דעות

מגלובליזציה לדה-גלובליזציה בתוך שלושה שבועות

מהחזון שלפיו אזרחי העולם נעים מתפרנסים, מבלים וצורכים סחורות ללא התחשבות בגבולות פיזיים - התעוררנו החודש למציאות שבה בן-לילה, בחסות הקורונה, הגבולות שבין המדינות מעולם לא היו הרמטיים יותר. ויש מי שינצלו את המצב להפוך זאת אמצעי לשליטה מהירה באזרחים

אליחי וידל 13:0919.03.20

תהליך היסטורי כלל עולמי מתחולל לנגד עינינו בשבועות האחרונים, אבל כיוון שאנחנו חלק בלתי נפרד מהתהליך עצמו ומכיוון שהוא מתרחש במהירות עצומה - ייתכן שקשה לנו להבין אותו או לעכל את המשמעויות וההשלכות שלו.

 

 

 

אחרי יותר משלושה עשורים שבהם העולם בנה שלב אחרי שלב, צעד אחר צעד, את תהליך הגלובליזציה - בתוך שלושה שבועות בלבד עבר העולם למצב הקיצוני ביותר של דה-גלובליזציה.

נתב"ג ריק נתב"ג ריק צילום: רויטרס

 

מהחזון שלפיו אזרחי העולם נעים מתפרנסים, מבלים וצורכים סחורות ללא התחשבות בגבולות פיזיים - התעוררנו החודש למציאות שבה בן-לילה הגבולות שבין המדינות מעולם לא היו הרמטיים יותר. בחסות מגיפת הקורונה הכלל עולמית התכנסו בזו אחר זו מדינות העולם כל אחת לתוך עצמה וסגרו את היציאות היבשתיות, הימיות והאוויריות. האזרחים מיהרו לשוב למולדתם והזרים אולצו לצאת אל מדינות המקור שלהם. אין יוצא ואין בא וכל מדינה לעצמה.

 

תהליך הגלובליזציה החל למעשה בסוף שנות השמונים עם נפילת הגוש הקומוניסטי ושבירת החומות בין מזרח למערב. האיחוד האירופי שהתחיל במדינות המערב התרחב לכל אורכה של היבשת והכיל לתוכו עוד ועוד מדינות חדשות. הגישה הזאת השתלבה מצוין עם המהפיכה הבאה שבאה בעקבותיה וסחפה את שאר העולם - מהפיכת טכנולוגיית התקשורת. העשור הראשון של המאה הנוכחית הניח את תשתיות האינטרנט בכל פינה בעולם ובעשור שלאחר מכן הגיעה מהפיכת הגלובליזציה לשיאה.

 

בחסות חברות כמו פייסבוק, גוגל, אמזון, עליבאבא, ונטפליקס הפכו המיקום הפיזי והשיוך האתני של אזרחי האינטרנט לזניחים. סחורות נעו בחופשיות בין מדינה למדינה, שליש מאוכלוסיית כדור הארץ תיקשר זה עם זה דרך פייסבוק ועשרות מיליוני אנשים נחשפו לתכנים תרבותיים חדשים וזרים להם באמצעות פלטפורמות כמו נטפליקס. הכפר הגלובלי הפך לכרך הגלובלי בעשור האחרון והניהול של חלק גדל והולך מהיומיום של התושבים בו עבר מידיהן של המדינות הריבוניות לאחריותן של מפלצות הטכנולוגיה.

 

ההשפעה העצומה של חברות הטכנולוגיה על חייהם של הצרכנים הטרידה בשנים האחרונות את מנוחתן של ממשלות רבות ברחבי העולם. הבסיס למאבק בין שני הכוחות האדירים הללו הוא כמובן כלכלי - אבל מתחת לפני השטח הממשלות החלו לחוש בכירסום מעמדן בקרב אזרחיהן. בשם ההגנה על זכויות הפרט, החשש מטרור וגם בטענה של התחמקות מתשלום מסים הצליחו ממשלות רבות לרסן במידה מסוימת את ההשפעה של חברות האינטרנט על האזרחים - באמצעות אמנות בינלאומיות ורגולציה מקומית.

 

תהליך הפוך של התבודדות

 

ואז בוקר אחד בינואר 2020 פרץ לחיינו נגיף הקורונה שרכב על אותה גלובליזציה אנושית שנבנתה במשך עשורים וניצל אותה כדי להתפשט לעוד ועוד נשאים. דווקא בגלל הגבולות והשמיים הפתוחים הופץ הנגיף בתוך ימים בודדים כמעט לכל מקום בעולם ושאב אותו במהירות לתהליך הפוך של הסתגרות והתבודדות. במלחמה הזאת כל מדינה לעצמה ולאזרחיה. המשבר הוא אמנם כלל עולמי, אבל הטיפול בו מתבצע אך ורק ברמה הלאומית.

 

הממשלות לא יכלו לפנטז אפילו בחלומות הוורודים ביותר שלהן על הזדמנות טובה יותר כדי להחזיר לעצמן את הריבונות על האזרחים. לא בזדון או מתוך כוונה לנצל את הכוח האולטימטיבי הזה שניתן להן – אבל ממשלות במדינות הדמוקרטיות ביותר הצליחו לזרוע פחד ואימה בתודעת התושבים ובהמשך ישיר, גם לשלוט פיזית בכל תנועותיהם במרחב. שליטה מושלמת באזרחים - שכל המטרה שלה היא לחפות למעשה על כישלון באספקה של השירות הבסיסי שיכול ריבון להעניק לנתין שלו - בריאות ויציבות.

 

מדינה ריבונית יכולה להכיל אלפי מקרי מוות בשנה וכל המדינות עושות את זה כבר עשרות רבות של שנים. מצד שני, מדינה ריבונית לא יכולה להרשות לעצמה להיתפס בעיני האזרחים כמי שלא מסוגלת להעניק להם את ההגנה הבסיסית ביותר. לא מדובר בתיאוריית קונספירציה גלובלית, או באיזושהי מזימה זדונית, אלא יותר הזדמנות מדהימה שניתנה בידי המדינות לתרגל הלכה למעשה תהליך של השבת יכולות השליטה שלהן באזרחים - הן באמצעים תודעתיים והן באמצעים פיזיים.

 

העולם נמצאים עדיין בשלב הסוער והמהיר ביותר של סערת הקורונה וגם התרחיש הפסימי ביותר לא חוזה את הרס האנושות או אפילו חיסול הדמוקרטיות. בתוך כמה חודשים יימצא חיסון, יופקו לקחים, הכלכלה תחזור לפרוח והגבולות ייפתחו מחדש. אבל ספר הנוהלים לשליטה מהירה באזרחים נכתב ברגעים אלה ממש. המדינה כבר יודעת מה לעשות, האזרחים מתורגלים וכל מה שנשאר לעשות זה רק להמציא את התירוץ להפעיל שוב את הנוהל לסגירת הגבולות, בידוד האזרחים ושליטה בתודעה שלהם.
x