משפט

מנדלבליט יחליט אחרי הבחירות אם לבדוק את פרשת "המימד החמישי"

אחרי שבנובמבר הודיעה הפרקליטות על בחינת החומרים, היועץ המשפטי לממשלה יחליט אם לפתוח בבדיקה משטרתית של המכרז המשטרתי שבוטל והעברת "קניין רוחני" לחברה של בני גנץ. יו"ר כחול לבן אינו חשוד בפרשה

טובה צימוקי וגלעד מורג, ynet 21:3419.02.20
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי להודיע אחרי הבחירות אם תיפתח בדיקה משטרתית של המכרז המשטרתי שבוטל והעברת "קניין רוחני" לחברת "המימד החמישי" שיו"ר כחול לבן בני גנץ עמד בראשה בעבר. בשלב זה, הבדיקה בפרקליטות לא העלתה חשדות נגד גנץ.

  

גורמים משפטיים אמרו הערב (רביעי) כי פניות בנושא ומסמכים המחשידים את ראשי החברה הגיעו לפרקליטות המדינה יחד עם תוצאות בדיקת מבקר המדינה. "אי אפשר לדעת לאן זה יגיע בעתיד", אמרו הגורמים בעקבות ישיבות שנערכו לאחרונה בנושא, ונקבעו גם לאחרי הבחירות.

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "זהו ערב עצוב למדינת ישראל", אך לא פירט מעבר לכך. בערוצי הטלוויזיה דווח הערב כי היועץ צפוי להורות על פתיחה של בדיקה או אף חקירה בעניין.

 

בני גנץ בני גנץ צילום: בלומברג

 

בעקבות פנייתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, ביקש אלדד לקבל לידיו את החומרים - וקיים היום בצהריים ישיבת התייעצות כדי ללמוד את פרטי התיק.

 

בחודש נובמבר האחרון הודיעה המדינה כי פרקליטות המדינה החלה בבחינת החומרים בפרשה בתגובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ בנושא. בתגובה המקדמית לעתירה נכתב כי הפרקליטות משכה את חומרי החקירה מלשכתו של מבקר המדינה, והחלה בבחינת החומרים.

  

מדו"ח מיוחד של מבקר המדינה בעניין מערך הרכש במשטרת ישראל, עלה כי ב-2016 פנתה המימד החמישי אל המשטרה והציעה לה לרכוש מערכת טכנולוגית מתקדמת שהיא מפתחת. לאחר בדיקות שונות היה צורך לבצע פיילוט על מנת לבדוק את יכולות המערכת, דבר שהצריך אישור ועדת פטור במשרד האוצר לפי תקנה 11 לתקנות חובת מכרזים. לוועדת המכרזים שדנה בעניין הפטור הוצגו נתונים ביחס לחברה, יכולותיה ולקוחותיה אשר בעקבותם אישרה הוועדה את הפטור ממכרז.

 

לוועדת המכרזים הוצגה חוות דעת של מנהל הטכנולוגיות של משטרת ישראל. חוות הדעת כללה לכאורה פרטים כוזבים ביחס לחברת המימד החמישי, ניסיונה ולקוחותיה. על-פי חוות הדעת שהוגשה לוועדת המכרזים ב-2016, החברה הייתה קיימת ארבע שנים, אף שהיא התאגדה רק בשנת 2014.

   

בנוסף נאמר, כי לחברה חמישה לקוחות שהם גופים ביטחוניים וכי קיים אצלה זה שנה וחצי מוצר מדף - מבדיקת המבקר עולה לכאורה כי מדובר בפרטים שאף הם כוזבים, ולכאורה לחברה לא היה מוצר מדף ולא היה לה שום לקוח שהינו ארגון ביטחוני.

x