$
משפט

נגיף הקורונה

בג"ץ קורונה ראשון: ההסתדרות הלאומית מבקשת להקים מנגנון פיצוי לעובדים בענפי התעופה והתיירות

ההסתדרות מבקשת להוציא צו על תנאי, שיחייב את הממשלה לכונן מנגנון פיצוי ושיפוי הולם לטובת עובדים המועסקים בענפי התעופה, התיירות והשילוח, אשר שכרם וזכויותיהם נפגעו בשל המשבר: "מדובר באינטרס לאומי". לעתירה הצטרפו גם ועדי העובדים בחברות איסתא וישראייר

ליטל דוברוביצקי 12:2411.03.20

ההסתדרות הלאומית עתרה הבוקר (ד') לבג"ץ בבקשה להוצאת צו על תנאי, שיחייב את ממשלת ישראל לכונן, בהתאם לסמכותה, מנגנון פיצוי ושיפוי הולם או קרן תשלומים או פיצויים לטובת עובדים המועסקים בענפי התעופה, התיירות והשילוח, אשר שכרם וזכויותיהם נפגעו בשל משבר נגיף הקורונה. "הגנה על ענפי התיירות, התעופה והשילוח מהווה אינטרס לאומי משמעותי. קיימת חשיבות עליונה להביא בחשבון את עניינם של עשרות אלפי עובדים ומעסיקים".

 

 

עובדי אל על מפגינים עובדי אל על מפגינים צילום: באדיבות ועד עובדי אל על

 

בבקשה נטען כי ההכרזה כי ערב חג הפסח, נמל התעופה בן גוריון עובר לעבודה במתכונת יום הכיפורים, והאיום הקיומי הממשי על פרנסת עשרות אלפי העובדים עקב התפרצות מגיפת הקורונה, רק מחזקת את דרישת ההסתדרות הלאומית מממשלת ישראל לעשות מעשה למען העובדים כאן ועכשיו.

 

לעתירת הלאומית הצטרפו גם ועדי העובדים בחברות איסתא וישראייר, אשר לטענת העותרת חרב הפיטורים ממש מונחת על צווארם.

 

ההסתדרות הלאומית מבקשת בעתירה להורות לממשלת ישראל לפעול לאלתר לסיוע ממשי לעשרות אלפי עובדים המועסקים בענפים האמורים ונפגעים ישירות (ועוד יפגעו) כתוצאה ממדיניות הממשלה בהתמודדותה עם נגיף הקורונה. במסגרת זו, דורשת ההסתדרות מן המדינה להקצות את מלוא המשאבים המתאימים וההולמים לטובת כינון מנגנוני פיצוי בשווי מאות מיליוני שקלים לטובת העובדים, בהתחשב בעובדה כי כבר עתה קיימת תשתית חקיקתית וביצועית מתאימה לכך.

 

ההסתדרות הלאומית טוענת כי "על מדינת ישראל לדאוג להמשך העסקתם הרציפה של עשרות אלפי העובדים ולמנוע מצב בו נפלטים אותם עובדים משוק העבודה והופכים נטל על הציבור והמדינה – דבר שאף יביא לקריסת ענפי התיירות, השילוח והתעופה עצמם".

 

העתירה הוגשה על ידי עו"ד יאיר דוד ועו"ד נעמה אריעם ענתבי ממשרד עו"ד יאיר דוד, ועל ידי מנהל המחלקה המשפטית בהסתדרות הלאומית רן קונפינו.

x