$
בחירות 2020

בחירות 2020

גנץ מתחייב: "נפעל להפסקת מכירת נשק למשטרים שמואשמים ברצח עם"

יו"ר כחול לבן בני גנץ וח"כ יאיר לפיד אמרו בפורום "אינטרנשיונל סלון", כי ממשלה בראשות כחול לבן לא תעלה מסים, כיוון שמימון השיקום של מערכת החינוך והבריאות יגיע משינוי סדרי עדיפויות בתוך מסגרת התקציב

עדי פיק 08:4318.02.20

יו"ר כחול לבן בני גנץ הבטיח שיפעל להפסקת יצוא ומכירת נשק ישראלי למשטרים שמואשמים בביצוע רצח עם ופשעי מלחמה. גנץ ושותפו להנהגת כחול לבן יאיר לפיד התארחו אמש במפגש של פורום "אינטרנשיונל סלון" בת"א לקהל של כ-1,000 עולים, רובם מאמריקה ומאירופה, הציגו את השקפותיהם הפוליטיות וענו לשאלות מהקהל.

 

מיד עם עלייתם לבמה הופרעו דבריהם בקריאות מהקהל בנושא מכירת הנשק, אך המחאה הושתקה במהרה והמוחה הבודד הוצא מהאולם. לקראת סוף האירוע, בתשובה לשאלת כתבת כלכליסט, השיב גנץ כי הוא מכיר את הבעיה ואת האדם שהביע את המחאה. "שוחחתי איתו באופן אישי, אני חושב שהוא צודק ואנחנו נפעל להפסקת הדברים האלה", אמר גנץ.

 

בני גנץ ויאיר לפיד  (ארכיון) בני גנץ ויאיר לפיד (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

ישראל היא המדינה המערבית היחידה שמוכרת נשק למשטרים המוגדרים כאלימים, לאחר שארה"ב ואירופה הטילו אמברגו על המדינות הללו. למרות מגבלות שמטילה הצנזורה בישראל על פרסום מידע בנושא, בשנת 2017 דווח לדוגמה, על עסקות של מכירת נשק למינמאר ב-11 מיליון דולר. בשנת 2016 ניסו חברת הכנסת ממרצ תמר זנדברג וח"כ לשעבר יהודה גליק מהליכוד, להעביר הצעת חוק שתעצור את המכירות הללו. אולם הצעת החוק לא עברה בוועדת השרים לחקיקה.

 

מיאנמר מיאנמר צילום: בלומברג

 

במפגש של פורום "אינטרנשיונל סלון" התייחסו לפיד וגנץ גם לשאלת הרפורמות הכלכליות שמפלגת כחול לבן מעוניינת להעביר אם תרכיב את הממשלה. השניים הדגישו כי לא יידרשו העלאות מסים, כיוון שמימון השיקום של מערכת החינוך והבריאות יגיע משינוי סדרי עדיפויות בתוך מסגרת התקציב.

 

בתשובה לשאלה מהקהל אמרו גנץ ולפיד כי הם תומכים בשילוב חרדים וערבים במסגרות של שירות לאומי, אם כי לדבריהם יידרש עוד זמן עד שתעבור בכנסת חקיקה שתסדיר את השתתפות המגזרים הללו במסגרות השירות הלאומי.

 

x