$
בחירות 2020

יוקמו לפחות 10 קלפיות קורונה: "1,400 אנשים הודיעו למשרד הבריאות שהם בבידוד בית"

לדברי עו"ד אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, הוועדה תפעיל קלפיות מיוחדות ומבודדות שיוצבו במגרשי חניה ברחבי הארץ: לדבריה: "אנו מנסים לאתר חניונים, יהיו שני אוהלים שייצרו חציצה בין ועדת הקלפי לבין עמדת ההצבעה" והוסיפה כי "הוועדה נתקלה בקשיים לגייס עובדים אליהן"

צבי זרחיה 13:5226.02.20

"אנו לא יודעים לאמוד כמה מבודדים יגיעו להצביע בקלפיות המיוחדות למי שחשודים כנושאי נגיף הקורונה". כך אמרה בצהריים עו"ד אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית במסיבת עיתונאים בכנסת.

 

 

לדבריה, "כרגע נכון להבוקר - 1,400 אנשים הודיעו למשרד הבריאות שהם נמצאים בבידוד בית. מחר יום חמישי ירד מספר המבודדים שיסיימו תקופת בידוד של 14 ימים. הנתון הזה כולל גם צעירים שגילם פחות מבני 18 והם לא יוכלו להצביע".

פתקי הצבעה פתקי הצבעה צילום: אבי מועלם

 

עדס הוסיפה כי "הוועדה תפעיל 10-12 קלפיות מיוחדות ומבודדות ברחבי הארץ שיוצבו במגרשי חנייה. עד כה לא הוחלט איפה יהיו כל הקלפיות הללו ובאיזה איזורים". נאתר את כל הפרטים ונפרסם את הכל באתר ועדת הבחירות. המטרה שלנו לאפשר לאותם מבודדים להצביע אך אנו עושים הכל כדי להבטיח שציבור הבוחרים לא יחשוש מפני הצבעתם בשל אותם אנשים. הם בשום מקרה לא יהיו במתחמים של קלפיות רגילות".

 

פרוצדורה ייחודית

 

עוד אמרה עדס, "יצרנו מפרט מיוחד לאוהלים שבהם תתקיים ההצבעה, יהיו 10-12 קלפיות כאלה ברחבי הארץ בחניונים פתוחים. אנו מנסים לאתר חניונים, יהיו שני אוהלים שייצרו חציצה בין ועדת הקלפי לבין עמדת ההצבעה. הם יתחברו, יהיה קיר שקוף שיאפשר לועדת הקלפי לצפות בבוחר. מזכיר ועדת הקלפי יעמוד מחוץ לועדת הקלפי ויזהה את הבוחר. כל ערכה תכיל עט חד פעמית, כי ההצבעה היא במעטפות כפולות, מעטפה פנימית וחיצונית. הוא ימצא את פרטיו, המזכיר יבדוק שתואם את תעודת הזהות שלו. ייכנס, יצביע וייצא, ויהיה פח לפסולת שתיאסף ותושמד. המזכיר שיהיה בפתח יהיה ממוגן למרות שלפי הנחיות משרד הבריאות הוא לא חייב ללבוש את חבילת ההגנה".

 

לדברי עדס, "נתקלנו בקשיים לגייס אנשים לעבוד בקלפיות הללו, ואנו צריכים לגייס אנשים שיעבדו בקלפיות. בכל ועדת קלפי 5 אנשים, מאבטח ושוטר. מנכ"ל מ.ד.א אלי בין הביע נכונות בלתי רגילה והוא מגייס עבורינו את העובדים. 60 איש יועסקו בקלפיות המבודדות".

 

אורלי עדס מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית צילום: אלכס קולומויסקי

 

אין מקרי קורונה אמיתיים שנדבקו בישראל

 

עוד אמרה כי "אין מקרים אמיתיים של קורונה שנדבקו במדינת ישראל. המקרים היחידים שיש הם של המבודדים שהגיעו מהספינה והם מבודדים לחלוטין. בצו מנכ"ל משרד הבריאות חל תיקון בכל הנוגע ליציאה של מבודדים מביתם. כל מי שנמצא בבידוד בית, בשל היותו חוזר ממספר מדינות שעליהן חל הצו - יותר לו לצאת מביתו לצורך ההצבעה ובלבד שיוצא בלא תסמינים של חום, שיעול וכיו"ב. בנוסף הוא חייב לחבוש מסיכה בדרכו, לא יכול לנסוע בתחבורה ציבורית אלא יצטרך להגיע ברכב פרטי וללא מלווים. ככל הניתן הוא נדרש להימנע משימוש במרחבים ציבוריים כדי למנוע חיכוך עם האוכלוסיה. כל המטרה היא לאפשר להם מרגע שיצא הצו- לאפשר את ישום הצו".

 

"על כל אחד מהמבודדים חלה חובה אישית ומוסרית לפעול לפי הכללים וההנחיות של משרד הבריאות לגבי דרכי ההגעה לקלפיות ומבקשים לא לנצל לחניות ביניים במקומות אחרים אלא להגיע לקלפי ולחזור הביתה. לגבי האכיפה בכל מקרה של הפרה של הצו שמאפשר רק הגעה לקלפי מבודדת - הוא מסתכן בביצוע עבירה פלילית. אנו לא גורמי האכיפה אבל הדעת תינתן על ידי משרד הבריאות והמשטרה".

 

עדס המשיכ וציינ כי "אף אחד מאיתנו לא ציפה לסוגיית הקורונה והמצב בדרום. המתיחות בדרום תמיד מלווה אותנו אבל השבוע האחרון הוא יותר מתמיד וזה מחייב אותנו בהיערכות מיוחדת בימים האחרונים. בכל מערכת בחירות יש דברים לא צפויים אבל עדיין זה אפשרי".

 

"האתגרים בראשית הדרך היון רבים אבל לאורך הזמן הצטרפו אתגרים נוספים, חלקם חדשים לחלוטין כמו מזג אויר סוער שפקד את המדינה וחייב אותנו לחשוב מה יקרה אם יהיו הצפות ביום הבחירות".

x