$
בחירות 2020

פרשנות

נתניהו השיג הכרעה, בכחול לבן יידרשו לחשבון נפש

לפי מדגמי הטלוויזיה, גוש הימין גדל ל-60 מנדטים עם ניצחון גדול של הליכוד ובנימין נתניהו על כחול לבן ובני גנץ. נתניהו יגיע לבית המשפט ויטען שהעם אמר את דברו. המפסיד הגדול של הסבב הנוכחי הוא בני גנץ

צבי זרחיה 22:3702.03.20

1. תוצאות המדגמים בערוצי הטלוויזיה 11,12,13 הערב (ב') מצביעים על ניצחון פוליטי לראש הממשלה בנימין נתניהו. בכל הסקרים גדל כוחו של הליכוד בראשותו מ-32 מנדטים ל-36-37 מנדטים. מדובר בעלייה במספר המנדטים גם בהשוואה לתוצאות הבחירות באפריל 2019 שבהן השיג הליכוד 35 מנדטים.

 

 

נתניהו יתייצב ב-17 במרץ בבית המשפט, אם לא ידחה מועד פתיחת משפטו כשיטען ששלוש פעמים בשנה האחרונה זכה בבחירות. הוא ינפנף בתוצאות הבחירות בהתרסה כלפי הגשת כתב אישום ויטען ש"העם אמר את דברו". לא מן הנמנע שחרף הכחשותיו, אם ימצא הרוב - יחוקק החוק הצרפתי.

 

נתניהו צפוי לקבל מהנשיא ראובן ריבלין את המנדט להרכבת הממשלה אם יהיו לו 61 מנדטים.

 

רה"מ נתניהו ורעייתו שרה רה"מ נתניהו ורעייתו שרה

 

 

2. גוש הימין בראשות נתניהו נחל אף הוא הישג כשגדל מ-55 מנדטים בבחירות בספטמבר ל-60 מנדטים כעת על פי המדגמים, ועוד טרם נאמרה המילה האחרונה, וטרם נספרו קולות החיילים.

 

 

שמחה במטה הליכוד שמחה במטה הליכוד צילום: טל שחר

 

 

3. המפסיד הגדול של הבחירות לפי הסקרים הוא יו"ר כחול לבן בני גנץ שלפי הסקרים מפלגתו זכתה ב-32-33 מנדטים. גנץ רצה שמפלגתו תהיה הגדולה ביותר בכנסת, ובשבועיים האחרונים נשחק כוחו הפוליטי, ככל הנראה בשל פרשת המימד החמישי וקלטות אשכנזי-מנדלבליט.

 

בכחול לבן יצטרכו לעשות חשבון נפש רציני, לא רק לגבי ההפסד, אלא גם לגבי המשך הדרך הפוליטית. האם להצטרף לממשלת אחדות בראשות נתניהו למרות הכרזותיה בקמפיין הבחירות שלא יעשו כן, בשל תחילת משפטו של נתניהו, או ללכת לאופוזיציה.

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ יו"ר כחול לבן בני גנץ צילום: איי פי

 

 

4. מפסידים נוספים: מפסיד גדול נוסף לפי הסקרים הוא יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן שצנח ל-6-7 מנדטים לעומת 8 מנדטים כיום

 

רשימת העבודה-גשר-מרצ ספגה אף היא תבוסה קשה כשצנחה מ-10 מנדטים לעבודה-גשר ומרצ ל-6-7.

 

5. שמרו על כוחם: ימינה - 7 מנדטים בשניים מהסקרים וש"ס-9 מנדטים, שמרו על כוחם. יהדות התורה עם 7-8 מנדטים לעומת 7 מנדטים בכנסת הנוכחית. ואילו הרשימה המשותפת גדלה מ-13 מנדטים כיום ל-14-15.

 

6. מסתמן: אין בחירות רביעיות: לפי המסתמן ככל הנראה לא ייערכו בחירות רביעיות. עם זאת, אם נתניהו לא ישיג 61 מנדטים אזי הדרך תהיה קשה. נתניהו כבר שוחח הלילה עם חברי סיעות גוש הימין: ימינה, יהדות התורה וש"ס ויהיה עליו לגייס תמיכת ח"כ נוסף - למשל אורלי לוי אבקסיס שלאביה דוד לוי יוצע להיות נשיא, או עמר ינקילביץ שמניותיה בכחול לבן ירדו בעקבות פרסום הקלטת שבה מתחה ביקורת על גנץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x