$
בחירות 2020

בחירות 2020

המפלגות במאמץ אחרון; אחוז ההצבעה - הגבוה מאז 1999

בדרך להכרעה? 65.6% מכלל הבוחרים כבר הצביעו לכנסת ה-23 נכון לשעה 20:00 - עלייה של 1.8% לעומת הבחירות הקודמות. לחץ בכחול לבן, אופטימיות זהירה בליכוד

אמיר אלון וסיון חילאי, ynet 21:2302.03.20

שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת ה-23 עד לשעה 20:00 בערב עמד על 65.6% מכלל הבוחרים - הגבוה ביותר לשעה זו מאז 1999 ועלייה של 1.8% לעומת שיעור המצביעים בבחירות הקודמות. כך עולה מהנתונים שפרסמה ועדת הבחירות המרכזית.

  

מוקדם יותר פורסם כי לפי הנתונים 56.3% מכלל הבוחרים, שהם 3,634,474 ישראליות וישראלים, הצביעו עד השעה 18:00. בבחירות בספטמבר האחרון הצביעו עד לשעה זו 53.5% מבעלי זכות הבחירה, ובבחירות באפריל 2019 עמד שיעור ההצבעה עד לשעה זו על 52%.

  

עד כה לא נרשמו אירועים חריגים בקלפיות, אך במוקדים שהוקמו במיוחד למבודדי הקורונה נרשמו עומסים שמשתחררים עם הזמן.

 

עד לשעה 18:00 הגיעו 3,961 בוחרים לממש את זכותם להצביע בקלפיות הייעודיות למבודדים. בינתיים נפתחו שתי קלפיות נוספות בתל אביב (רחוב יגאל אלון 60) ובכפר סבא (אצטדיון לויטה) לשוהים בבידוד הביתי, ושעות ההצבעה הורחבו עד 19:00.

  

עופר הילל, תושב הרצליה שנמצא בבידוד בית מיום חמישי בהתאם להוראות משרד הבריאות, הגיע לקלפי בכפר סבא המיועדת לאנשים הנמצאים בבידוד וסיפר על זמני המתנה ארוכים במיוחד. "אין פה תור מסודר, אנשים מתווכחים מי הגיע קודם וכל אדם שנכנס לוקח לו עשר דקות, אז אנחנו ממתינים כבר שעה וחצי". בתור ממתינים יותר מ-70 בני אדם, והוא ציין כי רבים ויתרו על ההצבעה. "אם זה היה תלוי בי, כבר הייתי הולך הביתה", הוא הסביר. "אני פה רק כי אשתי מתעקשת וחשוב לה להישאר ולהצביע".

 

 

חרדים מצביעים בבני ברק חרדים מצביעים בבני ברק צילום: AFP

 

בקלפיות החרדיות בירושלים מתייחסים הבוחרים להצבעה כמצווה דתית של ממש הרבה יותר מאשר חובה אזרחית. הרב יהודה לוינגר, תושב שכונת הר נוף, קיים את הכלל "זריזים מקדימים למצוות" והתייצב בקלפי המקומית זמן קצר לאחר שנפתחה. "התפללתי שחרית והגעתי לכאן מיד, עוד לפני ארוחת הבוקר", אמר ל-ynet, "עשיתי את מה שרבותינו אמרו לנו. זה דבר גדול מאוד וחשוב מאוד".

 

 לוינגר מימש את זכותו בקלפי הנחשבת למעוז ש"ס, אך הצביע דווקא למפלגת האחות האשכנזית יהדות התורה, שנציגיה "עושים מה שהשם רוצה שנעשה". הוא אמר כי בכל מקרה היה בוחר כך, כמצוות רבו, ועל אחת כמה וכמה נוכח ה"רדיפה", כאשר "יש תחושה מאוד קשה ששונאי הדת מרימים ראש ואווירה של אנטישמיות".

