$
בחירות 2020

בחירות 2020

המדגמים: יתרון לליכוד על פני כחול לבן, 59 מנדטים לגוש הימין; נתניהו: "לילה של ניצחון ענק"; גנץ: "לא התוצאה שלה ציפינו"

לפי המדגמים, הליכוד קיבל 36-37 מנדטים, כחול לבן 32-34 מנדטים, המשותפת 14-15 מנדטים, ישראל ביתנו 6-7, העבודה-מרצ 6-7, ימינה - 6, יהדות התורה 7-8; נתניהו: "הגיע הזמן להפסיק את סבבי הבחירות, הגיע הזמן להקים ממשלה בישראל"; גנץ: "נישאר חזקים, מאוחדים ונאמנים לדרכנו"; ליברמן: "לא נצטרף לשום ממשלה בראשות נתניהו ובהשתתפות ש"ס ויהדות התורה"; שיעור ההצבעה בבחירות - 71%, הגבוה מאז 1999

ynet ושירות כלכליסט 02:4303.03.20

מערכת הבחירות לכנסת ה-23 מגיעה לשיאה: עם סגירת הקלפיות מסתמן לפי מדגמי הטלוויזיה כי ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו מתקרב להקמת קואליציה. בכל שלושת המדגמים שפורסמו ב-22:00, גוש הימין קיבל 60 מנדטים, לעומת 52 עד 54 מנדטים לגוש המרכז-שמאל. ישראל ביתנו קיבלה 6-8 מנדטים. 

 

קרוב לשעה 01:00 עדכן ערוץ 13 את תוצאות המדגם, כך שלגוש הימין 59 מנדטים, וגוש המרכז-שמאל-ערבים עם 55 מנדטים: הליכוד מקבל לפי מדגם זה 37 מנדטים, כחול לבן 34, המשותפת 14, ש"ס 9, העבודה-גשר-מרצ 7, ימינה 6, ישראל ביתנו 6, יהדות התורה 7.

 

גם ערוץ 12 עדכן את המדגם, כך שגוש הימין ירד ל-59 מנדטים, וגוש השמאל זכה ל-54 מנדטים.  לפי המדגם המעודכן, הליכוד מקבל 37 מנדטים, כחול לבן 32, המשותפת 15, ש"ס 9, ישראל ביתנו 7, יהדות התורה 7, העבודה-גשר מרצ 7, ימינה 6.

 

ערוץ 11 עדכן את המדגם קרוב ל-02:00: גוש הימין - 59 מנדטים, מרכז-שמאל - 54. לפי מדגם זה, הליכוד מקבל 36, כחול לבן 33, המשותפת 15, ש"ס 9, יהדות התורה 8, ימינה 6, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר-מרצ 6.

 

אחרי השעה 02:00, הגיע ראש הממשלה נתניהו לגני התערוכה בתל אביב. הוא עלה לבמה לאחר שהזמר רגב הוד קיבל אותו בשיר "מי שמאמין לא מפחד", ולצד רעייתו שרה הודה לתומכיו, שקראו "מנדלבליט הביתה".

 

"איזו שמחה יש לנו הלילה", קרא נתניהו. "זה לילה של ניצחון ענק, תודה רבה לכם. אני מבקש בשמי ושם שרה להודות לכל אחד ואחד מכם. זהו ניצחון כנגד כל הסיכויים. יריבינו אמרו – תם עידן נתניהו, אבל בכוחות משותפים הפכנו את הקערה על פיה".

 

"טיפחנו קשרים שלא היו לנו עם מנהיגי עולם", המשיך. "זה כולל גם מנהיגים רבים ממה שאתם יכולים לדמיין בעולם הערבי והמוסלמית. כשאני אומר שנשיג הסכמי שלום עם מדינות ערביות נוספות אני לא מדבר בעלמא. ראינו את כל שבטי ישראל חוזרים לליכוד – את אחינו ואחיותינו בני העדה האתיופית, ואת אחינו יוצאי חבר העמים. איננו מסתפקים במה שהבאנו, לאורך כל הקמפיין דיברתי על מה שבכוונתו להשיג בשנים הבאות".

 

ראש הממשלה הוסיף: "שוחחתי עם כל ראשי הסיעות במחנה הימין, השותפות הטבעיות. מחר נתכנס כדי להרכיב בהקדם ממשלה יציבה, ממשלה לאומית שטובה למדינת ישראל. הגיע הזמן להפסיק את סבבי הבחירות ולהרכיב ממשלה בישראל. הגיע הזמן לאחות את הקרעים, הגיעה עת פיוס. אני מתכוון להיות ראש ממשלה של כל אזרחי ישראל, ללא יוצא מן הכלל".

