שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

עוד שפן מהכובע: נתניהו דוהר לבחירות

למה שיהיה לנתניהו דחוף לעסוק בפריימריז הבאים, כשהוא אמור להיות עסוק בהקמת ממשלה? המהלך נראה מנותק, אלא אם מניחים שפניו של ראש הממשלה כבר נשואות לסיבוב בחירות רביעי ברצף

צבי זרחיה 08:1111.03.20

האירוע הפוליטי הדרמטי שאירע אמש (ג') לא היה פרסום התוצאות הבחירות על ידי ועדת הבחירות המרכזית, אלא החלטת ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו לזמן ליום רביעי הבא את ועדת החוקה של המפלגה. על הפרק: פטור מעריכת פריימריז לראשות המפלגה ולרשימה לכנסת בבחירות הבאות. הכינוס נקבע בעיתוי מעניין: יומיים לאחר השבעת הכנסת, יממה לאחר המועד שבו הרכבת הממשלה תוטל על נתניהו או בני גנץ - ויממה לאחר פתיחתו הצפויה של משפט נתניהו.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: טל שחר

 

למה שיהיה לנתניהו דחוף לעסוק בפריימריז הבאים, כשהבחירות אך הסתיימו והוא אמור להיות עסוק בהקמת ממשלה? המהלך נראה מנותק, אלא אם מניחים שפניו של ראש הממשלה כבר נשואות לסיבוב בחירות רביעי ברצף.ביטול הפריימריז לרשימה הוא צ'ופר ראשון לח"כים: הבטחת מקומם מאותתת להם שלא יתפתו לערוק חלילה ולתמוך בהקמת ממשלה בראשות גנץ.

 

המהלך גם מאותת לח"כים צבי האוזר ויועז הנדל מכחול לבן, שקוראים לאחדות ומסרבים לתמוך בממשלה צרה בראשות גנץ בתמיכת הרשימה המשותפת, שפני נתניהו אינם לאחדות. למעשה, הוא גם רומז לח"כים הערבים שלא יסמכו על ההבטחות שיקבלו מגנץ בתמורה לתמיכתם.

 

ולא רק זה: ביטול הפריימריז הוא גם איתות לריבלין, שלא יתלבט יתר על המידה בשאלה על מי להרכיב את הממשלה ולבל יציע מחדש את "מתווה הנשיא" לממשלת אחדות. ריבלין, המיואש מהמבוי הסתום הפוליטי, כבר הכריז שיטיל את המנדט לאו דווקא על מי שיציג בפניו יותר ממליצים. גנץ לא יכול להרכיב ממשלה רחבה, אלא ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים. נתניהו, שרואה כי סיכוייו לעמוד בראש הממשלה הבאה קלושים, כבר מכין את המהלך הבא. הוא אמנם קרא השבוע לציבור לגלות אחריות בכל הנוגע לנגיף הקורונה, אבל הוא מסרב לקבל את תוצאות הבחירות ומדרדר את המדינה לסבב רביעי. את האחריות הוא משאיר לציבור.

x