$
תיירות

נגיף הקורונה

מנכ"ל אל על בעקבות הקורונה: "אנו נערכים לצעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

מהמכתב של גונן אוסישקין לעובדים עולה, כי אין בכוונת החברה לסגור את הקו לבנגקוק מיידית, אלא לצמצם לפי שעה מספר טיסות. בינתיים, טיסת אל על צפויה לצאת הערב לבנגקוק כמתוכנן

נווית זומר 15:1217.02.20

אל על נערכת ל"צעדים דרמטיים והחלטות כואבות" כך נכתב באיגרת חריגה ששלח היום (ב') המנכ"ל גונן אוסישקין לעובדי החברה. זאת על רקע משבר הקורונה שהביא לירידה חדה בביקושים לטיסות בישראל ובעולם והפסקת טיסות לבייג'ינג, להונג קונג, ואולי בהמשך גם לתאילנד.  

 

"אנו בעיצומו של אירוע גולבלי, שעדיין קשה לעמוד את כל השפעותיו", כתב אוסישקין, "אל על עומדת בפני ימים קשים וייתכן שידרשו צעדים כואבים".

 

אם המשבר יימשך במימדיו הנוכחים, תיאלץ אל על לבצע קיצוצים או השבתה זמנית של כוח אדם, לאור הירידה החדה בפעילות ופגיעה דרמטית ברווחיה. בשבוע שעבר הודיעה אל על לבורסה על צפי לירידה של 30 מיליון דולר ברווחים, זאת עוד טרם ההנחיות החדשות של משרד הבריאות לבאים מתאילנד וממקומות אחרים במזרח הרחוק, ולא רק מסין, ולפיהן עליהם להיכנס לבידוד. הקו לבנגקוק הוא אחד הקווים הרווחיים של אל על וכי המשבר תפס את החברה לאחר רבעון שהצביע על הרעה בתוצאות וירידה ברווחיות.  

גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על. מכתב לעובדים גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על. מכתב לעובדים צילום: סיון פרג'

 

מהמכתב של המנכ"ל עולה, כי אין בכוונת אל על לסגור את הקו לבנגקוק מיידית, אלא לצמצם בינתיים מספר טיסות. במכתב נאמר: "לפי הערכותינו שוהים בתאילנד 5,000 ישראלים אשר אמורים לשוב ארצה עם אל על. מאחר שהביקוש לטיסות אלה עשוי להיות חד-כיווני ברובו, אנו נבצע התאמות מסחריות נוספות". הכוונה היא הפחתת מספר הטיסות. יש להניח שעם שובם של כל הישראלים ואם יימשך המשבר, הטיסות יופסקו לחלוטין.

 

בינתיים כאמור, טיסת אל על צפויה לצאת ב-22:00 לבנגקוק כמתוכנן, אולם לגבי הטיסות הבאות כפי שדווח אתמול בכלכליסט, הדבר תלוי במספר הביטולים שיתקבלו. מה שמקשה לקבל החלטה על ביטול מוחלט היא העובדה שמשרד הבריאות לא הוציא אזהרת מסע לתאילנד אלא הנחיות לשבים משם בלבד. אתמול עדכנה הנהלת אל על בדווח נוסף לבורסה כי "החברה מתאימה את פעילותה בקו בנגקוק". בהודעה נאמר כי היא תלויה בהחלטות של מדינות ורשויות רלוונטיות בארץ ובעולם על הפסקת טיסות לבנגקוק או שינויים בביקושים. 

 

זוג נופשים בפטאיה, תאילנד זוג נופשים בפטאיה, תאילנד צילום: איי אף פי

 

אתמול סוכם עם משרד הבריאות שהצוותים שיטוסו לבנגקוק לא ייכנסו להסגר, בתנאי שילונו לילה אחת בלבד בתיאלנד עד שובם חזרה, ורק במלון בתוך שטח שדה התעופה. בנוסף יימנעו ממגע עם מקומיים ויקפידו על היגיינה. הצוותים ייבדקו עם חזרתם לארץ ובמידה שלא ימצאו בהם סימפטומים של המחלה (שיעול או חום) ישוחררו לביתם. הערכה בענף כי בעקבות הבידוד שיכפה על באים למשך שבועיים צפוי גל של ביטולים לטיסות לתאילנד והטיסות יופסקו או ידוללו מאוד.

 

מאל על נמסר, כי בהתאם לשינוים בשטח יוחלט על המשך הטיסות.

 

פתאל: צפויה ירידה "לא מהותית" בהכנסות החברה

 

חברת המלונאות פתאל דיווחה היום לראשונה לבורסה כי בשלב הנוכחי "צפויה בחודשים הקרובים ירידה לא מהותית בהכנסות החברה, הן בישראל והן באירופה, בעיקר בגין ביטול הזמנות קיימות בשילוב עם ירידה מסוימת בהזמנות עתידיות, אשר להערכת החברה ניתן לייחסן לאירוע נגיף הקורונה והשלכותיו". אלה, לפי פתאל, כוללים גם השפעות ישירות של ביטול טיסות וגם השפעות עקיפות של ירידה כללית במספר הטיסות והתיירים בעולם, ביטול וצמצום כנסים מקצועיים ופעילויות נוספות.

 

בדומה לאל על, גם בפתאל ציינו כי המשך התפשטות או עצירת ההתפשטות של הנגיף, והחלטות של מדינות ורשויות רלוונטיות, עשויים להשפיע על פעילותה.

x