$
רכב

טרקטורוני משא עם מנוע מחוזק יחויבו במס קנייה גבוה פי ארבע

שופטת בית משפט השלום בפ"ת אישרה קביעת רשות המסים בתביעה שהגישה נגדה חברת קשר ימי, שמייבאת את הימאהה R700 וולוורין; נקבע שטרקטורונים בעלי מנוע מחוזק יסווגו כרכבי שטח ויחויבו ב-50% מס קנייה במקום 12% כיום וכן יוגבלו לתנועה מחוץ לכבישים

תומר הדר ואודי עציון 09:4805.03.20

בית משפט השלום בפתח תקווה קבע לאחרונה כי כלי רכב המוגדרים כיום כטרקטורון משא ונהנים ממיסוי מופחת ומאישור לנוע בכביש, צריכים להיות מסווגים כרכבי שטח ולהיות מחויבים במס בשיעור גבוה יותר. כמו כן, עליהם להיות מוגבלים לתנועה מחוץ לכבישים.

 

 

מדובר בתביעה שהגישה נגד רשות המסים חברת קשר ימי, שמייבאת את הימאהה R700 "וולוורין". הכלי סווג עד כה כטרקטורון משא, שמזכה אותו במיסוי של 12% מס קנייה בלבד, אך רשות המסים קבעה שלפי מאפייניו יש להגדירו כרכב שטח, ולגבות עליו 50% מס קנייה.

ימאהה R700 וולוורין ימאהה R700 וולוורין

 

בפסיקתה, ציטטה השופטת שלהבת קמיר-וייס, מתוך פסק דין אחר: "יודעים אנו כי מה שנראה כברווז, מגעגע כברווז והולך כברווז – הוא ברווז", והסבירה כי "ניתן לומר במקרה זה, כאשר רכב נראה כמו רכב שטח, בעל יכולות של רכב שטח, עונה על הגדרות רכב שטח – מדובר ברכב שטח".

 

לדבריה, לוולוורין מנוע בהספק של 35 קילוואט, שהספקו עולה על 23 קילוואט (32 כ"ס), הרף שנקבע בתקנות התעבורה לטרקטורוני משא. מנוע כזה מאפשר לכלים לנוע במהירות של 80-100 קמ"ש, גבוהה בהרבה מהמהירות החוקית המותרת בנהיגה בהם, שעומדת על 40 קמ"ש. השופטת קבעה גם שהכלי לא עומד בדרישות נוספות, כמו גודל ארגז המטען, כושר העמסה ועוד, כך שהוא מיועד להובלת נוסעים ולא מטען.

 

 

ימאהה R700 וולוורין ימאהה R700 וולוורין

 

רשות המסים כבר גבתה מקשר ימי את המס הגבוה יותר על כלי רכב ששחררה לפני הגשת התביעה. החברה שילמה תחת מחאה, אך השופטת דחתה את בקשתה לקבל בחזרה את ההפרש.

 

משמעות האישור של השופטת למהלך של רשות המסים, היא ייקור של הכלים בכ-30%-25%. כעת יצטרך משרד התחבורה לבחון את משמעות הפסיקה לגבי סיווג כלים אחרים בעלי הספקים מעל 23 קילוואט, כמו פולאריס ג'נרל ופולאריס ריינג'ר 1000, שמוגדרים כעת כטרקטורוני משא.

 

את רשות המסים ייצגה עו"ד ניצן זגרינסקי מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות מחוז תל-אביב.

x