$
דו"ח המבקר 2020

דו"ח המבקר

מבקר המדינה: השירות המטאורולוגי: הציוד מיושן ופריסת תחנות המדידה - מתקופת המנדט הבריטי

ענף המטאורולוגיה פועל ללא הסדרה חוקית שמגדירה מיהו הגורם הממלכתי האחראי לתחום ועל מי מוטלת האחריות לפרסם התרעות ואזהרות מפני אירועי מזג אוויר חריגים ומסוכנים: תגובת השירות טרם התקבלה

ליאור גוטמן 16:0823.03.20

בשנה החולפת נאלץ השירות המטאורולוגי להודיע בדף הפייסבוק שלו שמכ"מ העננים מקולקל. דו"ח מבקר המדינה מוצא שמכ"מ העננים המקולקל הוא רק בעיה אחת משורת בעיות של השירות המטאורולוגי.

 

 

כך למשל נמצא שרשת תחנות המדידה ופריסת התחנות "חלקן מתקופת המנדט, צמחה ללא תכנון וללא ראייה כוללת של הצרכים. בד בבד הקימו גופים ממשלתיים וציבוריים תחנות מטאורולוגיות לצרכים שלהם, לעיתים בסמיכות לתחנות השירות המטאורולוגי". עוד נמצא שהתחנות נמצאות ברובן על שטחים ציבוריים, ומיעוטן על שטחים פרטיים ושהזכויות על הקרקע של מרבית התחנות טרם הוסדרו.

 

הצפות בישראל. מי יתריע מפני מזג אוויר מסוכן? הצפות בישראל. מי יתריע מפני מזג אוויר מסוכן? צילום: דנה קופל

 

ענף המטאורולוגיה פועל ללא הסדרה חוקית כוללת שמגדירה מיהו הגורם הממלכתי האחראי לתחום, מה הם השירותים שעליו לספק ואילו מהם ניתן לפתוח לתחרות, ומיהו בעל הסמכות שעליו מוטלת האחריות לפרסם התרעות ואזהרות מפני אירועי מזג אוויר חריגים ומסוכנים.

 

ומה לגבי הציוד? כאן מדגיש המבקר כי "לפעילותו התקינה של מכ”ם העננים חשיבות רבה במתן מידע לענף מדגיש התעופה, בין היתר למניעת סכנות ונזקים למטוסים". למרות זאת, המכ"מ של השירות נרכש לפני כ-20 שנה, והוא "פועל בטכנולוגיה מיושנת, ובשנים האחרונות התקלקל מספר פעמים, עד להשבתתו".

 

לפי המבקר, "הליכי רכש והתקשרויות בשירות המטאורולוגי מקודמים בלי שנעשית הערכה כספית של עלות הרכש. הועלו מקרים שבהם נמנע השמ”ט מלפרסם מכרז והתקשר עם נותני שירותים גם כאשר סכום הרכישה היה גבוה מ-50 אלף שקל".

 

בצד החיובי נמצא שחלק מההתקשרויות מול גורמי ממשל אחרים הוסדרו בחלקם, הפעלת המכ"מ מצאה פתרון בשיתופי פעולה מול גורמים אחרים (גם מול חיל האוויר) ופיתוח הענף כולו שודרג.

 

מהשירות המטראולוגי נמסר בתגובה: "השירות המטאורולוגי יפעל בשנים הקרובות לקיבוע מעמדו בחוק, שיעגן את אחריותו לפרסום התרעות ואזהרות מפני אירועי מזג אוויר מסוכנים ויעגן את מחויבויות המדינה לאספקת שירותים מטאורולוגים איכותיים לתעופה האזרחית. יש לציין כי היעדר חקיקה אינה משפיעה על פעילות השירות המטאורולוגי.

 

פריסת התחנות המטאורולוגיות צמחה במהלך השנים בצורה אג'ילית, במטרה לייצר מידע מטאורולוגי בכל אזור בו נדרש מידע כזה. כיום רשת תחנות אוטומטיות מכסה את כל חלקי הארץ, משדרת לחזאים בזמן אמת בצורה רציפה, ונותנת מענה לגורמי החירום וההצלה בכל נקודה בארץ.

 

גופים ממשלתיים וציבוריים הקימו במהלך השנים תחנות מטאורולוגיות נוספות, בהתאם לצרכים שלהם. השירות המטאורולוגי יצר שיתופי פעולה עם גורמים אלה, ומקבל מהם נתונים בזמן אמת, המשפרים את המיפוי המרחבי של תופעות מזג האוויר.

 

השירות המטאורולוגי נערך לשיפוץ המכ"מ הקיים, כאשר עם אישור תקציב המדינה סביר שיאושר רכש מכמ חדש (השיפוץ הכללי של המכ"מ אושר ויבוצע בהתאם לתנאי המכרז שנקבעו)".

x