$
דעות

שעת המבחן של גנץ הגיעה

בחסות אווירת החירום, גנץ מסתכן בנפילה למלכודת שטומן בפניו נתניהו. עבורו, ממשלת חירום או אחדות היא לא יותר מעלה תאנה שיאפשר לו להמשיך לנהל את המדינה ולהתבצר במעון הרשמי בבלפור בזמן שמשפטו מתנהל

צבי זרחיה 08:2716.03.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנצל את משבר הקורונה כדי לנסות לתעתע ביריביו הפוליטיים מכחול לבן. ביום חמישי הציע נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ להצטרף לממשלת חירום בראשותו, בנשימה אחת לאחר שהודיע על החרפת ההגבלות על אזרחי המדינה. גנץ היה קשוב לדברים, ונענה להצעת נתניהו להקים ממשלת חירום. אלא שראש הממשלה לא הגיב עד אתמול בבוקר. אז, קיבל גנץ מנתניהו הצעה להקים ממשלת חירום־אחדות בראשותו, דקות אחדות לפני שהנשיא ראובן ריבלין החל בפגישותיו עם הסיעות לקבלת המלצותיהן.

 

 

 

גנץ, שכבר מכיר את יריבו, זיהה בהצעה ספין והגיב לנתניהו: "מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב־1 בלילה ולא שולח מתווה אחדות חירום לתקשורת. כשתהיה רציני - נדבר".

 

פגישה משולשת של בני גנץ,  בנימין נתניהו וראובן ריבלין פגישה משולשת של בני גנץ, בנימין נתניהו וראובן ריבלין צילום: קובי גדעון לע"מ

 

גנץ הבטיח לא לשבת תחת נתניהו, אך לאור משבר הקורונה לא שלל אתמול על הסף כהונה בממשלת נתניהו. נכון למועד כתיבת שורות אלה, הוא עדיין מתלבט בין עמדת גבי אשכנזי המצדד בהצטרפות לממשלה בראשות נתניהו לבין יאיר לפיד ומשה יעלון, שמתנגדים - ובצדק.

 

בחסות אווירת החירום, גנץ מסתכן בנפילה למלכודת שטומן בפניו נתניהו. עבורו, ממשלת חירום או אחדות היא לא יותר מעלה תאנה שיאפשר לו להמשיך לנהל את המדינה ולהתבצר במעון הרשמי בבלפור בזמן שמשפטו מתנהל. כל זה, בניגוד מוחלט לכל הצהרותיו של גנץ בזמן קמפיין הבחירות. אם גנץ אכן יצטרף בסוף לממשלה בראשות נתניהו, הוא לא רק ינציח את שלטון נתניהו, אלא גם יביא לפירוקה של המפלגה היחידה שיכולה להוביל למהפך פוליטי כעת.

 

אתמול קיבל גנץ את המלצתם של 61 חברי כנסת, שתקדם אותו כמועמד מוביל לנסות להרכיב ראשון ממשלה. המעמד הזה מחייב אותו לקיים את הבטחותיו: לכהן ראשון כראש ממשלה - גם אם תוקם ממשלת חירום־אחדות - ולהוציא את הגה השלטון מידיו של הנאשם בשוחד בנימין נתניהו.

 

x