$
משפט

משבר הקורונה

נשיאת העליון במסר לשופטים ועובדי מערכת המשפט: נשמור על עצמאותנו

לדברי חיות, "המשך פעילות בתי המשפט ובתי הדין היא חיונית בסוגים מסוימים של הליכים, ולעתים אף ביתר שאת בנסיבות של שיבוש מהלך החיים השגרתי במדינה"

ענת רואה 13:1315.03.20

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פנתה היום (א') בצהריים במכתב לכלל עובדי מערכת המשפט ובו היא מתייחסת לצורך של מערכת המשפט לשמור על עצמאותה בימים אלו.

 

הנשיאה כתבה במכתב שהופץ לכל הנשיאים, שופטים, רשמים ועובדי מערכת המשפט כי הרשות השופטת נערכת לאפשרות שתוקפו של הצו המיוחד שהוחל בלילה יוארך ובמקרה כזה נשקלת האפשרות לקבוע סוגי עניינים נוספים שניתן יהיה לדון בהם במהלך תקופת תחולתו של הצו.

 

הצו שמחיל מצב חירום מיוחד הביא למעשה לביטול כל הדיונים היום במערכת המשפט למעט מעצרים ודיונים דחופים נוספים.

 

הנשיאה חיות ציינה במכתבה כי למנהל בתי המשפט ישנה סמכות לקבוע איזה דיונים יתקיימו. "בהקשר זה ברצוני להדגיש כי בבואנו לבחון את הרחבת סוגי העניינים שיידונו כאמור, עלינו לשוות לנגד עינינו את עקרון העל בדבר עצמאותה של הרשות השופטת וכן את זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות יסוד".

 

"לצד זאת, אנו משווים לנגד עינינו כל העת את הצורך בשמירה על בריאותם ושלומם של עובדי ושופטי הרשות השופטת כמו גם הצורך בשמירה על בריאותם ושלומם בעלי הדין, עורכי הדין והציבור בכללותו".

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות צילום: אוהד צויגנברג

 

 

"אין ספק כי בנוסף להתמודדות ברמה המערכתית, נדרשים כל אחת ואחד מכם להתמודדות ברמה האישית והמשפחתית עם המצב. העובדה כי הוחלט על השבתת מוסדות החינוך, לרבות גני הילדים, מחייבת התייחסות ופתרונות הן בכל הנוגע להיעדרות מן העבודה והן בנוגע לאפשרות של עבודה מן הבית. בעניין זה אנו ממתינים עדיין לגיבוש עמדה ולהנחיות מתאימות ממשרד האוצר ונציבות שירות המדינה ועדכון מתאים יועבר מיד כאשר התמונה בהקשר זה תתבהר".

 

עוד כתבה הנשיאה במכתבה כי כבר לפני מספר שבועות הוקם בהנהלת בתי המשפט צוות היערכות להתמודדות עם המצב שנוצר בעקבות התפרצות נגיף הקורונה וכי בראש הצוות עומד מנהל בתי המשפט השופט ד"ר יגאל מרזל.

 

"הצוות בוחן כל העת את ההתפתחויות ואת ההשפעות האפשריות של נגיף הקורונה על פעילותה החיונית של הרשות השופטת. העיקרון המנחה את עבודת הצוות, על פי הנחייתי, הוא שהדין מחייב כי הפעלתם של בתי המשפט ובתי הדין תימשך גם בעתות חירום, תוך התאמת מתכונת הפעילות למגבלות ולאילוצים הנוצרים בעקבות המצב המיוחד שנוצר".

 

"המשך פעילות בתי המשפט ובתי הדין היא חיונית בסוגים מסוימים של הליכים, ולעתים אף ביתר שאת בנסיבות של שיבוש מהלך החיים השגרתי במדינה וצמצום שירותי משרדי הממשלה ומוסדות השלטון האחרים. זאת משום שנסיבות אלה עשויות לחייב דיון בהליכים שהם תולדה ישירה של אותן הנסיבות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x