שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

צו כינוס נכסים נגד איש העסקים רוברט רכניץ, מקורבו של נתניהו

הצו הוצא לבקשת חברה אמריקאית הטוענת כי הוא חייב לה 2.6 מיליון דולר. באי כוחו: רכניץ הוא אזרח ותושב ארה"ב, נשקול לערער

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא אתמול צו כינוס נכסים נגד איש העסקים רוברט (בובי) רכניץ, יהודי אמריקאי הנחשב למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בארה"ב ואחד מהתורמים הבולטים שלו.

 

צו הכינוס הוצא לבקשת חברה אמריקאית בשם ITOR 116 SF LLC, שנמצאת בבעלות משפחת בן יהודה, שמקום מושבה הוא ניו יורק, לה הוא חייב לטענתם 2.6 מיליון דולר (כ-9.5 מיליון שקל). מדובר בפסק דין תקדימי, שמאשר לחברה הנושה לנקוט כנגד רכניץ, הליכי פשיטת רגל בישראל, למרות שהוא אינו אזרח ותושב ישראלי, אלא אזרח ותושב ארה"ב, שמתגורר עם משפחתו בארה"ב.

 

השופטת מרים ליפשיץ פריבס קבעה בהחלטתה כי "החייב, שאינו חולק על קיומו של החוב שנקבע בפסק דין חלוט וסופי ללא טענה כנגד הפסק. מה גם, שמתן צו כינוס אינו אלא שלב ראשון בהליך פשיטת הרגל ובידיו למנוע את ההכרזה, ככל שיציע הצעה להסדר. בנסיבות אלו, ניתן בזה צו כינוס כנגד החייב".

 

הרקע לבקשה שהוגשה בישראל, באמצעות עו"ד רז מנגל ממשרד איתן ארז ושות', הוא כספים שנטען כי רכניץ חייב לחברת ITOR. עוד נטען כי פסק הדין הכספי סופי. רכניץ התנגד לבקשה וטען כי אינו אזרח ישראל כי אם אזרח ארצות הברית ומגוריו שם עם בני משפחתו, ולא בישראל. עוד טען כי עסקיו בתחום הנדל"ן מנוהלים בארצות הברית ולא בישראל .

 

מעו"ד רז מנגל נמסר בתגובה: "אני מברך על כך שבית המשפט קיבל את עמדתי במלואה והדבר מהווה בשורה משמחת לציבור הנושים בכללותו, במיוחד בימי משבר הקורונה והשלכותיו על הכלכלה העולמית בשעה שהגבולות הפיזיים הולכים ומיטשטשים. הוכחנו שבאמצעות עבודה נכונה ומאומצת ניתן לגבות כספים בכל העולם".

 

 

 

עוה"ד שי הולנדר גרוס וגל גצל נפתלי ממשרד ש. גרוס, באי כוח של רכניץ: "נגד רכניץ, תושב ואזרח ארה"ב, ניתן צו כינוס נכסים, לבקשת נושה, שאף היא חברה זרה וזאת חרף פגמים לכאורה שנפלו בהליך ובכלל זה, חוסר תום לב ושיקולים זרים שדבקו בהגשתה בישראל, תוך ניסיון לחמוק מהפורום הנאות לדון בבקשה, שהוא בית המשפט בארה"ב. בנוסף , לאחר שהמצהיר מטעם הנושה כלל לא התייצב לדיון בבקשה שהוגשה מטעמה לצו כינוס כנגד מר רכניץ, הורה בית המשפט על מחיקת התצהיר שניתן בתמיכה לבקשה הנ"ל. בנסיבות אלה, שוקל רכניץ להגיש ערעור על ההחלטה תוך הגשת בקשה לעיכוב הליכי הכינוס כנגדו".

 

x