  

בדואים מצביעים ביישוב שגב שלום בדואים מצביעים ביישוב שגב שלום צילום: AFP

 

האזרח יהודה מסביר כי מצביע "רגיל" יכול לסיים את יום הבחירות בתחושת תסכול או החמצה, אך מי שעושה זאת "לשם שמים" מבין כי "כל קול קובע". לדבריו, "בכל פעולה כזו שאני עושה אני מקיים מצווה - גם אם זה לא השפיע מבחינה פוליטית". והאם צריך לציית גם לרב שיקרא להצביע לליברמן או ללפיד? "כל אחד מה שהרב שלו אומר לו", הדגיש, "כל אחד שייקח את הרב שלו".

 

הרב שמואל פנחסי הצביע בקלפי ברחוב הקבלן, המזוהה עם הרב עובדיה יוסף, ושבו מתגורר כיום יו"ר ש"ס אריה דרעי. "יש סכנות רוחניות גדולות", אמר לאחר שמילא את חובתו הדתית-אזרחית, "בזכות התורה חזרנו לאדמת הקודש אחרי אלפיים שנות גלות. תפקידנו וחובתנו לקדש שם שמים ולחזק את עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל".

 

להב מאיר, תושב שכונת רמת אביב בתל אביב, אמר בצאתו מהקלפי כי "זה מרגיש בפעם השלישית רע מאוד, זה מאוד קשה. אחד הדברים שהכי נוגעים בי זה שיש קרע בעם. העם משוסע, מפולג, עייף מכל המערכות בחירות האלה והשקרים. בתי חולים שאי אפשר לתפעל, החינוך יורד, גרעון של 50 מיליארד. מי ישלם את זה, הנכדים שלנו? צריך לעשות שינוי. יש הבדל בין הפעם הראשונה לפעם השלישית כי האגרסיביות ושקרים שמופצים לחלל זה הכי גרוע, להוציא דיבה על אנשים. שכל אחד יצביע על פי צו מצפונו".

  

בחירות 2020 בחירות 2020 צילום: יואב דודקביץ

 

ימית ניניו הגיעה לקלפי עם שלושת ילדיה, בני 9, 7 ושנתיים. "זה כבר הפך להיות שגרתי. אני באה בעיקר בשביל הילדים. הם מתעניינים בפוליטיקה וקיבלתי הנחיות מדויקות למי להצביע", סיפרה.

  

"זה פשוט בזבוז כסף, זה פשע ואני מרגישה שותפה לו", אמרה כוכבית מור מרמת אביב. "בכבוד לא הייתי משתתפת בחגיגה הזאת. אנשים חולים, אנשים אוספים כסף לחולים ולנכים, ומערכת הבחירות הזאת עולה מיליארדים. נראה שיש פה בזבוז כסף לשווא, במקום שיגיע לאן שצריך", אמרה. "אין שום הבדל בין הפעם הראשונה לשלישית, כולם מלכלכים על כולם ואנחנו משלמים על זה. אנשים צריכים פשוט להתעורר. זה כסף שיכול ללכת לזוגות צעירים ולמי שבאמת זקוק לו".

 

אל הקלפי של קיבוץ רשפים הגיע איתי אורן שהעיד על עצמו כעייף מאוד מכל הבחירות. "צריך לסיים עם זה. יש מיאוס גדול מכל התהליך, מכל הסגנון והצורה שהיו פה, מכל ההקלטות והאיומים וההפחדות", אמר. "בואו נתחיל לנהל את המדינה הזאת, בואו נמשיך לחיות, נחזור להיות חברים אחד של השני. די, נגמר, נמאס".

 

אורן הודה ששינה את ההצבעה שלו מהמערכות הקודמות. "בבחירות הראשונות הלכתי עם ציפייה להחליף, והאמנתי שאולי המפלגה הגדולה תשפיע", סיפר. "הצבעתי לכחול לבן, אבל כשהבנתי שמה שמשנה זה כמה ימליצו, חזרתי להצביע בהתאם לעמדות שלי. הצבעתי אז למרצ והיום ל'אמת'. אני מחפש את מי שמייצג הכי טוב את הדעות שלי, לא הצבעה אסטרטגית ולא רק להחליף. יש לי עמדות, יש לי דעות, מי שייצג את התפיסות שלי יקבל את הקול שלי".

