$
דעות

דעה

כך הופכת הקורונה לאיום הגדול על ישראל

בכל פעם שיש תחלואת המונים בישראל אנו רואים שהמערכת הרפואית על סף קריסה. דמיינו לעצמכם שהפעם תהיה הדבקה של אלפי חולים בנגיף הקורונה. או אז תתגלה הרפואה בישראל בכל מערומיה

מיכאל שכטר 08:0729.02.20

האם מדינת ישראל ערוכה לתרחיש שבו יתגלו מאות חולים בנגיף הקורונה (COVID 19) באותו זמן? כאשר חלה עלייה אקספוננציאלית בתחלואה בנגיף הקורונה בעולם, והנגיף כבר יצא מגבולות סין ומתפשט בעולם במימדים גדולים זה רק עניין של זמן שהוא יגיע לישראל וידביק כאן את האוכלוסיה. אתמול (ו') נודע כי שני ישראלים נוספים שחזרו מאיטליה בשבוע האחרון התגלו כחולים בקורונה. מדובר במקרה השישי והשביעי של קורונה בישראל, אך הנדבקים מסתובבים כאן כבר כמה ימים באין מפריע. 

 

 

כשייתגלו מקרים נוספים של חולים, לא יעזור בידוד של האנשים בבתים. אמנם הנגיף תוקף בעיקר אוכלוסיות מבוגרים (בעיקר גברים) עם מחלות רקע, אבל התמותה גבוהה פי 2 משפעת. כמו כן, בניגוד לשפעת אין עדיין חיסון ותקופת ההדבקה מתחילה גם כשהחולה אי-תסמיני, מה שמקשה על מניעת ההפצה. בנוסף גם תקופת הדגירה משתנה (ימים עד שבועות) וטרם ידוע בדיוק מה מישכה.

 

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מעדכנן על הקורונה בישראל מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מעדכנן על הקורונה בישראל צילום: מוטי קמחי

 

כאשר הנגיף היה בסין בלבד ורחוק מהמדינה יכולנו רק לשער מה מידת אלימות הנגיף. אולם משהנגיף החל להתפשט לכל מדינות העולם, כולל אירופה, אירן, מצרים ועוד, לא ירחק היום ונמצא אותו בישראל במימדים גדולים מכפי שאנו רואים היום. מדיניות השמיים הפתוחים, חזרת ישראלים מחו"ל ותנועת מטיילים מכל ארצות העולם מהווים מקור הדבקה לנגיף האלים.

 

הרפואה בישראל שהיא מהטובות בעולם, נמצאת היום על הקצה מבחינת יכולת ההתמודדות עם משברים של תחלואת המונים. אולם בכל פעם שיש תחלואת המונים בישראל אנו רואים שהמערכת הרפואית על סף קריסה. ראו מה קרה בתחילת החורף עם התפרצות השפעת וההד התקשורתי על חולים רבים בחדרי המיון והמיטות במסדרונות. דמיינו לעצמכם שהפעם תהיה הדבקה של אלפי חולים בנגיף הקורונה. או אז תתגלה הרפואה בישראל בכל מערומיה.

 

כבר כיום המחסור הגדול של כח אדם מקצועי - רופאים, אחיות, כח עזר – מתחת לתקינה כפי שרואים בארצות המערב, יחד עם מחסור במיטות אישפוז מהווה את החוליה החלשה ביכולת המדינה להתגבר על משבר של תחלואת המונים. כל עוד מדובר במספר מצומצם של חולים – נשאים בנגיף הקורונה, כמו אלה שהגיעו מיפן בספינת המדגרה של הנגיף, המדינה יכלה להכיל אותם במתקן מבודד במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. מה יקרה אם במקום 13-14 איש יחלו במחלה 1,000-200 איש? מה יקרה כשהחולים יזדקקו למיטות טיפול נמרץ ולהנשמה? מי יקצה כח יעודי לטפל בחולים מדבקים בקורונה כאשר אנו על הקצה מבחינת יכולת המענה האנושי והפיזי?

 

חיילים באיטליה חיילים באיטליה צילום: אי פי איי

 

כאשר הרפואה בישראל נמצאת במצב כרוני של תת-תקינה הן מבחינת כח אדם והן מבחינת האמצעים הפיזיים לא נוכל לסייע. אין לישראל רזרוות של כח אדם רפואי מקצועי מתאים. אין לנו עודף ברופאים ואחיות. גם היום כשחסרים במערכת כ- 4,000 רופאים (כמו 3 פעמים המרכז הרפואי שיבא), כל משבר רפואי בישראל יגרום לקריסת המערכת הרפואית ובעקבותיה קריסה כלכלית של המשק על כל המשתמע.

 

היום למראית עין הנושא "בשליטה" ואכן משרד הבריאות עושה הכל למנוע כניסת הנגיף לישראל ולהרגיע את אזרחי המדינה. אולם אסור לנו להיות שאננים. באם קצב התחלואה בנגיף הקורונה בישראל יהיה כמו בצפון איטליה או דרום קוריאה יתרחש בישראל אסון לאומי כמו לקוח מסרט בלהות. איום הקורונה אינו פחות מאיום האטום האירני. כל פגיעה בבריאות התושבים דינה איום ביטחוני על המדינה.

 

קברניטי המדינה חייבים כבר היום לעשות שינוי כיוון בחשיבה, להקצות משאבים מהרזרוות הכלכליות ולהורות על צעדי החירום הבאים: 1. אישור מיידי להעסיק את כל הרופאים הנושקים לגיל הפנסיה ולאפשר העסקתם עד גיל 70 שנה באם ירצו ויוכלו מבחינה פיזית. היום קיימים במערכת הציבורית כ- 3,000 רופאים כאלה וחייבים להשאירם כדי לסייע בתקופה קשה זו. 2. להגדיל מיד את מספר המיטות אישפוז במדינה. הגדלת מספר המיטות והתקנים המתלווים אליהם יהיה מתוך תקציב החרום של מדינת ישראל. 3. הקמת מחלקות יעודיות לנדבקים במחלות כדוגמת הקורונה בכל מרכז רפואי גדול שיוכלו לקלוט ולטפל בחולים מדבקים. מחלקות אלה יכללו מיטות מנוטרות עם ציוד רפואי יעודי מתאים כולל מנשמים, מערכות מיזוג אויר עם פילטרים מתאימים, רובוטים שיוכלו להגיש טיפול מרחוק, מערכת ביוב עצמאית ובעלת כושר חיטוי מתאים נפרדת משאר המחלקות, וכניסות ויציאות נפרדות למחלקות אלה. עד השלמת הבינוי הפיזי מומלץ להורות על כוננות לפריסת בתי חולים צבאיים לקליטת חולים בקורונה. 4. הקצאת כוחות שיטור מתאימים שיגנו על המאושפזים במחלקות היעודיות וימנעו הגעה של מי שאינו רשאי להתקרב למתחמי הרפואה.

 

הערכות נכונה, מיד, תסייע במיגור האיום הממשי הגדול ביותר בעשור האחרון על מדינתנו – נגיף הקורונה. מדינת ישראל הינה מעצמה כלכלית וצבאית. החלטות אופרטיביות נכונות כעת ימנעו את אסון הקורונה בפתח של מדינת ישראל.

 

פרופ' מיכאל שכטר הוא רופא בכיר בבי"ח ציבורי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x