  

קודם לכן, מעט אחרי השעה 01:30, נאם יו"ר כחול לבן בני גנץ במטה המפלגה בתל אביב. לדבריו, "אנחנו עומדים בסיומה של מערכת בחירות מהקשות שהיו במדינת ישראל. אנחנו לא מחרטטים, ואנחנו לא מספרים סיפורים. אני שותף לתחושת האכזבה והכאב, אבל בואו נסתכל על חצי הכוס המלאה – יצרנו דבר מדהים שקוראים לו כחול לבן. לא נוותר על העקרונות שלנו. נתקלנו בקמפיין הנמוך ביותר בתולדות מדינת ישראל, הפיצו עלינו ועליי שקרים. חשבו שאבהל, שאמצמץ – זה לא קרה".

 

גנץ הוסיף: "זו לא התוצאה שציפינו לה, וגם לא התוצאה שתחזיר את מדינת ישראל לדרך המלך. לא נוותר על העקרונות שלנו. נישאר חזקים, מאוחדים ונאמנים לדרכנו". לדבריו, "צריך להמתין לתוצאות האמת. התוצאות עשויות להיות זהות מבחינה פוליטית לאלה שבבחירות לפני שנה". 

 

יו"ר כחול לבן הדגיש כי "נמשיך להיאבק בשביל ההורים שלנו, נמשיך להיאבק בשביל הילדים שלנו, זו הדרך היחידה שאני מכיר".

 

  

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לאחר פרסום המדגמים, נתניהו פרסם בטוויטר תמונה שלו בלשכתו עם בני משפחתו ועם אנשי המטה של הליכוד, וכתב: "ניצחון ענק למען ישראל". לפי המדגמים, הליכוד בראשותו זוכה ב-36 עד 37 מנדטים. הוא צייץ בעקבות פרסום המדגמים את המילה "תודה" לצד לב אדום. נתניהו התקשר ליו"ר ש"ס השר אריה דרעי כדי להודות לו העזרה הגדולה. ראש הממשלה שוחח עם כל ראשי מפלגות גוש הימין. מלשכתו נמסר כי הם סיכמו להקים "ממשלה לאומית חזקה בהקדם".

 

גנץ מסר כשעה אחרי פרסום תוצאות המדגמים: "תודה לאלפי הפעילים וללמעלה ממיליון המצביעים שבחרו כחול לבן. אמשיך להיאבק על הדרך למענכם". באולפן ynet אמר ח"כ יועז הנדל מכחול לבן: "אני ממיציע לחכות לתוצאות האמת אבל אין ספק שלא הגענו ליעד, אז נכשלנו. יהיה זמן לחקור מה שקרה ואיך. אני חשוב שמה שחשוב עכשיו לרפא את החברה הישראלית. היה קמפיין מכוער מלא שנאת חינם וצרך לרפא".

 

יו"ר ימינה השר נפתלי בנט אמר: "הימין ניצח, אנחנו נדאג שגם דרך הימין תנצח. כפי שהבטחנו לפני הבחירות, נמליץ לנשיא המדינה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לצורך הקמת ממשלת ימין לאומית. סיעת ימינה תישאר מאוחדת, וכבר מחר נקיים ישיבת סיעה ראשונה".

 

 

חגיגות במטה הליכוד חגיגות במטה הליכוד צילום: AFP

  

מטה ימינה מטה ימינה צילום: דנה קופל

 

אכזבה במטה כחול לבן אכזבה במטה כחול לבן צילום: אחיה ראב"ד

 

חגיגות במטה הליכוד חגיגות במטה הליכוד צילום: טל שחר

 

בנט הוסיף: "אנו מחויבים לבלוק הימין בראשות נתניהו כדי להקים ממשלהש בה נמשיך לשמור על ביטחון אזרחי ישראל, נמשיך להעניק גיבוי לחיילי צה"ל ונשמור על ארץ ישראל ועל ערכי הימין".

 

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ האשים את כחול לבן בפגיעה בגוש השמאל. פרץ אמר כי "עשינו הכול כאשר עתידה של מדינת ישראל לנגד עינינו. חתמנו הסכם עודפים עם כחול לבן. נתנו גיבוי מלא לבני גנץ ודווקא ברגעים הקריטיים התחיל קמפיין חסר אחריות של כחול לבן שפגע במחנה. אין לנו כוונה לדבר על אכלו לנו שתו לנו. אני אמשיך לנהוג באחריות ולקיים את תפקידי כמבוגר האחראי של מחנה השלום".

