$
רכב

משבר הקורונה

נהג סירב להיבדק בינשוף כי פחד להידבק בקורונה - וקיבל דו"ח על נהיגה בשכרות

נהג שסירב להידבק ב'ינשוף' קיבל שלילה ל-30 יום וצפוי לשנתיים שלילה קבועה. שופט דחה את בקשתו לביטול השלילה המנהלתית: "שאלת סכנת ההדבקה תתברר במשפט"

אודי עציון ותומר הדר 17:2721.03.20

שוטרי אגף התנועה ממשיכים בעבודתם כרגיל גם בימי המאבק בקורונה. נהג שנעצר לבדיקת ינשוף בתל אביב לפני שבועיים, סירב להיבדק במכשירי לזיהוי אלכוהול באמצעות נשיפה, בנימוק שהבדיקה בשטח עלולה לחשוף אותו לנגיף, ודרש מהשוטרים לערוך לו בדיקת דם במקומה. השוטרים סירבו, בנימוק שהאיש נכשל בבדיקת מאפיינים הנערכת לנהגים החשודים בנהיגה בשכרות. לפי הדוח שכתבו, הנהג העיד כי שתה בקבוק בירה 3.5 שעות לפני שהחל בנסיעה, דיבר לעניין ובבהירות, אך נצפה מתנדנד בהליכה. הנהג קיבל זימון למשפט בגין נהיגה בשכרות, וקצין משטרה פסל את רשיונו ל-30 יום.

 

 

באמצעות עורכי הדין לירון אורון ואילון אורון עתר הנהג לבית המשפט לבטל את השלילה המנהלתית. שופט בית המשפט לתעבורה בתל אביב אהרון האוזרמן, כתב בהחלטתו שלשום, כי "בשאלה העובדתית האם בדיקת חשודים במכשיר ינשוף במצב בו מתקיימת "מגפת הקורונה" מעמידה אותם בסכנת הדבקה, אין בידי כלים להכריע, שכן זו שאלה מדעית עובדתית הדורשת חוות דעת מומחה ומיקומה להיבדק בתיק העיקרי".

 

בדיקת ינשוף (ארכיון) בדיקת ינשוף (ארכיון) צילום: שי שמואלי

השופט הוסיף כי גם המשטרה צריכה להתייחס להבטחת בריאותם של שוטרי התנועה בזמן המגיפה. "שאלה מטרידה לא פחות לעניין זה היא שאלת שלומם וביטחונם של השוטרים מפעילי המכשיר הבודקים נהגים שונים, ובוודאי שנדרשים למגע קרוב עימם".

 

עו"ד לירון אורון ממשרד עו"ד אורון אמר בתגובה, כי "לא יתכן שהמשטרה תסכן את שלומו של הנהג ושל שאר הציבור, באופן שתחייבו להתנייד בתחבורה ציבורית במקום ברכבו הסטרילי, וזאת לאחר שהנהג לא נשף למכשיר כיוון שחשש, ובצדק, לנשוף לצינור שעשויים לחיות בו נגיפי קורונה. המשטרה מפעילה מכשיר, כשאין היא יכולה להצהיר כי מדובר במכשיר בטיחותי - ועדיין עומדת על האישום ועל פגיעה בזכות שלו לתנועה".

x