$
בחירות 2020

פרשנות

אחדות תמורת הצלת מערכת המשפט

אם גנץ יתעקש ויקבל הגנה על הדמוקרטיה, שלטון החוק ומעמדם של היועץ המשפטי ובתי המשפט, הוא יביא לבוחריו את התשואה המקסימלית. ואם נתניהו יסרב - גנץ יכול לראות בכך שחרור ממחויבותו השנייה ולנסות ממשלת מיעוט שנשענת על ערבים

משה גורלי 09:2003.03.20

יותר ישראלים הצביעו בעד נתניהו ונגד הדמוקרטיה, בעד נתניהו ונגד מערכת המשפט, בעד נתניהו ונגד כתב האישום. ועדיין, לפי תוצאות המדגם, המצביעים לא נתנו אישור להוציא להורג את הדמוקרטיה, את מערכת המשפט ואת כתב האישום.

 

כדי שנתניהו יעשה זאת עליו לשבור עוד כמה כללים ומסורות. לא שהמשימה גדולה ממידותיו, אבל עם 59 מנדטים ואפילו 61 זה לא פשוט. וכאן נכנסת לתמונה כחול לבן.

 

 

בנימין נתניהו הלילה בנימין נתניהו הלילה צילום: גטי

 

בני גנץ חיסל במו ידיו כל אפשרות להפוך לאלטרנטיבה. איך בדיוק הוא חשב להתקרב ללשכת ראש הממשלה כשהוא פוסל גם את נתניהו וגם את הערבים? האם יש אפשרות שלישית, נוסחה סודית שפותחה במעבדות הקוקפיט ולא ידענו עליה? גנץ כרת לעצמו את שתי הרגליים שעליהן יכול היה לדדות ללשכה הנכספת, והשאלה היא האם ניתן כעת להצמיח שוב לפחות אחת מהן.

 

בני גנץ  הלילה בני גנץ הלילה צילום: AFP

 

התוצאות בקלפי הותירו את אופציית האחדות כאופציה הראשית – לשבת תחת ממשלתו של הנאשם. מוסרית זה קשה, מעשית עוד יותר (ההיתכנות החוקית-משפטית תמתיק קמת את הגלולה המרה), אבל מה האלטרנטיבה? להתפלל שלא יהיו עריקים, להמתין לסיבוב בחירות נוסף, לנסות את הרגל הערבית כתמיכה לממשלת מיעוט? כל אפשרות מייאשת יותר מחברתה.

 

לכן האחדות היא האופציה הפחות גרועה, והשאלה היא מה התמורה שניתן לקבל. אם גנץ יתעקש ויקבל הגנה על הדמוקרטיה, שלטון החוק ומעמדם של היועץ המשפטי ובתי המשפט, הוא יביא לבוחריו את התשואה המקסימלית. הוא ייתן ערך להפסד האישי והמפלגתי. ואם נתניהו יסרב - הוא יכול לראות בכך שחרור ממחויבותו השנייה ולנסות ממשלת מיעוט שנשענת על ערבים, יעד שנראה בלתי אפשרי כמעט, בהינתן המצב שאביגדור ליברמן הוא המפתח וגוש הימין הוא המנעול שמגרד את הששים מנדטים.

x