שלא נהנית מאמון הכנסת, שבפעם הקודמת הסתייג מדברי אוחנה, שותק ומיישר קו כדי לשדר: אני עם הכנופיה לא עם המפלגה.

 

כמובן שמצד שמאל החלו לדרוש להפעיל את סעיף ההמרדה הפלילי נגד המסיתים. והיום שואלים, מה יקרה אם אדלשטיין יפר את צו בג"ץ. שוטרים לא יישלחו ליריב לוין, וחיות לא תשלח שוטרים לאכוף את הצו על אדלשטיין. ולא בגלל החסינות, אלא בגלל שמשטרה לא מסוגלת לתקן מלמטה את מה שהורסת הממשלה מלמעלה.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: יואב דודקביץ

 

גדולתו של פסק הדין משלשום היא בפשטותו. שיעור אזרחות קצר ומדויק על הפרדת רשויות, הפרדת פוליטיקה ממשפט, ריבונות העם באמצעות הכנסת, כיבוד זכויות הרוב והבוחר. א', ב', של דמוקרטיה. אפילו לא ג' או ד'. גם המבקר הגדול ביותר של האקטיביזם השיפוטי פרופ' דניאל פרידמן תמך ושיבח אותו. ומדהים היה לראות כיצד התקבל פסק הדין אצל הביביסטים – סכין בגב האומה, בג"ץ משתין עלינו, מבית היוצר של יאיר נתניהו. זו תעמולה של כנופיה, לא ביקורת של מפלגה. זה טינוף של בריונים שנועד להניע תומכים נבערים ומוסתים להתנפל על בתי המשפט. זהו שלב מדאיג במעבר שבין מפלגה לכנופיה.

 

בג"ץ עשה ככל שביכולתו להותיר את ההחלטה לאדלשטיין, לפוליטיקאים. רק כשלא נותרה ברירה, הוא מילא אחר חובתו היחידה – להבהיר את המצב החוקתי בשעה קשה זו של עמימות וקורונה. קודם כנסת ורק אחר כך ממשלה, ולא להיפך. הכנסת היא ביתן של מפלגות, והממשלה הופכת בהדרגה לכנופיה שמנסה להרוס את הכנסת ועכשיו את בית המשפט העליון. משבר הקורונה והכמיהה לאחדות מספקים מטריה לגיטימית שבחסותה מבקשים לסגור את הדמוקרטיה. בג"ץ אמר שלשום את דברו, והיום (רביעי) נראה איך אדלשטיין יפעל – כחבר כנופיה או חבר מפלגה.

 

מבלי להידרש לדוגמאות היסטוריות שמלמדות איך כנופיה משתלטת על מפלגה ובהמשך על הדמוקרטיה, חובה להפנות כעת את הזרקור אל הליכודניקים שאינם ביביסטים. הליכודניקים ששמם הגנרי הוא גדעון סער, שעבורם הליכוד היא מפלגה שמכבדת כללי משחק דמוקרטיים, שכוללים הכרעת הבוחר ובית משפט. כל מה שכנופיה מסרבת לקבל. כמו הבריון שמסרב לקבל את התוצאה במשחקי הכדורגל השכונתיים, מפוצץ את המשחק ולוקח את הכדור הביתה.

 

הליכוד מתקרב בצעדי ענק לצומת ההכרעה שבין מפלגה לכנופיה. כרגע נותנים בו את הטון תועמלני הכנופיה, אבל ברקע נשמעים גם קולות אחרים של חברי מפלגה. קולות רחוקים של ממלכתיות ואחריות. סער, שטייניץ, ארדן ועוד. החלטתו של אדלשטיין לקיים את החלטת בג"ץ לא ידועה בעת כתיבת שורות אלה, אבל היא תבהיר את בחירתו. תגובתו לבג"ץ – שבידיו הסמכות להחליט על עיתוי החלפת היו"ר - הייתה לגיטימית ודמוקרטית. סירובו לבצע את הצו אינה לגיטימית, אינה דמוקרטית וגרוע מזה – היא משרתת את הכנופיה, לא המפלגה.

 

x