$
דעות

פרשנות

השלב הבא בקמפיין להרס מערכות האכיפה: "שלושת השופטים שמאלנים"

נתניהו החל אתמול בשלב הבא במתקפה על שלטון החוק, אחר המשטרה, הפרקליטות ומנדלבליט, עכשיו על שלושת השופטים שידנו בכתב האישום נגדו. "כתבו עליהם שהם שמאלנים שנבחרו בקפידה", אמר כדי להתניע את טורפי הרשת והבייס לקראת הדיון הראשון במשפט שנקבע ל-17 במרץ. מבחינתו אין יותר "שופטים בירושלים"

משה גורלי 10:0801.03.20

בראיון לרינה מצליח אתמול ב'פגוש את העיתונות' נרשם השלב הבא בקמפיין להרס מערכות האכיפה והמשפט. לאחר המשטרה, הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה הגיעה תורם של השופטים שידונו בעניינו. "כתבו על השופטים שהם שמאלנים שנבחרו בקפידה", אמר נתניהו, "אני מצפה להכחשה בעניין הזה".

 

המשפט הזה הוגש כמקדמה מחושבת, לא החלקה אקראית ולא כהמשך לזרם התודעה הטבעי שמסווג את ה"איומים" עליו – הפוליטיים והמשפטיים – לשמאל בוגדני שרודף וזומם הפיכה שלטונית. זו אמירה שממשיכה את האיומים על היועץ המשפטי לממשלה שהונחו בתשובת שר המשפטים אמיר אוחנה ל"בג"ץ מח"ש", זהו המשך לסימונם של פרקליט המדינה שי ניצן והתובעת בתיקי נתניהו ליאת בן ארי שהסתובבו מאובטחים כמו עמיתיהם בסיציליה.

 

נתניהו מצפה להכחשה. ברור שלא תהיה כזו כי בהנהלת בתי המשפט לא יודעים מה נטייתם הפוליטית של השופטים, וכמובן שלא יבררו זאת, והיא לא רלבנטית. נתניהו רשאי לפשפש בפסקי הדין שלהם. הוא לא ימצא שם את מבוקשו. ואם הוא חושב שעדיף לו להישפט בפני שופטים שעברו את "מסננת" שקד לאחר שנמצאו שמרנים-יהודים-לאומים, הוא עלול להתאכזב. דווקא מתוכם יש כמה מהמחמירים ביותר בעבירות טוהר מידות. למשל אלה שהתחנכו על מורשתו של מאיר שמגר.

 

 

בנימין נתניהו. "שופטים שמלאנים" בנימין נתניהו. "שופטים שמלאנים" צילום: רויטרס

 

אבל הסכנה האמיתית היא האסטרטגיה שממנה נגזר האיום המרומז על השופטים - היפוך היוצרות המתמשך של נתניהו שהופך עצמו מנאשם למאשים. אתם טוענים שאני מושחת – אתם המושחתים. מהלך זה, שמצטרף לארסנל שנועד לחלץ את נתניהו, ומבקש לפורר את אמון הציבור במערכת המשפט. וזה כבר הרבה מעבר לחנינה, חסינות, חוק צרפתי ושאר הטריקים. זה כבר הרס הדמוקרטיה שאינה יכולה להתקיים בלי אמון הציבור במערכות האכיפה והמשפט. העלבון של נתניהו מהכינוי "ארדואן" ניכר אתמול. נכון שנתניהו לא מוריד פצצות על אזרחים חפים מפשע, אבל הפצצות שהוא מטיל על שתי סוכנויות הדמוקרטיה החשובות בישראל – המשפט והתקשורת – הן סכנה ברורה ומוחשית לצביונה הדמוקרטי של ישראל.

 

השופטים במשפט נתניהו: רבקה פרידמן -פלדמן, השופטים במשפט נתניהו: רבקה פרידמן -פלדמן, צילום מסך

 

 

התבטאו בענייני טוהר מידות

 

נתניהו מינה את שר המשפטים אמיר אוחנה למנף כל הזדמנות ותקלה כדי לפגוע במערכת. הצלחתו מעוררת הרהור שמא מוטב היה למנותו לשר הביטחון. בתי המשפט, בינתיים, היו מחוץ לתחום, למעט סיפורי השופטים אתי כרייף ועזריה אלקלעי שמותירים שריטות בכנף. אתמול, לראשונה, סומנו שלושת השופטים שיישבו בתיק. "כתבו שהם שמאלנים..." אמר נתניהו. מי כתב, איפה, על סמך מה? איננו יודעים וזה לא ממש חשוב.

 

נכון ששניים משופטי ההרכב התבטאו בעבר, בפסקי דינם, בענייני טוהר מידות, ובעולם המושגים המעוות שברא נתניהו לתועלתו, נוטרי טוהר מידות הם בהכרח "שמאלנים". ודי בסיסמה, בקוד ההפעלה הזה, בזיהוי הנורא מכל "שמאלנים" כדי להתניע ולדרוך את טורפי הרשת והבייס לקראת הדיון הראשון במשפט שנקבע ל-17 במרץ.

 

זכור המשפט המפורסם שטבע בזמנו מנחם בגין "יש שופטים בירושלים", שנאמר כחיזוק לשופטים גם כשהם פוסקים נגדך. נתניהו משכלל את המשפט, אבל בכיוון ובמשמעות ההפוכים למקור – יש שופטים בירושלים והם שמאלנים.

x