 

מספר 2 ברשימה, אורלי לוי-אבקסיס, שסומנה כאחת מאלו שראש הממשלה בנימין נתניהו ינסה להעביר לשורותיו, אמרה כי "כולי תקווה שנקום מחר לעידן חדש של עשייה, בזכותכם". היא הכחישה מעבר אפשרי לליכוד: "מבחינתנו דבר לא השתנה, אנחנו ממשיכים בדרכנו". בדבריה במטה המפלגה אמרה כי "זה היה מסע לא קל ולא פשוט. החלטנו להיות אלה שמביאים את הבשורה בנושאים חברתיים, ובכאוס נראה שזה מעניין רק אותנו".

 

 

 

 

 

 

 

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר לפעילי מפלגתו כי "הניצחון הזה הושג דרך הרבנים ודרך האחדות שהייתה בינינו. אני בטוח שגוש הימין ימשיך הלאה גם בקדנציה הבאה". הוא תקף את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ואמר כי "שמעתי שיש לו שם חדש עבורנו - משיחיים. אם הוא מתכוון שאנחנו מצפים למשיח אז בסדר, אבל אני מניח שהוא לא מבין את המילה".

  

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בתגובה לפרסום המדגמים כי "כל מנדט יכול להיות קריטי. נמתין לתוצאות האמת ורק אחר כך נעשה הערכת מצב". הוא הוסיף כי "כל מה שאמרנו לפני הבחירות תקף גם אחרי הבחירות. מבחינת העמדה העקרונית הבסיסית שלנו, לא יהיה שום שינוי. לא יהיו בחירות נוספות".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי, מבכירי הרשימה המשותפת, אמר בתגובה על תוצאות המדגמים: "יום שחור היה לנו. זה כישלון גדול של כחול לבן, והיא צריכה להבין שהדיבורים הגזעניים כלפי הציבור הערבי זאת לא הדרך הנכונה". טיבי הוסיף: "נעשה כל מאמץ כדי לבלום הרכבת ממשלה בראשות נתניהו".

  

נכון לשעת סיום הקלפיות בשעה 22:00 עמד שיעור ההצבעה על 71% - הגבוה ביותר מאז 1999. בכל המפלגות עשו מאמץ עילאי כדי לשנע כמה שיותר מצביעים עד לסגירת הקלפיות על מנת להגיע לתוצאה מיטבית.

 

 

בני הזוג נתניהו מצביעים, היום בני הזוג נתניהו מצביעים, היום צילום: איי אף פי

 

 

בני הזוג גנץ מצביעים היום בני הזוג גנץ מצביעים היום צילום: איי פי

 

 

מטה העבודה-גשר-מרצ מטה העבודה-גשר-מרצ צילום: יאיר שגיא

 

אכזבה במטה כחול לבן אכזבה במטה כחול לבן צילום: AFP

 

בדואים מצביעים בשגב שלום בדואים מצביעים בשגב שלום צילום: AFP

 

חרדים מצביעים בבני ברק חרדים מצביעים בבני ברק צילום: AFP

 

הצבעה לקלפי לאזרחים השוהים בבידוד הצבעה לקלפי לאזרחים השוהים בבידוד צילום: איי אף פי

 

ב-16 ערים ברחבי הארץ הופעלו 18 קלפיות ייעודיות עבור המבודדים מחשש להידבקות בנגיף הקורונה. בסך הכול הגיעו לבחור באותן קלפיות 4,073 מצביעים. בשל העומסים בחלק מאותן קלפיות הוחלט בוועדת הבחירות המרכזית להאריך את ההצבעה בהן בשעתיים.

 

עופר הילל, תושב הרצליה שנמצא בבידוד בית מיום חמישי, אז חזר מאיטליה לישראל, הגיע לקלפי המיוחדת בכפר סבא ונאלץ לחכות זמן רב כדי להיכנס לקלפי. "אין פה תור מסודר, אנשים מתווכחים מי הגיע קודם וכל אדם שנכנס לוקח לו עשר דקות להצביע, אז אנחנו ממתינים כבר יותר משעתיים", סיפר.

 

לדבריו, אנשים רבים ויתרו על זכות ההצבעה בשל ההמתנה הארוכה וחזרו לביתם מבלי שהצביעו. "אם זה היה תלוי בי כבר הייתי הולך הביתה", אמר. "אני פה רק כי אשתי מתעקשת וחשוב לה להישאר ולהצביע".

 

עד מחר בערב צפויות להתפרסם התוצאות המלאות בקלפיות הרגילות, שמהוות כ-95% מהקולות. עד ליום רביעי בערב, או בשעות הלילה, אמורות להתפרסם התוצאות הסופיות, כולל הקלפיות שבהן הצביעו במעטפות כפולות - בין היתר הקלפיות הנגישות, קלפיות בצה"ל, בבתי החולים, בתי הסוהר והמעצר, נציגויות ישראל בחו"ל - ואלו המיועדות עבור השוהים בבידוד ביתי.

x