 

 

בני הזוג גנץ מצביעים בני הזוג גנץ מצביעים צילום: איי פי

 

 

בני הזוג נתניהו מצביעים בני הזוג נתניהו מצביעים צילום: איי אף פי

 

 

הנשיא ריבלין בקלפי הנשיא ריבלין בקלפי צילום: עמית שאבי

 

  

 

אביגדור ליברמן בקלפי אביגדור ליברמן בקלפי צילום: רויטרס

  

 

מצביעים ב"קלפי קורונה" מצביעים ב"קלפי קורונה" צילום: איי אף פי

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע מוקדם יותר עם רעייתו שרה כדי להצביע בקלפי בירושלים. "זו זכות דמוקרטית גדולה ואנחנו צריכים להיות גאים בה", אמר נתניהו. "לבוא בזקיפות קומה ובביטחון להצביע". הוא התייחס גם לנגיף הקורונה ולמאמצים לערוך את הבחירות בצורה בטוחה: "אני אומר בביטחון - אנחנו עושים כל מה שצריך כדי לטפל בנושא הבריאות, אין לכם מה לדאוג. אל תשמעו לפייק-ניוז, תבואו להצביע בזקיפות קומה ובביטחון, ויהיה טוב למדינת ישראל".

 

מוקדם יותר הצביע גם יו"ר כחול לבן בני גנץ בקלפי בראש העין, עיר מגוריו. "אני קורא לכל האזרחים – אלו שתומכים וגם אלו שלא תומכים בי – ללכת להצביע כפי שהם חושבים בצורה ישרה, פשוטה, לא להיגרר אחרי שקרים ובוודאי שלא אחרי אלימות. היום הזה הוא יום חג לדמוקרטיה הישראלית. אני פוגש אלפי אנשים, כולם בסדר, כולם טובים וכולם אחים. אני קורא לכולם ללכת להצביע", אמר גנץ.

 

המועמדים בבחירות ניצלו את שעות הבוקר המוקדמות להצבעה בקלפי - והמשיכו למוקדי השטח של המפלגות. שר הפנים אריה דרעי, שהצביע סמוך לביתו בירושלים, אמר כי הוא משוכנע שאלה הבחירות האחרונות. חברת הכנסת איילת שקד שהצביעה בשכונת רמת החייל בתל אביב איחלה "שנצליח לצאת מהפלונטר", ואילו יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, אמר בקלפי בשדרות כי "המאבק בין הגושים צמוד".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שהגיע להצביע הבוקר בקלפי בירושלים, התייחס טרם הצבעתו למערכת הבחירות השלישית תוך שנה שתסתיים היום, עם סגירת הקלפיות. "יש לי תחושה לא פשוטה, אפילו של בושה. לא מגיעה לנו עוד מערכת בחירות איומה שמידרדרת עד כדי טינופת", אמר הנשיא. "מגיע לכולנו, אזרחי ישראל, ממשלה שתעבוד בשביל כולנו. אני מבקש, גם אם יש תחושה קשה וגם אם יש תחושה יותר חגיגית, צאו להצביע".

 

10,631 הקלפיות הפרוסות ברחבי הארץ נפתחו הבוקר בשעה 07:00, וברוב היישובים ההצבעה תסתיים בשעה ב-22:00. ביישובים הקטנים, שבהם פחות מ-350 בעלי זכות בחירה, ההצבעה תסתיים ב-20:00. 

  

עד מחר בערב צפויות להתפרסם התוצאות המלאות בקלפיות הרגילות, שמהוות כ-95% מהקולות. עד ליום רביעי בערב, או בשעות הלילה, אמורות להתפרסם התוצאות הסופיות, כולל הקלפיות שבהן הצביעו במעטפות כפולות - בין היתר הקלפיות הנגישות, קלפיות בצה"ל, בבתי החולים, בתי הסוהר והמעצר, נציגויות ישראל בחו"ל - ואלו המיועדות עבור השוהים בבידוד ביתי.

 

 

x