$
תיירות

"ישראייר במשבר": נערכת לפיטורים ומוציאה עובדים לחופשה כפויה של שבוע

על רקע ירידה חדה בהזמנות לפברואר ומרץ, חברת התעופה צפויה לפטר כ-25 מתוך 470 עובדיה. בנוסף, מחייבת את העובדים לצאת לחופשה כפויה של שבוע שאותה יצטרכו לקחת עד אפריל. המנכ"ל שלח איגרת לעובדים שבה כתב כי תוצאות הרבעון הראשון יהיו קשות

נווית זומר 19:2522.02.20

חברת ישראייר חייבה את כל 470 עובדיה לצאת לחופשה כפויה של שבעה ימים, שאותה יצטרכו לקחת עד אפריל, זאת עקב ירידה חדה בהזמנות לפברואר-מרץ. בנוסף, החברה נערכת לפיטורי 5% מכוח האדם שהם כ-25 עובדים והקפיאה גיוס עובדים חדשים.

 

החברה תעבור כעת לטיסות על בסיס סטנד ביי בהנחה ששיעורי התפוסה בטיסות נמוכים. בנוסף, החברה דוחה השקת יעדים חדשים שעליהם הכריזה, כגון סלובניה, ארמניה פלמה וסקופיה (מקדוניה). המטוסים צוידו במסכות ומגבוני אלכוהול, למקרה שיתגלה פאניקה בקרב הטסים, במקרה של נוסע שלא חש בטוב.

 

בסוף השבוע שלח מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס איגרת לעובדים שהחלה במשפט: "ישראייר במשבר". באגרת מזהיר המנכ"ל כי "תוצאות הרבעון הראשון יהיו קשות. נרשום הפסד כבד שישפיע על תוצאות כל 2020. הפעילות המתוכננת שלנו לפסח תיפגע באופן נסבל. מצוקה תזרימית תורגש עד לסוף חודש מאי.

 

מטוס של ישראייר מטוס של ישראייר צילום: bigstock

 

 

המשבר הנוכחי, עומקו והשפעתו לפי שעה דומים לפגיעה במבצע צוק איתן. "הנחות היסוד של החברה כי המשבר יימשך עד מרץ כאשר עיקר הנזק יהיה בחודש פברואר. לדבריו, "סיוע ממשלתי אם יינתן יהיה באופן מינורי והשפעתו תורגש רק בחודש מאי.

 

באגרת נכתב עוד: "אנחנו פועלים לפי שעה באמצעות פעולות מתונות יחסית הודות למהלכים שביצענו ברבעון אחרון של 2019 בעקבות סגירת שדה דב וכללו הקטנת מצבת העובדים מ-556 עובדים ל-470 .מבצע מכירות אגרסיבי שהביא לצבר הזמנות של 55 מיליון דולר והקטנת החוב הבנקאי החיצוני ל-70 מיליון שקל, שמאפשר לנו שמירה על הקופה ליום סגריר ושיפור עלויות התפעול".

 

כדי לצמצם את ממדי הנזק, מדווח המנכ"ל כי מתנהל מו"מ עם ספקי שירותים ובתי מלון ביעדי החברה במטרה לסייע בהורדת מחירים לצרכן והגדלת כושר התחרות. העמקת הפעילות בקפריסין ובאילת מתוך הכרה שיעדים פנים ארציים וטיסות משדה התעופה בחיפה שם אנחנו פועלים נתפסים בעיני הלקוחות כפחות חשופים לנגיף.

 

החברה גם ביטלה דמי ביטול, הוזילה ביטוחים רפואים. כדי להגדיל הכנסות החברה תשיק תפריט של מכירת מזון במטוס. יש לציין כי חברת אל על עד כה לא דיווחה על צמצום כוח אדם או הוצאה לחופשה של עובדים, ולא עדכנה מאז הדווח האחרון שלה לפני כשבוע על צפי לגריעה במכירות לרבעון ראשון בסך 30 מיליון דולר כתוצאה מהפגיעה בקוויה למזרח. אלעל לא התייחסה בדווח להפסדים.

 

 

מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס צילום: עמית שעל

 

x