$
משפט

משבר הקורונה

עקב מצב החירום, ההוצאה לפועל לא תבצע עיקולים, תפיסת רכב ופינויים

חייב שהטילו עליו עיקול על משכורתו או העו"ש יוכל לפנות להוצאה לפועל. יטופלו שם עניינים דחופים בלבד כמו בקשת חייב לבטל פקודת מאסר ובקשת חייב לבטל עיכוב או הגבלת יציאה מן הארץ

לידיעת החייבים, הזוכים ועורכי הדין: למרות מצב החירום: בהוצאה לפועל יידונו בקשות לביטול עיקולי עו"ש ומשכורת. הדבר יסייע לחייבים שיכולים במסגרת הבקשה להתייחס למצב הנוכחי ככל שמשפיע תוך פירוט הנסיבות ובהוצאה לפועל ידנו בבקשתם לביטול העיקול.

 

מצב החירום בלשכות ההוצאה לפועל שהחל אתמול וכולל ביטול דיונים וחוסר יכולת להגיש שלל בקשות ימשיך בשלב זה עד ה-22 במרץ בהתאם להכרזת שר המשפטים אמיר אוחנה.

 

הוצאה לפועל בתל אביב הוצאה לפועל בתל אביב צילום: תומריקו

 

בהוצאה לפועל יטופלו בשעת חירום העניינים הדחופים בלבד והם: בקשת חייב לבטל פקודת מאסר; בקשת חייב לעכב או לבטל פינוי; בקשה לביטול מימוש כספים; בקשת זוכה לנקיטת הליך דחוף לפני המצאת אזהרה; בקשת זוכה (הגורם לו חייבים כסף -ל.ד) לעכב יציאה מן הארץ; בקשת חייב לבטל עיכוב או הגבלת יציאה מן הארץ; ביטול הגבלת חייב מקבלת דרכון.

 

כמו כן, כאמור, יידונו בקשות לביטול עיקול עו"ש ובקשות לביטול עיקול משכורת.

 

יחד עם זאת לא יבוצעו ההליכים הבאים: לא יפתחו תיקים בהוצאה לפועל וזאת למעט תיקי מזונות ותיקים שיש לפתוח ללא שיהוי לצורך נקיטת הליך. התיקים ייפתחו בלשכה לאחר בדיקה (ללא פתיחה מרחוק). כמו כן לא תתאפשר הגשת בקשות זוכה לנקיטת הליכים מרחוק. בקשות דחופות תוגשנה בלשכות ההוצאה לפועל.

 

בנוסף, לא יבוצעו הליכים מבצעיים (עיקול מיטלטלין, תפיסת רכב ופינוי) ע"י פקידי ביצוע, בעלי תפקיד או עו"ד, לרבות בהליכי כינוס נכסים. זאת, למעט במקרים דחופים שאושרו על ידי רשם. ולבסוף, לא יתקיימו דיונים וישיבות הסדר בהליכי חדלות פירעון למעט על פי החלטת רשם וכן צווי הבאה ומאסר לא יבוצעו למעט צו מאסר ידני לחייב מזונות.

 

לגבי אפשרויות התשלום - כל אפשרויות התשלום פתוחות למעט תשלום בקופות ההוצאה לפועל. אשר לפעילות המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות - שר המשפטים הורה להשהות את הליכי הגבייה הננקטים על ידי המרכז. המרכז לגביית קנסות מוסמך לגבות קנסות שהטיל בית משפט, קנסות מינהליים, אגרות בתי משפט, הוצאות ופיצויים שנפסקו על ידי בית משפט.  

x