$
משפט

קוקה קולה ערערה לביה"ד לתחרות על קביעת הממונה שהטילה עליה קנס של 39 מיליון שקל

בדצמבר קבעה מיכל הלפרין כי החברה ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בשוק הקולה וסירבה לספק את המוצר; עוד נקבע שקוקה קולה הפרה הוראות שניתנו לה כמונופול ותנאים במסגרת מיזוג עם חברת נביעות

תומר גנון ונורית קדוש 18:5709.03.20

החברה המרכזית להפצת משקאות קלים (קוקה קולה ישראל) הגישה אתמול (א') ערעור לבית הדין לתחרות בירושלים על קבעת הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, לפיה היא ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בשוק משקאות הקולה. בעקבות הקביעה הטילה הממונה על החברה קנס מינהלי של 39 מיליון שקל. בדומה לכל ערעור לבית הדין לתחרות, גם תוכנו של ערעור זה חסוי.

 

 

עוד קבעה הממונה בהחלטתה מחודש דצמבר, כי החברה המרכזית סירבה סירוב בלתי-סביר לספק את המוצר, הפרה הוראות שניתנו לה כבעלת מונופול והפרה תנאים למיזוג שהוטלו עליה במסגרת מיזוג עם חברת נביעות והפרה הוראות של צו מוסכם שנחתם עימה.

מפעל קוקה קולה בבני ברק מפעל קוקה קולה בבני ברק צילום: עמית שעל

 

קוקה קולה ישראל זכתה להקלה, לאחר שלפני למעלה מ-3 שנים ובתום 3 שנות חקירה גלויה, להן קדם שלב איסוף מידע באופן סמוי, הודיעה הממונה כי היא שוקלת להטיל עליה קנס מינהלי בסכום של כ-62 מיליון שקל.

 

ברקע הדברים, פתיחת חקירה גלויה בחודש פברואר 2014 נגד החברה המרכזית, שהתמקדה בנקודות מכירה קמעוניות השייכות ל"שוק הקר", הכוללות מזנונים ומסעדות "מזון מהיר" המוכרים משקאות קלים מקוררים לצריכה מיידית.

 

חקירת הרשות שנפתחה באיסוף חומרים ממשרדי החברה והמשיכה בחקירת בכירים בה, העלתה חשש על פיו לכאורה ניצלה החברה המרכזית את כוחה המונופוליסטי ועשתה שימוש בכוח השוק שלה, בעיקר במותג קוקה-קולה, על מנת לקדם את המכירות של משקאות קלים בהם היא חשופה לתחרות עזה יותר.

 

מיכל הלפרין הממונה על רשות התחרות מיכל הלפרין הממונה על רשות התחרות צילום: דנה קופל

 

באפריל האחרון, לאחר שקיימה שימוע לחברה, נערכה רשות התחרות להקטין ב-11 מיליון שקל את הקנס ל-51 מיליון שקל ולבסוף החברה נקנסה ב-39 מיליון שקל. כמו כן החליטה הרשות לחזור בה מכוונתה להטיל קנס של 340 אלף שקל על מנכ"ל חברת ההפצה, ניר לוינגר. זאת, לאחר קיום שימוע נוסף.

 

הקטנת הקנס נבעה, על פי נימוקי הרשות, מקבלה חלקית של טענות החברה בשימוע באשר למידת הנזק התחרותי שהיה עלול להיגרם כתוצאה ממעשי החברה בעניין הוראות הסכמי הסחר שלה ובעניין המקררים. כמו-כן, הממונה קיבלה באופן חלקי את טענות החברה באשר להתמשכות ההליכים והקטינה את סכום העיצום גם מסיבה זו.

x