$
משפט

משבר הקורונה

סופית: משפט נתניהו נדחה לחודש מאי

הנהלת בתי המשפט רצתה בתחילה להמשיך לקיים שגרת דיונים רגילה, אך הוחלט לבסוף לעבור למתכונת חירום בינתיים רק ליום אחד. השופטים בתיק נתניהו רבקה פרידמן פלדמן, משה בר עם ועודד שחם: "נוכח ההנחיות העדכניות שניתנו ולהכרזה על עבודת בתי המשפט במתכונת חירום, החלטנו לבטל את הדיון הקבוע. בשלב זה נקבע להקראה ליום 24 במאי 2020".

ענת רואה 08:4415.03.20

התחלת משפטו של נתניהו נדחתה למאי, כך נמסר לפני זמן קצר. הדיון הראשון במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמור היה להתקיים ביום שלישי הקרוב, נדחה בעקבות החלת מצב חירום על מערכת המשפט. הרכב השופטים בתיק נתניהו רבקה פרידמן פלדמן, משה בר עם ועודד שחם מסרו את החלטה: "נוכח התפתחויות הנוגעות להתפשטות נגיף הקורונה ובשים לב להנחיות העדכניות שניתנו ולהכרזה על עבודת בתי המשפט במתכונת חירום, החלטנו לבטל את הדיון הקבוע. בשלב זה נקבע להקראה ליום 24 במאי 2020".

 

מנהל בתי המשפט השופט יגאל מרזל הודיע הלילה כי מערכת המשפט עוברת למתכונת של מצב חירום מיוחד, אך בשלב זה רק ליום אחד.

 

ההודעה הופצה הלילה, והיא תקפה להיום. לפי ההודעה, יתקיימו דיונים רק בעניינים הללו - מעצרים, עתירות דחופות לבג"ץ, סעדים דחופים בעניינים אזרחיים ועבירות לפי חיקוקים הנוגעים למצב החירום המיוחד.

 

 

בשל ההחלטה הצו אומנם חל רק היום, אולם המשפט של נתניהו נדחה לאור הארכה צפויה של מצב החירום המיוחד בבתי המשפט והן לאור המגבלה של התקהלות עד 10 אנשים שבלתי אפשרי לעמוד בה במשפט מתוקשר כזה. רק צוות ההגנה של נתניהו לבדו מונה יותר מעשרה אנשים.

 

בנוסף במסמך היערכות של הנהלת בתי המשפט שנכתב אתמול הוסבר שאף אם מעבירים שידור מהאולם הרי שבמקום אחר תהיה התקהלות של יותר מעשרה אנשים שהרי יש צפי לכיסוי תקשורתי נרחב.

 

ככל שיוחלט על הארכת תוקף מצב החירום המיוחד יש בכוונת מנהל בתי המשפט לעשות שימוש בסמכותו ולגבש רשימה של סוגי עניינים שכן ניתן יהיה לדון בהם בתקופה זו. ביחס להליכים דחופים בבתי הדין לעבודה צפויים שר המשפטים ושר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים לחתום על הוראה דומה.

 

היום צפויה הממשלה לדון בסדרה של תקנות לשעת חירום בעניינים שונים אשר ישפיעו על מהלך הדיונים בבתי המשפט ובכלל זה קיום דיוני הארכות מעצר בהיוועדות חזותית, שיחות ועידה טלפוניות או אמצעי טכנולוגי אחר, דיוני הארכות מעצר של החייבים בבידוד בית בהעדרם, צמצום הדיונים בוועדות השחרורים ועוד. 

שר המשפטים אמיר אוחנה שר המשפטים אמיר אוחנה צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

 

ההחלטה על מצב חירום מיוחד התקבלה כאמור אחרי חצות, ולאחר שקודם לכן במוצאי שבת החליטה הנהלת בתי המשפט דווקא לא לבטל דיונים. ההחלטה הקודמת הזו עוררה כעס אצל עורכי הדין שטענו כי אין זה מתקבל על הדעת לצפות מהם לתפקד כרגיל בימים אלו.

 

 

רה"מ נתניהו
רה"מ נתניהו צילום: צילום מסך

 

כך, על פי מסמך היערכות פנימי שהופץ אמש לגורמים שונים ובהם לשכת עורכי הדין, הכוונה היתה להמשיך לקיים דיונים תוך שמירה על ויסות מספר הנוכחים באולמות.

 

לפי הפירוט במסמך הכניסה לאולמות דיונים באולמות צפופים או קטנים בהם נידונים דיוני תעבורה ומעצרים יוצבו עובד ומאבטח שיפעלו לווסת את המתדיינים בהתאם להמלצה שגובשה. צמצום מספר המשתתפים באולמות יעשה באופן הבא: מלווים לא יוכנסו אלא רק בעל הדין ועורך הדין שלו. כמו כן מספר התיקים שיידונו בכל פעם יעמוד על 2 תיקי מעצרים או 5 תיקי תעבורה. הרחקת הספסלים באולמות תבוצע כך שהספסלים יורחקו מעמדת השופט לפחות מרחק של מטר וכן בין הספסלים באולם הדיונים".

 

במסמך נכתב כי באולמות מסוימות הרחקת הספסלים תותיר שטח מצומצם מאוד לכמות נוכחים ולכן בהקשר זה מתחייב שיתוף פעולה של השופט עם המאבטח וגורם מנהלי לשמירה על מספר מצומצם של נוכחים.

 

לגבי דיונים מתוקשרים נכתב במסמך ההיערכות כי "הועלתה הבעייתיות בשידור הדיונים המתוקשרים מחוץ לאולם שכן גם במסגרת השידור תהא התכנסות של מספר רב של אנשים ובכך בעצם לא הושגה המטרה לצמצם את ההתקהלות במרחבים הציבורים. לכן היקף הסיקור התקשורתי יקבע עם הנשיא/ה ומערך הדוברות של הרשות השופטת בגישה מצמצמת.

 

כתוצאה מהדברים פרסם המשנה לראש לשכת עורכי הדין עו"ד יוסף ויצמן פוסט בפייסבוק ובו ביקר את ההחלטה להמשיך לקיים דיונים מחר ובימים הקרובים: "לדעתי האישית היה על בית המשפט לקבל החלטה על פגרה באופן מיידי. לכל הפחות בתחום האזרחי המורחב. לא יעלה על הדעת לאלץ את עורכי הדין להתייצב בדיונים ולהסתכן בהידבקות", כתב ויצמן והוסיף, "מה גם שהילדים שוהים בבית ולא ניתן להשאיר את הילדים ללא פיקוח".

 

לדברי המשנה לראש הלשכה "אני לא רואה איך הדיונים יתקיימו, בשעה שחלק נכבד מהעובדים לא יתייצבו לעבודה לרבות השופטים עצמם. כולי תקווה שההחלטה תשתנה בדחיפות, עוד היום".

x